Електронейроміографія (ЕНМГ)

Електронейроміографія (ЕНМГ ) – це метод, який ґрунтується на реєстрації й аналізі біоелектричних потенціалів м’язів і нервів. Функція м’язів та нервів пов’язана з генерацією імпульсів, які можна визначити за допомогою спеціального апарату (електронейроміографа).

Електронейроміографія Проведення ЕНМГ відіграє вирішальну роль у діагностиці захворювань периферичної нервової системи, зокрема при ураженнях корінців (радикулопатіях), нервів (неврити, невропатії тощо), а також м’язів (міопатії).

Достовірне встановлення порушення функції нерва неможливе без проведення ЕНМГ, що може визначити не лише ступінь ураження, але й місце пошкодження та дати інформацію стосовно прогнозу відновлення нервового стовбура. На сьогоднішній день цей метод широко застосовується у неврології та нейрохірургії.

Електронейроміографія (ЕНМГ) включає декілька методів:

 1. сумарна поверхнева електроміографія – передбачає накладання поверхневих електродів на м’яз з реєстрацією його функції. У сучасній неврології використовується в діагностиці тремору та спортивній і реабілітаційній медицині.
 2. стимуляційна електронейроміографія – передбачає накладання поверхневих електродів на м’яз або проекцію нерва та стимуляцію відповідного нерва електричним струмом з подальшою реєстрацією відповіді. Цей метод широко застосовується для діагностики ступеня порушення функції нерва та локалізації ураження.
 3. ритмічна стимуляція – пов’язана зі стимуляцією нерва кількома електричними імпульсами. Використовується для діагностики порушень нервово-м’язової передачі (наприклад, міастенії).
 4. голкова ЕМГ – проводиться за допомогою введення в м’яз спеціального одноразового голкового електрода і визначення електричної активності м’язів у трьох станах: у спокої, при невеликому фізичному напруженні та при максимальному напруженні. Використовується як для оцінки функції нерва (наприклад, при травмах нерва), так і для оцінки роботи м’язів (наприклад, при спадкових, запальних міопатіях тощо).
 5. магнітна стимуляція – дозволяє оцінити проведення нервових імпульсів від кори до спинного мозку і м’язів.
Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Коли варто пройти обстеження ЕНМГ?

Електронейроміографія, тобто оцінка функції нервів та м’язів, проводиться для виявлення порушень функції цих структур. У разі затерпання, зниження сили у м’язах або їх похуданні, болях у кінцівках необхідно виключити ураження периферичної нервової системи, що можливо лише за допомогою електронейроміографії.

Проведення ЕНМГ показане в таких випадках:

 • Полінейропатії, зокрема ураження нервів при цукровому діабеті (т.з. діабетична полінейропатія), вживанні алкоголю (алкогольна невропатія), генетичних порушеннях (наприклад, полінейропатіях Шарко-Марі) та інших патологіях.
 • Ураження нервів при травмах та дії інших чинників, ураження лицевого нерва, тунельні синдроми (наприклад, синдром карпального каналу).
 • Неврологічні прояви остеохондрозу (наприклад, при підозрі на радикулопатію, або «радикуліт»).
 • Порушення нервово-м’язової передачі (зокрема, міастенія).
 • Ураження передніх рогів спинного мозку (наприклад, боковий аміотрофічний склероз (БАС), спінальна аміотрофія)
 • Ураження м’язів, як спадкового характеру (міодистрофії, міотонії), так і набуте (поліміозит тощо)

До найчастіших симптомів, які потребують оцінки за допомогою ЕНМГ, належать затерпання та болі в стопах, слабкість в ногах, болі, які віддають в одну ногу, затерпання та болі у кистях (особливо вночі), швидка втомлюваність при фізичних навантаженнях, відчуття посмикувань у м’язах.

Згідно із сучасними стандартами за рахунок нешкідливості, доступності та швидкості проведення ЕНМГ може бути рекомендована як першочергове дослідження при підозрі на ураження структур периферичної нервової системи.

Як відбувається діагностика за допомогою ЕНМГ

Обстеження проводиться в положенні лежачи (при дослідженні ніг або обличчя) або сидячі (при обстеженні рук). При застосуванні стимуляційних методик на шкіру накладаються електроди і проводиться стимуляція відповідних нервів.

При голковій ЕМГ у відповідний м’яз вставляється тонкий одноразовий голковий електрод і проводиться оцінка функції м’яза в спокої і під час виконання різних рухів. Під час обстеження хворий може відчувати незначний дискомфорт, що залежить від індивідуального порогу сприйняття болю.

Електроди передають інформацію на прилад, який реєструє та проводить первинний аналіз даних. Лікар на основі отриманої інформації інтерпретує результати. Обстеження може тривати від 20 хв до 1,5 години залежно від об’єму обстеження.

ЕНМГ

Як підготуватися до обстеження?

Обстежувані ділянки мають бути ретельно очищені. Перед самим обстеженням шкіра обстежуваних ділянок повинна бути теплою, оскільки це може вплинути на інтерпретацію результатів.

За 3 години до обстеження варто уникати вживання напоїв з кофеїном, таких як кава, чай або енергетики, а також куріння.

Перед проведення ЕНМГ лікарю необхідно повідомити, якщо Ви приймаєте препарати, які впливають на нервову систему, зокрема міорелаксанти або антихолінестеразні препарати (наприклад, калімін, прозерин). При обстеженні з приводу міастенії рекомендується припинити або, якщо це неможливо, значно обмежити прийом цих препаратів, щоб отримати достовірні результати.

Перед обстеженням необхідно повідомити лікаря, якщо Ви приймаєте антикоагулянти (наприклад, Варфарин) або якщо Вам імплантований водій ритму серця (кардіостимулятор).

Не рекомендується проводити обстеження на пізніх термінах вагітності для уникнення можливої стимуляції родової діяльності.

Що очікувати після ЕНМГ?

Після проходження процедури електроди знімаються та людина може йти додому. При цьому вона не має відчувати жодного дискомфорту та може повернутись до рутинних справ.

Результати дослідження аналізуються лікарем та видаються пацієнтові через 10-15 хвилин після обстеження. На основі цих даних визначатиметься можливий план лікування.

Переваги ЕНМГ у медичному центрі «Ехокор»

Обстеження ЕНМГ у медичному центрі «Ехокор» має ряд переваг. Зокрема, для обстеження використовується сучасний, сертифікований в Україні електронейроміограф. Під час міографії використовуються одноразові поверхневі та голкові електроди, що виключає можливість інфікування хворого. Обстеження проводить спеціаліст, кандидат медичних наук, з понад 10-річним стажем у нейрофізіології, який неодноразово проходив стажування в Україні та за кордоном.