Дитячий енурез

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Дитячий енурез – це мимовільне сечовипускання сечі у дитини після 5 років. З цією проблемою стикається до 15% дітей віком від 5 до 12 років. Частіше проблема виникає у хлопчиків. До 5 років нетримання сечі не вважається патологією, оскільки до цього віку дитина ще не здатна повністю контролювати свій сечовий міхур, особливо в нічний час, і сечовипускання відбувається рефлекторно. Варто зазначити, що приблизно в 20% випадків енурез самостійно минає з дорослішанням. Однак, якщо проблема не зникла з досягненням критичного віку, варто проконсультуватися зі спеціалістом.

Причини енурезу у дітей

Вирізняють денний, нічний енурез та змішану форму. Кожна з ним може мати свою першопричину.

Серед основних причин нетримання сечі у дітей виділяють.

Фізіологічні

·   повільне дозрівання сечового міхура;

·   маленький об’єм сечового міхура;

·   затримка розвитку рефлексу, що контролює сечовий міхур;

·   низький рівень гормону десмопресину;

·   слабкі м’язи тазового дна;

·   вторинний симптом іншого захворювання;

·   аномально глибокий сон.

Інфекційні

Інфекції сечовидільної системи, що спричиняють розвиток запального процесу та впливають на роботу сечового міхура та можуть бути причиною розвитку енурезу.

Генетичні чинники

Спадковість. Вважається, що якщо одному з батьків у минулому ставили діагноз «енурез», то у 50% випадків дитина також зіткнеться з проблемою нетримання сечі, якщо діагноз був поставлений обом батькам, вірогідність зростає до 80%.

Психологічні чинники

·   сильний емоційний стрес часто є основною причиною розвитку енурезу у дітей;

·   надмірна тривожність може сприяти розвитку нетримання сечі;

·   гіперактивність.

Лікування енурезу у дітей

Як лікувати енурез у дитини? Важливо зрозуміти причину. Саме тому часто потрібна мінімальна діагностика, що включає наступні обстеження:

·   загальний лабораторний аналіз крові та сечі;

·   бакпосів сечі;

·   УЗД нирок.

Часте запитання батьків: «До якого лікаря звертатися, якщо в дитини енурез?» Першим лікарем, до якого ви маєте звернутися на консультацію з питань лікування енурезу є уролог, який допоможе виявити або виключити фізіологічне підгрунтя для розвитку нетримання сечі: патології органів сечовидільної системи, запальні процеси тощо. Якщо фізіологічних причин для розвитку енурезу не виявлено, наступним кроком буде консультація у дитячого психотерапевта чи психіатра. Не варто цього лякатися, кваліфікований спеціаліст допоможе випрацювати схему лікування, яка з часом усуне проблему нетримання. Записатися на первинну консультацію у дитячого психіатра можна  у медичному центрі Ехокор у Львові.

Оскільки часто неорганічний енурез у дітей пов’язаний з психоемоційними проблемами: надмірною психологічною напругою, адаптацією, проблемами з однолітками тощо. Лікар намагається знайти першопричину стресу та усунути її, або ж навчити дитину і її батьків адаптуватися до ситуації.

Наступним кроком є допомога в розробці стабільного режиму дня, що допоможе контролювати походи в туалет.

Часто частиною лікування є фізичні вправи, які вчать дитину краще розуміти своє тіло та контролювати процеси сечовипускання, а також зміцнюють м’язи малого тазу.

В деяких випадках лікування ефективним є використання так званого енурез будильника. Це спеціальний пристрій, який м’яко будить дитину вночі при появі вологи. Це допомагає розвинути відповідний рефлекс, пов’язаний з сечовипусканням.

Що можуть зробити батьки самостійно?

Передусім всебічно підтримувати дитину під час всього періоду лікування енурезу і після нього. В жодному разі не сваріть і не соромте малюка, якщо він намочив ліжко! Осуд лише погіршуватиме ситуацію, він буде боятися обмочитися, нервуватиме і це лише посилить нетримання сечі. Пам’ятайте, що діти роблять це ненавмисно і для них це також стрес. Не обговорюйте нічний енурез або процес лікування зі сторонніми, якщо дитина сидить поруч.

Сформуйте чіткий розпорядок дня. Наприклад, малюк має прокидатися о 8 ранку і лягати спати не пізніше 21.00. Розпорядок має бути сталим і суворо дотримуватися.

Уникайте занадто активних ігор в другій половині дня, обмежте користування смартфоном чи перегляд телевізора перед сном.

Скоротіть кількість рідини вжитої перед сном. Також усуньте продукти, що мають сечогінний ефект, або природні стимулятори: цукор, кофеїн, шоколад.

Випрацюйте з дитиною правило, за яким вона перед сном має обов’язково сходити в туалет, нехай це буде її щоденним завданням та зоною відповідальності. Це буде додатковим стимулом для малюка випрацювати режим і позбутися енурезу.

В жодному разі не будіть дитину посеред ночі, щоб вона сходила в туалет. Стресове пробудження не дасть їй нормально відпочити, що негативно вплине на нервову систему і може посилити прояви енурезу.

Не використовуйте підгузки, підгузки-трусики та тренувальні трусики. Дитина не захоче вставати в нічний час з ліжка та йти в туалет, якщо спить у підгузках. Цей пункт важливий для дітей віком від 8 років.

Застилайте матрац  простирадлами, які не пропускають воду. Не займайтесь самолікуванням енурезу у дітей та не звертайтесь до народних методів лікування. Адже різноманітні трав’яні відвари та настоянки можуть навпаки стимулювати сечовидільну систему і погіршити ситуацію.

Якщо всі перераховані вище методи не допомогли впоратись з нетриманням сечі, варто звернутися за консультацією до спеціаліста. Записатися на консультацію до дитячого психіатра у медичному центрі Ехокор можна у будь-який зручний для вас час. За необхідності ми підключимо в роботу суміжних спеціалістів, які допоможуть подивитися на проблему більш комплексно. Ми гарантуємо турботливе ставлення до малюка та абсолютно анонімність. Лікар зробить все можливе, щоб вирішити проблему енурезу. Не відкладайте звернення, ми готові вам допомогти.

Рейтинг

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.