Головний біль у дитини

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Майже кожна дитина періодично жаліється на біль голови, що викликає занепокоєння батьків. Так, приблизно 5-10% дошкільнят та понад 20% дітей шкільного віку стикаються з неприємним відчуттям у ділянках чола, потилиці, очей, шиї. Зазвичай, подібні симптоми виникають внаслідок об’єктивних причин – тривалого стресу та сидіння за комп’ютером, розумового перенавантаження, занадто довгого чи короткого сну. Проте сильний головний біль у дитини може бути пов’язаний з порушенням кровообігу в мозку, наявністю більш серйозних захворювань. Сьогодні ми розглянемо причини головного болю у дітей, а також дізнаємося, які обстеження потрібні в тому чи іншому випадку.

Чому у дитини болить голова?

В багатьох випадках дитина може відчувати дискомфорт без будь-яких явних ознак захворювання. Деякі батьки не надають цьому особливого значення, оскільки помилково вважають, що малюк просто капризує. Насправді головний біль у дитини 5 років чи навіть немовляти може мати наступні причини:

  • підвищення температури чи запалення горла — при вірусній чи бактеріальній інфекції, перегріванні, прорізуванні зубів, отруєнні, захворюванні ендокринної системи. Батькам слід обов’язково звернутися до лікаря, якщо висока температура тримається кілька днів;
  • порушення кровообігу мозку (гіпертонія) – спостерігаються стрибки тиску як наслідок зміни погодних умов, недостатнього сну, спадковості. Зняти неприємні відчуття допоможе прогулянка на свіжому повітрі, вживання багатих на клітковину фруктів та овочів. Якщо головний біль не зник, дітям потрібен огляд лікаря;
  • вживання в їжу продуктів з високим вмістом консервантів – сосисок, ковбаси, напівфабрикатів. Дитячий організм (особливо до 3 років) ще не здатний належним чином перетравлювати хімічні складові, тому підвищується ризик виникнення побічних ефектів у вигляді головного болю. Серед основних симптомів порушення режиму харчування також відзначається шлунково-кишковий розлад, блювота. В подібних випадках організм потребує багато рідини, щоб вивести токсини. При цьому варто виключити з раціону вуглеводи та різноманітні добавки;
  • мігрені – пов’язані з нестачею серотоніну. У такому випадку спостерігається пульсуючий головний біль у лобній частині у дитини (з правого чи лівого боку), що може супроводжуватися нудотою та запамороченням. Для зняття головного болю рекомендовано налагодити режим дня, часто провітрювати приміщення, спати не менше 8 годин на добу. Найчастіше мігрень виникає у хлопчиків віком від 7 або 8 років;
  • неврологічні проблеми – у вигляді коротких й гострих нападів головного болю, що з’являються при повертанні голови вбік, чханні чи кашлі. При наявності подібних ознак потрібно негайно звернутися до невролога;
  • черепно-мозкові травми, особливо з втратою свідомості. Наприклад, якщо болить голова у дитини  через забиття, то може мати місце струс мозку. У такому випадку варто звернути увагу на інші тривожні симптоми: надмірна активність, скарги на потемніння в очах чи безсоння – серйозний привід викликати лікаря. Щоб запобігти утворенню набряку, до місця забиття слід прикласти лід, а малюка вкласти у ліжко;
  • емоційне перенапруження – як результат пережитого стресу чи нервового навантаження. Появу головного болю можуть спровокувати біохімічні зміни в мозку, що виникають у зв’язку зі зниженням рівням гормонів серотоніну та ендорфіну. Заспокоїти дітей допоможе масаж або дихальна гімнастика – для розрядки нервової системи.

Якщо спостерігається температура і головний біль у дитини 6 чи 7 років, за рекомендацією лікаря можна дати знеболюючий препарат (ібупрофен або парацетамол).

Початок підліткового віку пов’язаний з перебудовою організму, що нерідко викликає головні болі у дітей віком 10 чи 11 років, зокрема мова йде про головний біль в лобній ділянці у дитини. Якщо нічого не робити для усунення проблеми, це може негативно позначитися на успішності школяра та його психологічному здоров’ї.

Типи головного болю у дітей

Головний біль – це результат взаємодії сигналів між мозком, кровоносними судинами та нервами. Згідно з класифікацією, він поділяється на первинний і вторинний.

В першому випадку неприємні відчуття напруги можуть виникнути в потилиці, лобі внаслідок нездорового способу життя, екологічних або гормональних чинників. Якщо проблеми з судинами, патологія структури мозку, гематома або інфекція — варто говорити про вторинний біль голови.

Які обстеження необхідні, якщо у дитини болить голова?

Про серйозну проблему може свідчити наявність наступних симптомів:

  • пробудження від болю голови;;
  • інтенсивні больові відчуття зранку
  • раптово погіршився зір чи з’явилася слабкість в кінцівках;
  • спостерігається головний біль і рвота у дитини;
  • змінилася поведінка.

При наявності одного чи декількох симптомів потрібно звернутись до лікарів.. Після вивчення анамнезу дитячий невролог здійснює ряд обстежень – змірює окружність голови, фіксує наявність чи відсутність порушень зору та окорухових розладів, а також вивчає стан шкірних покривів.

Для встановлення діагнозу лікар може призначити ультразвукову діагностику судин голови (шиї), МРТ або  КТ мозку. На основі отриманих результатів буде проведене відповідне лікування.

Медичний центр «Ехокор» у Львові пропонує послуги кваліфікованих лікарів, зокрема дитячого невролога. Якщо турбує біль голови, ми надамо відповіді на всі важливі питання, проведемо необхідні обстеження, призначимо ефективне лікування. Сучасне медичне обладнання дозволяє вчасно та максимально точно виявити симптоми, різних захворювань. З «Ехокор» — здоров’я ваших дітей в надійних руках!

3.9/5 – (45 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.