Діагноз “Синдром полікістозних яєчників” (СПКЯ) ставлять близько 20% жінок, яким складно завагітніти. У 70% випадків саме полікістоз є причиною гормональних порушень, що лежать в основі безпліддя. На щастя, ця патологія ефективно піддається лікуванню та повністю усувається.
Що таке полікістоз яєчника?
Синдром полікістозних яєчників – це розлад овуляції, що характеризується підвищеним рівнем андрогенів, наявністю кіст на яєчниках та нерегулярним або повністю відсутнім менструальним циклом.
У нормі під час кожного менструального циклу в яєчниках формуються фолікули, всередині яких дозрівають яйцеклітини. Під час овуляції виділяється один домінантний фолікул (рідше кілька), який при дозріванні лопається і випускає назовні готову до запліднення яйцеклітину. При полікістозі порушується процес виходу яйцеклітини з фолікула і овуляція не настає, тобто жінка фізіологічно не може завагітніти.
Чому з’являється полікістоз яєчників?
Серед найпоширеніших причин полікістозу яєчників називають гормональний дисбаланс, зокрема, мова йде про підвищений рівень інсуліну в крові, що призводить до надмірного продукування чоловічих гормонів (андрогенів) та перешкоджання настанню овуляції.
- Спадковість, якщо в родині вже є випадки СПКЯ, ризик розвитку патології у нащадків суттєво зростає.
- Надмірна активність яєчників, що призводить до дозрівання декількох яйцеклітин, що ускладнює процес їхнього запліднення.
- Надмірне вироблення гормонів гіпофіза (гонадотропінів), що регулюють роботу яєчників.
- Інсулінорезистентність може призводити до збільшення рівня інсуліну в крові та провокувати дисбаланс статевих гормонів.
- Додатковими факторами, що підвищують ризик розвитку СПКЯ є надмірна вага, малорухливий спосіб життя, незбалансоване харчування.
Симптоми полікістозу яєчників
Варто одразу зазначити, що вираженість симптомів полікістозу безпосередньо залежить від того наскільки сильним є дисбаланс статевих гормонів у тілі жінки. Не всі ознаки патології можуть проявлятися назовні або ж вони можуть бути змазаними.
До основних симптомів, які є прямим сигналом для звернення до лікаря є:
- нерегулярний менструальний цикл, затримки критичних днів, надмірно рясні або ж дуже незначні менструації;
- ріст волосся у незвичайних для жіночого організму зонах та активність сальних залоз (гірсутизм) – це пов’язано з надлишком чоловічих гормонів в організмі;
- випадіння волосся (алопеція);
- акне та вугрові висипання на тілі;
- біль при полікістозі яєчників спостерігається доволі рідко, мова швидше йде про болючі менструації. Однак в деяких випадках може спостерігатись ниючий біль внизу живота, який віддає в поперек та в промежину;
- поява пігментних плям у місцях тертя шкіри, під пахвами – це пов’язано з розвитком інсулінорезистентності;
- надмірна активність шкірних залоз.
Опосередкованими ознаками, що можуть свідчити про розвиток СПКЯ є надлишкова вага, надмірна жирність шкіри, нестабільність настрою, депресивність, роздратованість, апатія.
Полікістоз яєчників та вагітність
Багато пацієнток хвилює питання, чи можна завагітніти при полікістозі? Однозначної відповіді на це питання не існує, адже кожен випадок індивідуальний і повинен розглядатися окремо. Якщо у жінки виявлено патологія лише одного яєчника, то шанси завагітніти суттєво вищі. Однак навіть у цьому випадку є ризик викидня на ранніх термінах. Тому перед плануванням вагітності найкраще пройти обстеження у гінеколога, щоб виявити можливі захворювання та пролікувати їх.
Пацієнткам із полікістозом може призначатися індукція або стимуляція овуляції. Але насамперед потрібно пройти повне обстеження, щоб переконатися, що причина безпліддя – саме синдром полікістозних яєчників.
Якщо інших причин зниження фертильності не знайдено, то пацієнтці призначаються ліки, які допоможуть стимулювати дозрівання фолікулів.
Діагностика полікістозу яєчників
Оскільки порушення менструального циклу може бути симптомом багатьох патологій репродуктивної системи жінки, важливо встановити диференційний діагноз. Саме тому до діагностики СПКЯ застосовують декілька підходів.
