Електроенцефалографія – це метод графічної реєстрації, що застосовують для оцінки електричної активності головного мозку. Клітини мозку взаємодіють за допомогою електричних імпульсів і електроенцефалограма (ЕЕГ) дає можливість визначити функціональну активність, фізіологічну зрілість, наявність розладів мозкової діяльності і їх характер. ЕЕГ — обстеження голови, що дозволяє виявити проблеми, пов’язані з мозковою активністю.
Проведення ЕЕГ головного мозку має вирішальну роль у діагностиці захворювань, що проявляються судомами, втратою свідомості, вегетативними кризами.
Подібна діагностика є також інформативною при болях голови, панічних атаках, отруєннях ліками, порушеннях сну, будь-яких пароксизмальних розладах свідомості. На сьогодні електроенцефалограма є одним з найбільш широко застосовуваних і доступних обстежень в неврології та нейрохірургії.
Показання для проведення ЕЕГ
Електроенцефалографія, тобто діагностика функціональної активності головного мозку проводиться, щоб виявити порушення в його діяльності. Причин цього може бути багато, тому подібне обстеження максимально точно зможе назвати джерело збоїв.
Вимірювання ЕЕГ дає вичерпну інформацію, коли у людини присутні наступні розлади:
- Судомні синдроми різного походження.
- Епілепсія. ЕЕГ при епілепсії допомагає встановити точний діагноз, визначити ефективність дії лікарських препаратів, прийняти рішення про припинення медикаментозної терапії, визначити ступінь порушення мозкової діяльності в період між нападами.
- Втрата свідомості (синкопальні стани).
- Порушення поведінки пароксизмального характеру (зокрема, без порушення свідомості).
- Наслідки черепно-мозкових травм — оцінка ступеня важкості пошкодження та динаміку відновлення функції головного мозку після перенесеної травми, ймовірність виникнення судомних нападів після перенесеної ЧМТ
- при повторних дослідженнях ЕЕГ допомагає оцінити швидкість і повноту зникнення ознак порушення роботи мозку.
- Енцефалопатія різної етіології.
- Проблеми з пам’яттю.
- При підозрі на новоутворення.
- Стани після нейрохірургічних втручань.
- Ранні та віддалені наслідки інсультів.
- Наслідки запальних захворювань ЦНС (церебральний арахноїдит, менінгіт, енцефаліт).
Електроенцефалографія також використовується для уточнення діагнозу у пацієнтів з:
- головними болями;
- запамороченням, втратою свідомості;
- невротичними розладами;
- пароксизмальними психічними розладами та порушенням психічного розвитку.
ЕЕГ голови не може забезпечити вимірювання інтелекту і не використовується для діагностики психічних захворювань.
За сучасними стандартами, за рахунок нешкідливості, доступності та швидкості проведення електроенцефалографії з картуванням — дослідження може бути рекомендоване як скринінгове дослідження головного мозку, що фахово проводиться у багатопрофільному медичному центрі «Ехокор».
Саме абсолютна безпечність дозволяє застосовувати енцефалограму для дітей, щоб мати змогу максимально точно діагностувати порушення роботи головного мозку на ранніх стадіях захворювань
Показаннями для проведення електроенцефалографії дітям є:
- ЗПР (затримка психічного розвитку);
- діагностовані порушення роботи головного мозку;
- емоційні порушення;
- травми голови.
Як відбувається діагностика за допомогою ЕЕГ
Під час обстеження вимірюється біоелектрична активність кори головного мозку через кілька електродів, що розміщені на шкірі голови.
Електроди передають інформацію з мозку до підсилювача та на комп’ютер. Під час зняття показів, людину просять зробити різні дії, наприклад, закрити-відкрити очі, часто та глибоко подихати, можуть показати на короткий час миготливе світло. Зазвичай, обстеження триває від 15 до 30 хвилин, не викликаючи при цьому ні болю, ні інших дискомфортних станів. Можливі також моніторингові дослідження тривалістю 1,5 год, 3 год,12 год та 24 год. Результати обстеження будуть пояснені лікарем та видані одразу на руки.
Як підготуватися до обстеження?
Перед проходженням електроенцефалографії варто вимити та висушити волосся без використання додаткових засобів, таких як стайлінги, спреї, бальзами, аерозолі тощо. Також варто проконсультуватись з лікарем медичного центру «Ехокор» в разі, якщо ви приймаєте якісь ліки.
Перед обстеженням варто уникати вживання напоїв з кофеїном, таких як кава, чай або енергетики. Вони можуть вплинути на визначення справжніх причин розладів та патологічних станів.
Що очікувати після ЕЕГ обстеження?
Метод ЕЕГ:
- абсолютно безпечний
- безболісний
- не викликає ускладнень
- неінвазивний
- високочутливий
- протипоказів до проведення ЕЕГ не існує
Після проходження процедури електроди з голови знімаються, а лікар займається інтерпретацією отриманих результатів. Орієнтовно через 15 хв, пацієнт отримує результат обстеження.
Де зробити електроенцефалограму у Львові?
Медичний центр у Львові де можна пройти ЕЕГ – це медичний центр «Ехокор».
Упевнившись в якісному ЕЕГ сигналі, спеціаліст медичного центру «Ехокор» розпочинає запис у внутрішню незалежну пам’ять приладу. При цьому пацієнт може займатися повсякденними справами, або виконувати різні функціональні проби. Запис може проводитися тривалий час, деколи, обстеження триває до 24 годин. У будь-який момент може бути встановлено зв’язок приладу з комп’ютером для перевірки поточної електроенцефалограми, не перериваючи запис в енергонезалежну пам’ять.
Коли запис проводиться під час сну, пацієнту рекомендують провести ніч у медичному центрі, під відео і аудіо моніторингом (використовується високочутлива відеокамера з режимом інфрачервоного бачення). Це необхідно для того, щоб виключити можливі зовнішні подразники. А саме: під час сну навіть незначний подразник по типу спрацьовування сигналізації на вулиці, стукіт дверей машини, нявкіт кішки чи інші чинники викличуть зміни на ЕЕГ. При розшифровуванні запису електроенцефалограми лікар поєднує його з відео наглядом, таким чином відфільтровуючи артефакти.
Для обробки отриманих кривих спеціаліст центру використовує ті ж методи і режими, що і у випадку інших моніторингових досліджень.
Записатись на ЕЕГ у Львові можна у медичному центрі «Ехокор». Зателефонуйте нам, і ми зможемо призначити зручний час для консультації лікаря та подальшого обстеження. Ми готові попіклуватись про ваше здоров’я.