Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ, РДУГ) – це неврологічне порушення, що найчастіше проявляється ще в дитячому віці. Для СДУГ характерні порушення у функціонуванні центральної нервової системи, що тягне за собою проблеми з концентрацією та утриманням уваги, запам’ятовуванням, здатністю до навчання, а також деякі поведінкові порушення.
За статистикою ВООЗ від 4 до 12% дітей шкільного віку страждають на СДУГ. Синдром є найчастішою причиною відставання в шкільному навчанні та складнощів у соціалізації. Однак відповідний медичний діагноз може поставити лише лікар-невролог або психіатр після детального обстеження дитини та консультації батьків.
Причини виникнення СДУГ у дітей
Дітей з синдромом гіперактивності з дефіцитом уваги часто звинувачують у відсутності дисципліни, хоча причинами є порушення в роботі нервової системи, а не каверзний характер чи відсутність належного виховання. Це важливо розуміти. Розлади в роботі мозку не мають точної етіології, що не дає ствердної відповіді на питання про причини СДУГ. Однак, фахівці виділяють такі передумови до розвитку хвороби:
- інфекційні захворювання в ранньому віці;
- вживання наркотичних речовин матір’ю під час вагітності;
- асфіксія новонародженого;
- спадковість;
- передчасні пологи або недоношеність;
- нестача або повна відсутність норадреналіну і дофаміну.
Симптоми синдрому дефіциту уваги і гіперактивності у дитини (СДУГ)
Для різних форм РДУГ симптоми можуть відрізнятися, оскільки виділяють 3 форми: гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, синдром дефіциту уваги без гіперактивності та, відповідно, гіперактивність, без дефіциту уваги.
Які симптоми характерні для СДУГ:
- гіперактивність – надмірна рухливість, проблеми з вкладанням спати та засинанням, говоріння уві сні. Дитина заважає і часто дратує оточуючих своєю поведінкою (безцільно стрибає, бігає, завжди перебуває в русі);
- порушення уваги – дитині зі СДУГ важко зосереджуватися та підтримувати необхідний рівень концентрації, через це вона часто уникає занять, які потребують тривалого зосередження та уважності. Вона робить багато дрібних помилок, забуває поточні завдання, поспішає з виконанням поставлених задач, але рідко доводить почате до кінця;
- незначні неврологічні порушення – посмикування м’язів обличчя, тремор пальців рук, мимовільні скорочення м’язів (гіперкінези), порушення координації рухів;
- емоційна лабільність – настрій малюка часто змінюється і має велику амплітуду – від надмірної активності та жвавості до плаксивості дратівливості безпричинної тривожності;
- порушення сприйняття – це проявляється у незначних речах: неспроможність обвести контури малюнку, розрізнити розмір чи напрямок, відділити частину від цілого, повторити ритм чи розрізнити звук;
- підвищена імпульсивність. Дитина зі СДУГ часто багато та швидко розмовляє, на запитання відповідає, навіть не дослухавши до кінця, вигукує з місця під час уроку;
- в окремих випадках дитина, навпаки, відзначається тихою та відстороненою поведінкою, вчителі будуть говорити, що вона «витає у хмарах». У таких дітей часто виникають труднощі з послідовними діями та організаційними навичками.
Якщо Вам знайомі перераховані симптоми або вашій дитині діагностували СДУГ – зверніться по допомогу до співробітників нашого центру «Ехокор» у Львові. Наш дитячий психіатр проведе обстеження та у разі підтвердження наявності розладу дефіциту уваги та гіперактивності допоможе розробити індивідуальну програму лікування РДУГ враховуючи його особливості та форму перебігу.
Лікування синдрому дефіциту уваги та гіперактивності у дітей у клініці Ехокор
Як опанувати розлад з дефіцитом уваги та гіперактивністю? Перше, що потрібно знати батькам діагноз РДУГ успішно коригується, проте лікування завжди вимагає комплексного підходу. У клініці Ехокор у Львові досвідчені лікарі проводять діагностику СДУГ та лікування. Для цього може залучатися одразу кілька фахівців: дитячий психіатр, фізіотерапевт, логопед-дефектолог. Крім того, проводиться робота з батьками.
Ми працюємо у наступних напрямках.
Нейропсихологічна реабілітація – це часто комплекс фізичних та розумових вправ, спрямованих на покращення концентрації уваги, пам’яті, розвиток навичок самоконтролю поведінки та самодисципліни, які дитина виконує разом з лікарем або батьками. Такий комплекс занять розробляється індивідуально з урахуванням особливостей кожної малюка.
Психотерапевтична допомога дитині та її родині, яка передбачає консультаційну роботу дитячого психіатра з батьками та іншими членами сім’ї.
Фармакотерапія – призначається лише у тих випадках, коли це дійсно необхідний захід для ефективного лікування РДУГ. Препарати завжди підбираються виключно індивідуально. Однак медикаментозне лікування СДУГ зводиться до мінімуму, а ключову роль відводять психотерапевтичній допомозі та навчанню дитини механізмів самоконтролю.
Дитячий психіатр медичного центру «Ехокор» у Львові працює з емоційно-вольовою сферою, допомагає випрацювати саморегуляційні моделі поведінки, використовує рухові та релаксаційні вправи. Також він працює з вищими психічними функціями: увагою, сприйняттям та обробкою інформації. При порушеннях промови залучається логопед-дефектолог.
Синдром дефіциту уваги в у дітей: рекомендації батькам
Не критикуйте, не сваріть та не ображайте дитину, адже надмірно активна поведінка не є її провиною. Будьте максимально відкритими з малюком, проявляйте свої почуття, будьте тактильними, обійми інші фізичні контакти допоможуть дитині краще вивільняти емоції.
Організуйте режим дня і чітко дотримуйтеся його. Дитина обов’язково звикне до щоденних ритуалів, приміром, спати після того, як світло вимкнене, або після спільного читання казки на ніч.
Обговоріть вашу проблему з вчителями та вихователями. Дитина має перебувати в зрозумілій їй, максимально передбачуваній обстановці як вдома, так і в школі чи дитячому садку.
Протягом дня намагайтеся не обмежувати рухи і дії малюка, насильно саджаючи його за стіл і на диван, ви “замикаєте” його енергію, яка проявиться в найбільш невідповідний момент. Наприклад, перед сном.
М’яко контролюйте виконання дитиною поставлених перед нею завдань. Оскільки діти з РДУГ часто не завершують почату роботу, м’який контроль допоможе їм виробити самодиципліну.
Відведіть дитину в спортивну секцію або гурток. Танці, футбол, будь-які види спорту з чіткою постановкою завдань. Якщо у вас немає такої можливості, організуйте вільний і безпечний простір у себе вдома, де малюк може скидати енергію, яка накопичилася, граючи, бігаючи і перекидаючись досхочу. Це знизить ймовірність травм на вулиці та дасть змогу дитині розвинути координацію рухів.
Але ви не повинні боротися з проблемою наодинці! Запишіться на первинну консультацію до дитячого психіатра у медичному центрі «Ехокор» у Львові. Ми гарантуємо турботливе ставлення до вашої дитини, кваліфіковану допомогу вашій родині, сучасний підхід до терапії СДУГ та абсолютну анонімність. Зателефонуйте нам і призначите у зручний для вас час.