Велоергометрія – це сучасний метод діагностики захворювань серцево-судинної системи, в основі якого лежить виявлення прихованої коронарної недостатності, а також оцінка реакції серцево-судинної системи на навантаження. ВЕМ застосовують для діагностики ІХС у випадках, коли інші діагностичні методи не дали однозначних результатів, а також для визначення толерантності (переносимості) пацієнта до фізичного навантаження.
Основною перевагою велоергометрії є:
- простота процедури;
- неінвазивність;
- можливість багаторазового проходження;
- можливість виявлення прихованих захворювань.
Показання для велоергометрії
Велоергометрія довела свою ефективність при виявленні безсимптомної ІХС, ознаки якої проявляються лише під час фізичних навантажень. Також за допомогою даного виду діагностики перевіряють витривалість до фізичних навантажень, а також – ефективність лікування серцевих захворювань.
Показаннями для обстеження є наявність наступних скарг:
- біль у грудях, не пов’язаний з фізичним навантаженням;
- стенокардія;
- наявність аритмій на фоні фізичного навантаження;
- погана витривалість до фізичних навантажень.
Проте, щоб пройти ВЕМ не обов’язково мати скарги на здоров’я, такого роду діагностику застосовують для оцінки фізичного стану пілотів, водіїв, спортсменів та людей, які планують почати професійно займатися спортом. Нормальні показники при проходженні тесту свідчать про відсутність порушень у роботі серця на фоні фізичного навантаження. Лікарі-кардіологи радять проходити таке обстеження регулярно – не рідше разу на рік.
Протипоказання для ВЕМ
Єдиним недоліком велоергометрії вважається неможливість її проходження пацієнтами, яким протипоказані фізичні навантаження.
Також до умовних протипоказів належать:
- наявність штучних клапанів у серці;
- цукровий діабет;
- вагітність;
- гепатити та ВІЛ-інфекція;
- занадто низький рівень гемоглобіну;
- гострі інфекційні захворювання;
- онкологічні захворювання.
Не можна проводити тестування пацієнтам віком молодше 17 років та старше 70 років.
Як підготуватись до велоергометрії?
Потурбуйтесь про зручний одяг та взуття, які не тиснутимуть і не стримуватимуть рухів. Оптимальним рішенням буде спортивний костюм та кросівки. За 2-3 години до тесту утримайтесь від вживання їжі та куріння. За добу до проходження тесту утримайтесь від вживання алкоголю і надмірних фізичних навантажень.
Також перед процедурою проконсультуйтесь з лікарем, якщо ви приймаєте препарати, що впливають на роботу серцево-судинної системи. Можливо на час діагностики схема лікування буде змінена, заради отримання більш точного результату.
Як проводиться велоергометрія?
Перед початком тестування у пацієнта в обов’язковому порядку вимірюється тиск та частота серцевих скорочень, знімаються показники ЕКГ.
Коли всі попередні дані зібрані, пацієнт знімає верхній одяг до пояса і сідає на велоергометр. Медсестра накладає електроди для реєстрації ЕКГ, манжету для вимірювання тиску. Лікар виставляє початкове навантаження, і пацієнт починає крутити педалі. Навантаження дозується індивідуально, але планомірно збільшується на кожному новому етапі.
Протягом усього обстеження медичний персонал контролює загальний стан пацієнта, оцінює зміни частоти серцевих скорочень та артеріальний тиск, знімає показники ЕКГ.
Обстеження припиняється при досягненні цільового навантаження, або максимально допустимої частоти серцевих скорочень та рівня АТ, а також – при виявленні ознак ішемії міокарда на ЕКГ, або у зв’язку з вираженою втомою пацієнта. ЕКГ. Показники артеріального тиску продовжують оцінювати ще 10 хвилин після припинення фізичного навантаження.
Пройти велоергометрію у Львові можна в медичному центрі «Ехокор». Ми пропонуємо сучасну діагностику хвороб серця та кваліфіковану допомогу у їх лікуванні. Записатись на попередню консультацію можна за контактними номерами телефонів.