Добовий моніторинг артеріального тиску – неінвазивний метод дослідження динаміки АТ з використанням цифрового приладу автоматичної реєстрації, що передбачає регулярне його вимірювання протягом 24 годин зі встановленими інтервалами. Процедура показує частоту скорочень серця, відстежує функціональні зміни в його роботі. Завдяки ДМАТ можна вчасно виявити захворювання серцево-судинної системи, почати швидке та грамотне лікування.
Коли потрібно проводити добовий моніторинг артеріального тиску?
Разове вимірювання артеріального тиску не завжди демонструє точні результати. Його показники змінюються залежно від того, в якому стані перебуває пацієнт, які умови проведення процедури, якість сну. Добове моніторування артеріального тиску враховує всі фактори, тому воно вважається більш ефективним, адже систолічні, діастолічні показники АТ фіксуються протягом дня та ночі.
ДМАТ призначають тоді, коли у пацієнта є один чи декілька симптомів, перелічених нижче:
- швидка втома;
- регулярний сильний головний біль (мігрень);
- систематичне запаморочення;
- непритомність;
- дискомфорт у ділянці серця;
- часті перепади АТ,
- зниження якості зору, періодична поява перед очима дрібних плямок;
- шум у вухах, що нагадує дзвін;
- АТ або надто низький, або надто високий;
Кому буде корисний такий тест?
Система добового моніторингу АТ значно полегшує постановку діагнозу, призначення лікування. Тест буде корисним для:
- людей з «гіпертонією білого халата» (різкий стрибок артеріального тиску при вимірюванні його спеціалістом в медичному закладі й нормалізація показників при самостійному вимірюванні);
- пацієнтів, що вживають препарати для лікування АТ, і фахівець хоче переконатися в правильності дозування;
- тих, хто п’є ліки тривалий час, а суттєвого покращення немає;
- вагітних жінок, в яких при виношуванні дитини почала прогресувати гіпертензія, прееклампсія;
- пацієнтів, яким призначили медикаменти, побічною дією яких є вплив на артеріальний тиск;
- якщо є генетична схильність (патології серцево-судинної системи з ускладненнями, які були діагностовані в когось із родичів).
Добове моніторування АТ вважається пріоритетним способом діагностики при первинній гіпертензії та синдромі апное.
Як проводиться добовий моніторинг АТ?
Добовий моніторинг АТ проводиться з використанням спеціального приладу Холтера тиску, що кріпиться до пояса, плеча. Апарат невеликий, тому пацієнт може легко виконувати буденні справи, і він не заважатиме. Прилад складається з:
- портативного вимірювача;
- манжета;
- конструкції для моніторингу, що кріпиться на пояс;
- вузької трубки, що з’єднує конструкцію.
Заміри артеріального тиску здійснюються приблизно кожні 30 хвилин вдень, кожні 60 хвилин уночі. Яким чином це відбувається? Манжет починає автоматично надуватися, як і при ручному вимірюванні. Людина, що носить Холтер, за можливості, в цей момент повинна сісти або принаймні розслабити, випрямити руку. Якщо цього не зробити, заміри будуть не точними, й прилад автоматично перезапуститься через кілька хвилин.
Протягом дня варто стежити за тим, щоб трубка не перекрутилася. Крім того, пацієнт має самостійно вести спеціальні записи, коли він ліг спати, які ліки приймав.
Наступного дня пацієнт вирушає до лікаря. Фахівець зчитує дані артеріального тиску, завантажує їх з монітора у спеціальну програму та на основі отриманих результатів робить звіт, призначає відповідну терапію, якщо вона потрібна.
Протипоказання та рекомендації перед проведенням
ДМАТ – повністю безпечна процедура. Проте вона має кілька протипоказань і потребує простої, але відповідальної підготовки.
Протипоказання до проведення:
- раніше подібний спосіб вимірювання артеріального тиску вже використовувався і виникли ускладнення (опухлість передпліччя, дерматит тощо);
- патології, пов’язані з незапальними ураженнями головного мозку;
- проблеми зі згортанням крові;
- захворювання крові, що перебувають на стадії загострення.
Рекомендації перед проведенням:
- Прийняти ванну (Холтер для моніторингу тиску не зніматиметься цілу добу, тому краще подбати про особисту гігієну).
- Одягнути зручний одяг, що легко знімається (сорочка, будь-яка річ фасону оверсайз, щоб не стягувати пристрій, штани, що мають петельки для ременя, сам ремінь).
- Не припиняти вживання препаратів, що були раніше призначені для лікування.
Пройти системний моніторинг артеріального тиску у Львові можна в медичному центрі «Ехокор». Найкращі фахівці, високоякісне обладнання, доступна ціна. Запис на прийом до потрібного лікаря здійснюється за номерами телефону, вказаними на сайті клініки. Піклуйтеся про своє здоров’я та відвідуйте спеціалістів. Ласкаво просимо! Дбаємо про кожного пацієнта.