Затримка психічного розвитку у дітей, ЗПР – це стан, за якого розвиток психічних функцій та навичок у дитини сповільнюється, і вважається нижчим за вікову норму. Стан може впливати одразу на кілька аспектів розвитку – затримка мовлення, навичок соціальної взаємодії, когнітивних та моторних функцій.
Для початку варто зазначити, що термін «затримка психічного розвитку» або ЗПР у Європі вважається застарілим та замінюється більш коректним та ширшим поняттям «затримка розвитку» чи «порушення розвитку».
Ознаки затримки психічного розвитку у дітей
Як правило, батьки звертаються до спеціалістів, коли дитина йде до школи у 6-7 років і відставання в певних аспектах стає більш очевидним на фоні однолітків. Однак певні симптоми ЗПР можна помітити і значно раніше. Тож поговоримо про те, як розпізнати уповільнення психічного розвитку у дітей.
Як ми вже зазначали, ЗПР у дітей – це комплексне психічне порушення, яке може охоплювати одразу кілька сфер розвитку дитини, і відповідно мати різнобічні симптоми.
Психо-емоційна сфера: відсутність самоконтролю, часті зміни настрою, які не мають під собою об’єктивних причин, надмірна замкнутість та сором’язливість, небажання йти на контакт з однолітками.
Когнітивна сфера: дитині важко зосередитись на чомусь одному, вона постійно відволікається або швидко втрачає інтерес до розпочатої справи; вона не впізнає предмети, не розпізнає прості схеми; погано запам’ятовує, а те, що запам’яталось досить швидко забувається.
Пізнавальна сфера: відсутня тяга до пізнання світу, в іграх використовує одноманітні дії та сценарії, не прагне залучатися до спільних ігор та дозвілля.
Сфера мовлення: недостатній розвиток мовлення, малий словниковий запас, як для свого віку.
Причини ЗПР
Причини затримки психічного розвитку (ЗПР) можуть бути органічними та соціально-психологічними.
Органічні чинники:
- ускладнений внутрішньоутробний розвиток через шкідливі звички матері, перенесені під час вагітності інфекції та травми.
- передчасні пологи;
- гіпоксія плоду;
- спадковість;
- інфекційні ураження головного мозку (менінгіт, енцефаліт тощо);
- порушення зору або слуху;
- енцефалопатії;
- порушення в роботі кровоносної системи та осередкові ураження мозку;
- мала мозкова дисфункція (ММД).
Соціально-психологічні чинники:
- негативний психологічний вплив;
- соціальна та педагогічна занедбаність;
- недостатня взаємодія з батьками (нестача спілкування, спільні пізнавальні ігри).
Варто наголосити, що діагноз «затримка психічного розвитку дитини» може поставити лише спеціаліст – дитячий невролог чи дитячий психіатр. Для виявлення затримки та визначення її причин необхідно пройти комплексне обстеження. Всі діти унікальні та неповторні, тому існує безліч індивідуальних супутніх чинників, які є, в кінцевому підсумку, є причинами відставання. Якщо Ви помітили уповільнення темпів розвитку моторики або мовлення у дитини, проблеми із пам’яттю та увагою, проявилися труднощі із засвоєнням навчальної програми в дитячому садку, запишіться на прийом до фахівця, щоб виявити і скорегувати ЗПР якомога раніше. Отримати консультацію дитячого психіатра можна у медичному центрі Ехокор у Львові.
Діагностика ЗПР у дітей
Діагностика ЗПР проводиться кількома методами: всебічне обстеження профільними фахівцями, нейропсихологічне тестування, можливо, буде потрібно зробити МРТ та ЕЕГ. Постановка основного діагнозу можлива тільки після комплексної діагностики.
Лікування ЗПР у дітей
Коли діагноз «затримка психічного розвитку» підтверджено, дитячий психіатр індивідуально формує програму лікування відповідно до особливостей розвитку кожної дитини. Програма лікування та реабілітації носить комплексний характер, крім того, допомога повинна надаватися не тільки з боку лікарів і фахівців, а й з боку батьків.
Атмосфера в сім’ї відіграє дуже важливуосновоположну роль. Сприятливий результат кориегування затримки психічного розвитку у дітей багато в чому залежить від поведінки і настрою дорослих. Потрібно завжди пам’ятати, що такі діти потребують особливого підходу. Потрібно якомога частіше хвалити дитину, підбадьорювати, підтримка батьків додасть їй впевненості. Спілкуйтеся, намагайтеся завжди і скрізь обговорювати з дитиною побачене, запитуйте її про враження, жартуйте і разом смійтеся, і нехай тільки гарний настрій буде у вашому домі. Результат не змусить себе довго чекати. Згодом ваша дитина обов’язково наздожене однолітків, і всі труднощі залишаться далеко позаду.
Записатися на первинну консультацію до дитячого психіатра у Львові стосовно діагностики ЗПР можна в медичному центрі «Ехокор» за контактними номерами телефонів. Ми гарантуємо професійне та дбайливе ставлення до вашої дитини та абсолютну конфіденційність. Не зволікайте, порушення виявлене у більш ранньому віці краще піддається коригуванню.