Дитяча епілепсія

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

За даними ВООЗ близько 10% жителів планети мали судомний напад, пов’язаний з епілепсією. Захворювання не має гендерних чи вікових обмежень та може проявлятися, як у дорослих, так і у дітей.

Епілепсія – це неврологічний розлад, що спричинений генералізацією у певних ділянках мозку патологічних електричних імпульсів. Зовні це проявляється судомами, втратою свідомості, галюцинаціями та іншими специфічними ознаками.

Причини епілепсії у дітей

Дитячий вік є найбільш вразливим періодом для розвитку епілепсії. Дебют захворювання можуть спровокувати безліч чинників, зокрема травми голови чи перенесені інфекції. Поговоримо про причини розвитку дитячої епілепсії детальніше.

 1. Спадковість. Якщо епілепсія проявилась у досить ранньому віці, є сенс говорити про генетичні причини її розвитку. Зафіксовано, що деякі форми захворювання передаються в родині з покоління в покоління;
 2. Порушення під час внутрішньоутробного розвитку теж є причиною раннього прояву епілепсії. Ураження мозку у дітей виникають внаслідок перенесених матір’ю інфекцій або ж через вживання алкоголю та наркотичних речовин під час вагітності.
 3. Травми голови внаслідок аварій, падінь та інших травматичних подій особливо в ранньому віці можуть спровокувати розвиток епілепсії.
 4. Неврологічні захворювання. Епілепсія може бути вторинним захворюванням, що виникає через мозкові ураження, пухлини та вроджені аномалії мозку.
 5. Нейровірусні інфекції, зокрема енцефаліт або менінгіт.

Симптоми епілепсії у дітей

Симптоми цього захворювання проявляються дуже індивідуально, різнитись можуть не лише перші ознаки епілепсії у дітей, а й специфіка перебігу самого нападу. Саме тому ми зупинимось на узагальнених симптомах, що можуть сигналізувати про появу хвороби.

 • міоклонічні судоми –  різкі швидкі скорочення м’язів, які можуть впливати на окремі частини або на все тіло;
 • атонічні судоми – раптова втрата м’язового тонусу, що найчастіше призводить до падіння дитини;
 • абсанси – короткочасні періоди втрати свідомості. Вони не завжди означають непритомність, у таких випадках дитина ніби застигає, зупиняється посеред речення або затримується у русі;
 • фокальні судоми пов’язані з активністю певних ділянок мозку, тому дитина короткочасно втрачає контроль над своїми рухами або самовільно можуть посмикуватись м’язи обличчя;
 • аура. У деяких випадках безпосередньо перед нападом виникає так звана аура, що характеризується спалахами світла перед очима, шумом у вухах, відчуттям холоду чи жару.

До другорядних симптомів епілепсії у дітей, на які варто звернути увагу, належать:

 • проблеми зі сном. Дитина скаржиться на безсоння, нічні кошмари. Крім того, може виникати стан, який називають “сонним паралічем”;
 • звертайте увагу на такі скарги дитини, як частий головний біль, запаморочення, втрату апетиту, проблеми з концентрацією та навчанням.

Ще раз наголошуємо, що симптоми епілепсії у дітей дуже індивідуальні. У дитини може проявитись лише одна ознака або їх довільна комбінація. Тож не займайтесь самодіагностикою та за найменшої підозри зверніться до дитячого невролога.

Як розпізнати епілептичний напад у дитини?

Як правило, напад виникає раптово. Дитина падає на підлогу, з’являються тонічні судоми, тіло та кінцівки витягуються, голова закидається назад. Через 15-20 секунд стан змінюється – проявляються клонічні судоми, шкіра синіє, язик западає, з рота виділяється піна. Напад епілепсії може супроводжуватись повною втратою свідомості або ж дезорієнтацією в просторі, галюцинаціями. Як правило, він минає самостійно за кілька хвилин, повертається здатність рухатись, ясно мислити. Дитина також може відчувати сонливість, перевтому, не пам’ятати, що відбувалось кілька хвилин тому.

Що можна чи не можна робити під час нападу епілепсії у дитини?

