Атопічний дерматит – це хронічне алергічне захворювання шкіри, період загострення якого припадає на холодну пору року. Перші прояви атопічного дерматиту з’являються у ранньому віці – від 6 місяців до 1 року. Сьогодні захворювання вражає до 10% світового населення. Повністю АтД не лікується, але симптоми можна полегшити, підібравши відповідну терапію.
Що таке атопічний дерматит?
Атопічний дерматит або екзема – це неінфекційна запальна рецидивуюча хвороба, що вражає шкіру обличчя й тіла у дорослих та дітей. Патологія супроводжується сухістю, почервонінням, сильним свербінням шкіри.
Дерматит має дві форми: 1) гостра; 2) неактивна. Для нього характерний хвилеподібний перебіг (ремісія різко переходить у загострення).
Розвиток екземи відбувається через симбіоз ендогенних (внутрішні) та екзогенних (зовнішні) факторів. Основна причина появи – генетика (якщо в одного чи обох батьків було це захворювання, дитина його успадкує з імовірністю 60-80%). Інші причини атопічного дерматиту:
- висока чутливість шкіри;
- мала кількість в епідермісі ключового білка (філаргіну), що захищає його від втрати води;
- нестача амінокислот, що є природними зволожуючими факторами;
- порушення епідермального ліпідного обміну, проблеми з формуванням ліпідного бар’єру (вони спричиняють сухість шкірних покривів, впливають на здатність шкіри забезпечувати бар’єрну функцію, через що виникають інфекції);
- шкідливі звички (куріння, вживання хімдобавок);
- емоційно-психологічний тиск;
- фактори середовища (алергени, забруднення, подразники);
- холодний клімат;
- погана екологія.
Люди з екземою мають проблеми зі сном, високий рівень стресу. Вони потребують особливого щоденного догляду за шкірою, носіння спеціального одягу, виключення з раціону продуктів, що провокують рецидив тощо.
Як виглядає атопічний дерматит?
Атопічний дерматит на обличчі, ногах, руках тощо проявляється у вигляді великих червоних точкових висипів на шкірі.
Екзема у дорослих супроводжується такими симптомами:
- сухість, лущення шкіри;
- сильний свербіж, що посилюється в нічний час, а також при потовиділенні;
- локальні висипання (найчастіше – внутрішня поверхня колін, лікті, повіки, руки, шия (зона декольте), спина, обличчя, зона за вухами);
- гіперлінеарність (складчастість) ступнів, долонь;
- алергія (харчова, лікарська);
- складки на шиї;
- темні кола довкола очей;
- сильна блідість або почервоніння обличчя;
- герпес, вірусні інфекції.
Діагноз “екзема” встановлюється за наявності кількох основних симптомів, що повторюються протягом довгого періоду часу. Крім того, лікар звертає увагу не лише на скарги пацієнта, але й на сімейний анамнез.
Атопічний дерматит у дитини
Діти більше схильні до екземи. У них хвороба вперше проявляється в перші місяці життя. Статистика захворюваності АтД серед дітей – до 20% у світі.
Атопічний дерматит у дітей починається з ураження зони обличчя. З часом висипи поширюються на інші ділянки тіла. Вони можуть виникати на шкірі голови, на лобі, довкола очей, за вухами, на щоках, на згинальних, розгинальних поверхнях ніг, рук, сідницях. Висипання з’являються симетрично, супроводжуються свербінням.
Серед факторів, що допомагають діагностувати АтД в дітей наступні:
- екзема в сімейному анамнезі;
- сильна сухість шкіри по всьому тілу;
- випадки алергічних захворювань в родині (бронхіальна астма, алергічний риніт тощо у близьких родичів).
Патологія, що виникла в ранньому віці, в більшості випадків переходить у стан стійкої ремісії до п’яти років. Але іноді вона стає хронічною і супроводжує людину все життя.
Як лікувати атопічний дерматит у дорослих і дітей?
Повністю вилікувати екзему неможливо. Спеціаліст лише призначає курс лікування, що в перспективі покращить стан шкіри, дасть змогу пацієнту контролювати симптоми.
Лікування атопічного дерматиту передбачає зменшення запалення, зняття свербіння. Для цього використовуються мазі з антибіотиком, протигрибкові креми, антигістамінні препарати. Якщо захворювання продовжує прогресувати, лікар призначає додаткове лікування, що включає ін’єкції, седативні, гормональні препарати тощо.
Іноді, щоб полегшити симптоми атопічного дерматиту на руках та інших ділянках тіла, достатньо уникати факторів, що провокують його появу. Добре зволожувати шкіру, не використовувати синтетичні тканини, мінімізувати контакт з тваринами, дотримуватися дієти тощо.
Чим лікувати атопічний дерматит у дітей? Дітям для лікування призначають спеціальні зволожувальні, а також стероїдні креми. Іноді використовують антигістамінні ліки. Купати малюка радять у теплій воді протягом короткого періоду часу.
Щоб атопічний дерматит на ногах, руках та інших частинах тіла не впливав на якість життя, важливо вчасно звернутися до лікаря. Записатися на прийом у Львові можна в медичний центр «Ехокор». Усі контакти вказані на головній сторінці сайту. Найкращі фахівці, високоякісне обладнання, відмінна якість обслуговування, доступна ціна. Ласкаво просимо! Бережіть себе.