Результати західних досліджень свідчать, що від 15 до 25% всіх дітей до 18 років, хоча б раз втрачали свідомість. Непритомність у дитини – це тривожний симптом та стресова ситуація для батьків. Однак, не завжди це може свідчити про серйозне захворювання. Причини непритомності у дітей дуже різні. У таких ситуаціях батьки мають бути розважливими та спостережливими, зокрема дуже відповідально поставитись до систематичних скарг дитини на головний біль особливо, якщо він супроводжуватиметься станом зміненої свідомості чи непритомністю. У такому випадку тягнути з візитом до лікаря дуже ризиковано.
Основні причини непритомності у дітей
Раптова втрата свідомості – це стан, при якому в дитини (людини) відсутня будь-яка реакція на зовнішні подразники та відсутній тонус м’язів. Непритомність триває 1-3 хвилини і характеризується та падінням артеріального тиску, уповільненням, а потім прискоренням серцевого ритму, холодним потом. Непритомність у дітей віком до 10 років зустрічаються рідко. Втрата свідомості у підлітків виникає частіше, більше до цього схильні дівчатка, внаслідок гормональної перебудови організму. Однак поодинокий випадок непритомності, як правило, не означає, що підліток серйозно хворий.
Найпоширеніша форма непритомності – рефлекторна (вазовагальний синкоп). Вона виникає внаслідок специфічного реагування вегетативної нервової системи та трапляється приблизно у 75% випадків втрати свідомості у дитини. До такої реакції можуть призвести стресові ситуації або зовнішні умови (задушливе приміщення, тугий комірець сорочки, паніка перед медичними процедурами та ін.)
Ортостатична непритомність у підлітків виникає внаслідок раптового та швидкого падіння артеріального тиску. Ця форма є наслідком ще недосконалого розвитку рефлексів. Вона трапляється якщо дитина довгий час перебуває в одному положенні на фоні тривожної ситуації (довге стояння на шкільній лінійці, чи довге сидяче очікування виступу перед великою аудиторією).
Ситуативна непритомність – це неадекватно сильна реакція дітей на біль, сильний кашель, страх, істерику. Крім того, причиною може бути голод, апное, низький рівень цукру в крові, зневоднення, перевтома.
Кардіогенна форма виникає внаслідок явних чи прихованих проблем в роботі серця та кровоносних судин.
Непритомність може бути симптомом таких захворювань, як епілепсія, анемія, захворювання внутрішнього вуха, патології головного мозку, черепно-мозкова травма (у таких випадках варто з’ясувати чи не було ударів головою внаслідок падіння, бійки чи забиття).
Алгоритм допомоги при втраті свідомості у дитини
Короткочасна непритомність часто супроводжується побутовим травматизмом, що є значно серйознішим та небезпечнішим для життя та здоров’я, ніж просто знепритомнення на кілька хвилин. Тож перша допомога при втраті свідомості часто полягає в тому, щоб організувати дитині безпечне місце та перевірити за зовнішніми ознаками наявність видимих пошкоджень або травм. Якщо вони є – критично важливо викликати швидку та діяти за обставинами.
Загальний алгоритм надання допомоги при непритомності:
- Підтримати дитину, щоб вона уникнула падіння якщо ви бачите раптове збліднення шкіри обличчя або навпаки сильне почервоніння, розфокусований погляд. Також у таких випадках дитина може сказати, що зараз впаде або, що відчуває, як кімната крутиться.
- Наступний крок – забезпечити горизонтальне положення в прохолодному, добре провітрюваному місці. Бажано підняти ноги, щоб покращити приплив крові до мозку.
- Обов’язково пересвідчитись чи наявний пульс, засікти його частоту та переконатись в регулярності дихання. Розстібнути ґудзики на комірці чи тісному одязі.
- Втрата свідомості з судомами, слиновиділенням, блюванням потребує обмеження в рухах та утримання положення тіла на боку. При цьому, треба підтримувати досить міцно, щоб дитина не травмувалась, але не настільки сильно, щоб перешкоджати диханню чи стримувати конвульсії або тики. Слідкувати, щоб не було травми голови.
- Зорієнтуватись в часі – коли дитина втратила свідомість аби повідомити ці дані лікарю швидкої.
До якого лікаря звертатися?
Втрата свідомості у дитини – це або результат впливу очевидних несприятливих факторів, або ж симптом конкретного захворювання. Тож вибір лікаря має обґрунтовуватися конкретною ситуацією. У випадках, коли дитина втрачає свідомість не через несприятливі умови чи очевидну сильну стресову ситуацію – першочергово потрібно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра. Він перенаправить до вузькопрофільного спеціаліста аби визначити першочергові фактори виникнення непритомності та шляхи запобігання повторенню цього стану. Перелік спеціалістів різний – найчастіше це невролог чи кардіолог, але є випадки коли потрібна консультація гінеколога чи психолога.
Якщо у вашої дитини були випадки непритомності, то радимо звернутись до дитячого невролога. У цьому вам допоможе медичний центр “Ехокор” у Львові. Ми гарантуємо дбайливе ставлення та швидку і якісну діагностику. Звертайтеся і ми допоможемо у розв’язанні ваших проблем, не відкладайте здоров’я на потім.