Електрокардіограма (ЕКГ)

Недуги серця діагностувати не завжди легко, адже вони можуть не мати зовнішніх проявів чи ознак. Аби бути впевненим, що проблем з серцево-судинною системою немає, а серце б’ється ритмічно і стабільно, варто періодично перевірятись у кваліфікованих медичних фахівців. Індивідуальний підхід до кожного клієнта Ви зможете отримати у багатопрофільному медичному центрі «Ехокор». Медичний центр оснащений сучасним обладнанням, що допомагає у стислі терміни виявити причини нездужання, або ж можливі патології.

Електрокардіограма Біль у грудях вважається однією з найбільш поширених проблем, з якими звертаються люди до спеціалістів. Дуже часто такою зовнішньою ознакою організм сигналізує нам про захворювання серця. Аби з’ясувати причину болю в грудях, або ж просто перевірити, чи здорове Ваше серце, часто використовують такий метод обстеження як електрокардіограма. Саме вона допоможе виявити порушення в діяльності серця та встановити причини неправильних серцевих ритмів.

Подібне обстеження вважається дуже важливим неінвазивним способом діагностики функціональної активності серця.

Електрокардіограма (ЕКГ) реєструє електричну активність серця. Результати потенціалу міокарда виводяться на папір, або дисплей. Для обстеження використовують спеціальний прилад, що називається електрокардіограф, від якого відходять відповідні електроди, що кріпляться до різних ділянок тіла людини.

Покази до ЕКГ

Головними показами до обстеження за допомогою електрокардіографа є:

 • Гіпертонічна хвороба
 • Біль у грудях
 • Задишка
 • Профілактичне обстеження при курінні
 • Вагітність
 • Стан після інфекційного захворювання
 • Високий рівень холестерину
 • Профілактичне обстеження у віці понад 40 років

Серце виробляє крихітні електричні імпульси, які поширюються через серцевий м’яз. Саме електрокардіограф, тобто пристрій для запису, вловлює ці імпульси та допомагає знайти причину таких симптомів, як пришвидшене серцебиття чи біль у грудях. Іноді електрокардіограму рекомендують робити в рамках звичайних аналізів.

До прикладу, перед тим, як зробити операцію – не обов’язково на серцево-судинній системі, лікарі приписують ЕКГ, аби у разі якихось ускладнень бути впевненими, що до операції серце було у нормі, тому можна застосовувати необхідні медикаменти. Тоді вони не зашкодять роботі серця.

Тому електрокардіограма, або ж ЕКГ, використовується навіть в профілактичних цілях, щоб вчасно виявити початок патології, чи зафіксувати мінімальні зміни в роботі серця. Не варто боятись цього апарату. Він не має побічної дії, працює безболісно, але найбільш точно зможе підказати, на що саме варто звернути Вашу увагу при підборі лікування.

Варто пам’ятати, що в разі виявлення відхилень у роботі серця, самолікування – ні в якому разі не варіант. Без допомоги медиків тут не обійтись. Це ще один доказ того, що варто проходити подібне обстеження у медичному центрі «Ехокор», де не лише можна пройти діагностику, але й одразу обговорити план дій, при необхідності лікування.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Як відбувається обстеження і як розшифровуються показники

Дані обстеження електрокардіограф записує на графіку. Саме вони й показують електричну активність Вашого серця. Графік має кілька частин, кожна з яких — це крок на шляху електричного сигналу в серце. Його зображують на спеціальному папері, що поділений на клітинки розміром 1х1 мм. Це зроблене для того, аби полегшити вимірювання комплексів та інтервалів на ЕКГ. Більшими лініями виділяють клітинки 5х5.

Значення електрокардіограми залежатиме від того, до яких ділянок тіла були прикріплені електроди. Таких варіантів є три:

 • зв’язок між лівою і правою руками,
 • зв’язок між лівою ногою і правою рукою
 • зв’язок між лівою рукою і лівою ногою.

При будь-якому з них тест ЕКГ є безболісним і нешкідливим. Електрокардіограф лише записує електричні імпульси, при цьому не передаючи ніяких негативних впливів на організм пацієнта. Крім того, таке обстеження триває всього кілька хвилин, даючи можливість видати результати максимально швидко.

Як відбувається обстеження? Дуже просто. Електроди під’єднуються до електрокардіографа. Апарат визначає і посилює електричні імпульси, які виникають при кожному ударі серця, і записує їх на папері або комп’ютері. Удари серця записуються різними ударами електродів.

Кожен електричний сигнал починається в групі клітин, які називаються синусовим або синоатріальним вузлом. Він знаходиться у правому передсерді. У серці здорової людини в стані спокою синусовий вузол посилає електричний сигнал, який стимулює серцебиття від 60 до 90 разів на хвилину.

Важливо вимірювати розрив між зубцями, адже саме він може свідчити про порушення в роботі серця. Розрив між зубцями Pі Q повинен бути не більшим, аніж 0,19 і не меншим, ніж 0,12 секунди. Розриви між зубцями Q, R, S мають мати часовий проміжок 0,06 – 0,1 секунди.

Всі ці позначенні на електрокардіограмі допоможуть своєчасно виявити порушення діяльності серцевого м’язу, а відтак – Ви зможете вчасно звернутись за допомогою до медиків.

Які захворювання можуть бути виявленими на електрокардіограмі?

 • Пришвидшений, сповільнений чи нерегулярний пульс, що спричинює неправильний серцевий ритм. На ЕКГ-обстеженні можна не лише констатувати збої серцевого ритму, а й визначити тип порушення. На графічному малюнку це позначатиметься характерним візерунком.
 • Серцевий напад, або інфаркт міокарда, якщо це сталось недавно. Серцевий напад призводить до пошкодження серцевого м’яза, це можна побачити на зображенні ЕКГ.
 • Збільшене серце. При такому явищі імпульси на кардіограмі є сильнішими, ніж зазвичай.

Проте варто пам’ятати, що хоч кардіограма і є простим та надійним тестом для визначення багатьох серцевих захворювань, та серед них є й такі, імпульсів та ознак яких електрокардіограф не вловить. Серед них, наприклад, — стенокардія – захворювання, що зумовлюється недостатністю кровопостачання міокарду. В залежності від ступеня вираженості стенокардії зміни на ЕКГ можуть бути помітні або ні.

Не зможе електрокардіограф діагностувати захворювання й у випадку, коли неправильний серцевий ритм не є постійним, а визначення Ви проводите між його збоями. В таких випадках пацієнту призначають добовий запис ЕКГ (ХОЛТЕР). Тоді Ви постійно при собі носите невеличкий монітор, що записує показники Вашого серцевого ритму. Такий тест визначає електричну активність серця під час того, коли Ви займаєтесь звичною діяльністю. Саме так можна з’ясувати, чи є збої в серцевому ритмі у випадку, коли вони не постійні, а проявляються лише інколи.

Використовують електрокардіограму й під час занять спортом. Під час тренувань – на біговій доріжці чи велотренажері – ЕКГ допомагає оцінити роботу серця.

Тому варто не зволікати та звернутись до спеціалістів медичного центру «Ехокор». Профілактична діагностика – це крок до здорового серця та зменшення шансів на можливі захворювання.