- огляд на гінекологічному кріслі та збір загального анамнезу на основі скарг;
- УЗД органів малого таза, на якій чітко візуалізуються збільшені яєчники з великою кількістю дрібних фолікулів на їхній поверхні;
- аналіз крові на рівень гормонів. Серед них статеві гормони, гормони гіпофіза, надниркових залоз та щитоподібної залози;
- аналіз крові на рівень глюкози та ліпідів;
- тест на визначення толерантності до глюкози.
За потреби до діагностики залучаються ендокринолог, кардіолог, терапевт.
Як лікувати полікістоз яєчників?
У більшості випадків протокол лікування полікістозу яєчників медикаментозний. Для терапії використовується комплекс препаратів:
- протизаплідні препарати чи оральні контрацептиви;
- препарати необхідні для стимуляції овуляцій;
- препарати, що збільшують чутливість до інсуліну.
Також додатково можуть бути призначені сечогінні препарати та вітамін Д.
Поговоримо про це детальніше.
Консервативне лікування СПКЯ має два основні напрямки. Перший – терапія, спрямована на усунення гормональних порушень, зменшення рівня чоловічих гормонів, нормалізацію менструального циклу, коригування жирового та вуглеводного обміну.
Другий напрямок – це відновлення овуляційного циклу, яке ґрунтується на введенні гормональних препаратів, що збільшують ймовірність овуляції.
Курс лікування полікістозу в середньому триває від 3 до 6 місяців. Надалі рекомендоване регулярне обстеження у гінеколога, оскільки захворювання схильне до рецидивів.
Чи можна вилікувати полікістоз яєчників без використання гормонів?
У більшості випадків гормональна терапія відіграє ключову роль у налагодженні репродуктивної системи жінки. Сучасні гормональні препарати мають мінімум побічних ефектів та призначаються виключно під наглядом лікаря з урахуванням всієї клінічної картини.
Хірургічне лікування полікістозу яєчників застосовується у випадках, коли консервативна терапія не дала відчутних результатів. Найчастіше для оперативного втручання використовують лапароскопію. Вона дозволяє усунути не лише полікістоз, а й супутні причини розвитку безпліддя, наприклад, непрохідність маткових труб і спайки.
Дієта при полікістозі яєчників
Якщо на початку лікування пацієнтка має надмірну вагу, то одним з напрямків лікування є схуднення, оскільки це може вплинути на ефективність лікування в цілому. Для цього розробляється спеціалізована дієта зі зниженим вмістом калорій, а також програми регулярних фізичних навантажень. Жінці потрібно дотримуватися наступного:
- вживати білки та вуглеводи в однаковій кількості;
- виключити з раціону продукти із вмістом трансжирів, продукти з високим вмістом цукру і простих вуглеводів, таких як солодощі, газовані напої і біле борошно;
- приймати їжу слід маленькими порціями – 5-6 разів на день;
- у раціон необхідно додати м’ясо та рибу.
Також лікарі радять включити у свій розпорядок дня фізичні навантаження, такі як ходьба, плавання, їзда на велосипеді або заняття в тренажерному залі це дозволить більш ефективно контролювати вагу.
Що буде, якщо не лікувати полікістоз?
Захворювання має схильність до прогресування. З часом симптоми будуть посилюватись, гормональний дисбаланс поглиблюватиметься і негативно впливатиме на весь організм.
Основним ускладненням полікістозу яєчників є безпліддя або ж серйозні проблеми під час вагітності, що можуть призвести до передчасних пологів.
Суттєво зростає ризик розвитку цукрового діабету другого типу, оскільки розвивається резистентність організму до інсуліну.
Патологія може бути одним зі сприятливих факторів розвитку ендометріального раку.
Дисбаланс гормонів часто є причиною появи депресії, тривожних розладів, а також захворювань серцево-судинної системи.
Пройти повне гінекологічне обстеження та отримати консультацію акушера-гінеколога можна у медичному центрі «Ехокор». Ми допоможемо зі встановленням диференційного діагнозу та підбором оптимального протоколу лікування. Наші лікарі завжди орієнтовані на індивідуальний підхід. Гарантуємо конфіденційність та дбайливе ставлення. Записатись на зручну для вас дату можна за контактними номерами телефонів.