На жаль, в мережі побутує багато міфів стосовно першої допомоги при епілептичному нападі, які не лише не допомагають, а й можуть серйозно травмувати.

Як ми вже зазначали нижче, епілептичний напад минає самостійно без сторонньої допомоги. Ваше основне завдання під час судом – це уникнути травматизації та забезпечити вільне дихання.

Найголовніше під час судом вберегти голову від травм, адже дитина не контролює свої рухи і часто досить сильно б’ється об підлогу, тому покладіть під голову щось м’яке.

Другий дуже важливий момент – забезпечення вільного дихання. Найкраще для цього покласти дитину на бік, так язик не буде западати і перекривати дихальні шляхи. В жодному разі НЕ намагайтесь просунути ложку чи будь-який інший предмет крізь зуби, це не принесе жодної користі. Натомість ви можете легко зламати зуби, а їх уламки потрапити до дихальних шляхів, що є небезпечним для життя.

Чи завжди судоми викликані епілепсією?

Ні. Судомні та пароксизмальні стани у дітей можуть виникати через високу температуру, зневоднення, отруєння, травми голови, порушення кровообігу в мозку. Більше того візуально неможливо визначити причину появи судом. Відповідь на це запитання дасть лише диференційна діагностика.

Діагностика епілепсії у дітей

Важливо зазначити, що навіть одиничний судомний напад є серйозною підставою для всебічного обстеження дитини. Основним методом діагностики епілепсії є електроенцефалографія (ЕЕГ). З її допомогою можна прослідкувати електричну активність мозку та зафіксувати зміни, які призвели до розвитку захворювання. Найбільш ефективним у таких випадках є добовий моніторинг ЕЕГ, який дозволяє знімати показники протягом кількох годин або доби і фіксувати всі зміни.

Лікування епілепсії у дітей

Лікування епілепсії передбачає індивідуальний та комплексний підхід, який включає не лише медикаментозну терапію, а й спеціалізовану дієту та психосоціальну підтримку.

Протокол медикаментозного лікування розробляється з врахуванням типу, частоти та важкості епілептичних нападів у дітей. Як правило, він передбачає прийом антиконвульсантів.

Довела свою ефективність у зменшені кількості нападів та полегшенні їхнього перебігу кетогенна дієта, яка є високожировою, низьковуглеводною та передбачає фіксовану кількість спожитих білків.

В поодиноких випадках для лікування епілепсії у дітей використовується хірургічне втручання. Воно застосовується, якщо джерело патологічних електричних імпульсів локалізовано в певній ділянці мозку, на яку можна вплинути оперативно або ж медикаментозне лікування не дало бажаних результатів.

Важливу роль у комплексній терапії епілепсії у дітей відіграє психоемоційна підтримка. Ви повинні максимально доступно розповісти дитині про її хворобу, про те, як вона має поводитись, коли відчуває наближення нападу, зокрема, як убезпечити себе від травм.

Одною з ключових ланок лікування епілепсії у дитини є регулярні відвідини дитячого невролога, який буде оцінювати ефективність терапії та за потреби вносити необхідні корективи.

Чи виліковна епілепсія у дітей?

Все дуже індивідуально. В окремих випадках це одиничний епілептичний напад, який більше не повторюється. Також існують форми епілепсії, які зникають до підліткового віку. Однак визначити тип захворювання та зробити прогноз на майбутнє може тільки фахівець, тож не нехтуйте відвідинами лікаря та діагностикою. У більшості випадків кваліфікованого лікування епілепсія у дітей переходить у стан ремісії або вдається знизити частоту та інтенсивність нападів.

Важливо зазначити, що кожен випадок епілепсії у дитини є унікальним, і підхід до лікування повинен будуватись на основі конкретного випадку та загальної клінічної картини. Консультація з дитячим неврологом або епілептологом є важливим кроком для встановлення правильного діагнозу та розробки плану лікування. Записатись на прийом до кваліфікованого спеціаліста можна у медичному центрі “Ехокор” у нас є все необхідне для точної диференційної діагностики, що є ключовою при розробці програми лікування та полегшенні стану дитини. Звертайтеся, ми готові допомогти.

4.5/5 – (4 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.