Електроенцефалографія (ЕЕГ)

Електроенцефалографія (ЕЕГ ) – це метод графічної реєстрації, що застосовують для оцінки електричної активності  головного мозку. Клітини мозку взаємодіють за допомогою електричних імпульсів і ЕЕГ дає можливість визначити функціональну активность, фізіологічну зрілість, наявність розладів мозкової діяльності і їх характер. ЕЕГ — обстеження голови, що дозволяє виявити проблеми, пов’язані з мозковою активністю.

Проведення ЕЕГ має вирішальну роль у діагностиці захворювань, що проявляються судомами,  втратою свідомості, падіннями, вегетативними кризами.

Подібна діагностика є інформативною при головних болях, панічних атаках, істерії, отруєннях ліками, будь-яких епізодах втрати свідомості. На сьогоднішній день ЕЕГ є одним з найбільш широко застосовуваних і доступних обстежень в неврології та нейрохірургії.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Коли варто пройти обстеження ЕЕГ?

ЕЕГЕлектроенцефалографію, тобто діагностика голови та мозку, проводиться, щоб виявити порушення в діяльності мозку. Причин цього може бути багато, тому подібне обстеження максимально точно зможе назвати джерело збоїв.

Вимірювання ЕЕГ дає вичерпну інформацію, коли у людини присутні наступні розлади:

 • Судоми, в тому числі неясного походження
 • Епілепсія – допомагає встановити точний діагноз, визначити ефективність дії лікарських препаратів, вирішити питання про припинення медикаментозної терапії, визначити ступінь порушення мозкової діяльності в період між нападами
 • Втрата свідомості (синкопальні стани)
 • Порушення поведінки пароксизмального характеру (у тому числі без порушення свідомості)
 • Порушення поведінки пароксизмального характеру (у тому числі без порушення свідомості)
 • Наслідки черепно -мозкових травм — оцінка ступеня важкості і ефективності відновлення функції головного мозку після перенесеної травми, при повторних дослідженнях ЕЕГ допомагає оцінити швидкість і повноту зникнення ознак порушення роботи мозку
 • Енцефалопатія, або дисфункція головного мозку в результаті різних причин
 • Проблеми з пам’яттю
 • При підозрі на новоутворення
 • Стани після нейрохірургічних втручань
 • Дисциркуляторна енцефалопатія
 • Гострі порушення мозкового кровообігу, ранні та віддалені наслідки інсультів
 • Запальні захворювання ЦНС (церебральний арахноїдит, менінгіт, енцефаліт)
 • Ендокринна патологія

Електроенцефалографія також використовується для уточнення діагнозу пацієнтів з:

 • головними болями;
 • запамороченням, втратою свідомості;
 • невротичними розладами;
 • пароксизмальними психічними розладами та порушенням психічного розвитку.

ЕЕГ не може забезпечити вимірювання інтелекту і не використовується для діагностики психічних захворювань.

За сучасними стандартами, за рахунок нешкідливості, доступності та швидкості проведення ЕЕГ — дослідження може бути рекомендоване як скринінгове дослідження головного мозку, що фахово проводиться у багатопрофільному медичному центрі «Ехокор».

Як відбувається діагностика за допомогою ЕЕГ

Тест вимірює електричну активність через кілька електродів, що розміщені на шкірі голови. Електрод є провідником, через який можуть безпечно для мозку проходити електричні імпульси.

Таким чином, електроди передають інформацію з мозку через дроти до підсилювача. Машина, в свою чергу, вимірює і записує дані. На шкіру голови в різних ділянках кріпиться 16 електродів, що на вигляд нагадують металеві диски. Вони реєструють електричні імпульси,що генеруються в головному мозку пацієнта. Під час зняття показів, людину просять зробити різні дії, наприклад, закрити-відкрити очі, затримати дихання тощо. Зазвичай, обстеження триває від 30 до 60 хвилин, не викликаючи при цьому ні болю, ні інших дискомфортних станів. Результати обстеження заносять у комп’ютер для подальшого розшифрування.

Переваги ЕЕГ у медичному центрі «Ехокор»

Добовий моніторинг ЕЕГ (Холтер ЕЕГ) у медичному центрі «Ехокор» має ряд переваг над іншими подібними приладами графічної реєстрації та оцінки електричної активності  головного мозку, адже на сьогоднішній день прилад такого класу є єдиний у Львові.

У цьому дослідженні пацієнт не прив’язаний до комп’ютера. Електроди на голові закріплені за допомогою шапочки, а прилад розміщений в спеціальному чохлі на тілі пацієнта. За допомогою радіоканалу Bluetooth лікар здійснює перевірку на якість та надійність накладених електродів на голову.

Упевнившись в якісному ЕЕГ сигналі, спеціаліст медичного центру «Ехокор» розпочинає запис у внутрішню незалежну пам’ять приладу. При цьому пацієнт може займатися повсякденними справами, або виконувати різні функціональні проби. Запис може проводитися тривалий час, деколи, обстеження триває до 24 годин. У будь-який момент може бути встановлено зв’язок приладу з комп’ютером для перевірки поточної електроенцефалограми, не перериваючи запис в енергонезалежну пам’ять.

Коли запис проводиться під час сну, пацієнту рекомендують провести ніч у медичному центрі Ехокор, під відео  і аудіо моніторингом (використовується високочутлива відеокамера з режимом інфрачервоного бачення). Це необхідно для того щоб виключити можливі зовнішні подразники. А саме: під час сну навіть незначний подразник по типу спрацьовування сигналізації на вулиці, хлопання дверей машини, мявкіт кішки чи інші чинники викличуть зміни на ЕЕГ. При розшифровуванні запису ЕЕГ лікар поєднує його з відео наглядом, таким чином відфільтровуючи артефакти.

Для обробки отриманих кривих спеціаліст центру використовує ті ж методи і режими, що і у випадку інших моніторингових досліджень .

Метод ЕЕГ:

 • абсолютно безпечний
 • безболісний
 • не викликає ускладнень
 • неінвазивний
 • високочутливий
 • не має протипоказань

Як підготуватися до обстеження?

Перед проходженням електроенцефалографії варто вимити та висушити волосся без використання додаткових засобів, як стайлінги, спреї, бальзами, аерозолі тощо. Також варто проконсультуватись з лікарем медичного центру «Ехокор» в разі, якщо ви приймаєте якісь ліки.

Перед обстеженням варто уникати вживання напоїв з кофеїном, таких як кава, чай або енергетики. Вони можуть вплинути на визначення справжніх причин нервових та інших розладів.

Що очікувати після ЕЕГ?

Після проходження процедури ЕЕГ електроди з голови знімаються та людина може йти додому. При цьому вона не має відчувати жодного дискомфорту та може повернутись до рутинних справ.

За цей час спеціаліст медичного центру «Екокор» інтерпретує записи, зняті з ЕЕГ, з’ясує причини розладів та зробить відповідні висновки. На основі цих даних буде будуватись можливий план лікування.