Що таке аритмія? Аритмія – це порушення діяльності серця, пов’язане з нерегулярністю його скорочення. Пришвидшене (тахікардія) або ж сповільнене (брадикардія) серцебиття однаково шкідливе для здоров’я. Через аритмію серце не може перекачати достатню кількість крові, що негативно позначається на роботі мозку та інших органів та систем.
Симптоми аритмії
В окремих випадках людина, яка має порушення серцевого ритму, може не відчувати жодного дискомфорту. Проте, зазвичай, характерним симптомом аритмії є біль у грудях, що може віддавати в щелепу, шию, ліву руку.
Окрім болю, до ознак аритмії належать:
- запаморочення;
- нерівномірний серцевий ритм;
- відчуття нестачі повітря;
- надмірно прискорене або уповільнене серцебиття;
- втрата орієнтації в просторі;
- втрата свідомості;
- синдром тремтячих рук.
Інтенсивність нападів аритмії може бути різною – від ледь помітного дискомфорту до сильного болю, що вибиває пацієнта зі звичного життя. Напади можуть бути епізодичними та мати постійний характер. В будь-якому випадку при появі найменшого дискомфорту в грудях, варто звернутись до лікаря та обстежитись, це вбереже вас від багатьох проблем у майбутньому.
Напад аритмії: перша допомога
Як зняти аритмію в домашніх умовах? Перше, що потрібно зробити, це виміряти артеріальний тиск, якщо показники зависокі, необхідно прийняти препарати для його нормалізації.
Якщо виміряти тиск немає можливості, то необхідно випити заспокійливе: корвалол, валокордин, настоянку пустирника.
Якщо напад не проходить, людина відчуває слабкість і запаморочення, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. В очікуванні лікаря спробуйте заспокоїти хворого, нехай він сяде, зробить глибокий вдих і затримає дихання на кілька секунд. Також можна знайти пульсуючу артерію на шиї та легенько її промасажувати.
Важливо! Ці методи не усувають проблему аритмії, а лише тимчасово покращують стан.
Види аритмії
Залежно від проявів та причин, аритмія серця має кілька різновидів. Найбільш поширеними серед них є:
Екстрасистолічна аритмія
Екстрасистолічна аритмія – це найбільш поширений різновид порушення серцевого ритму. Хвороба майже не має зовнішніх ознак. Інколи може виникати слабкий біль за грудиною та відчуття пропущеного удару серця. За відсутності інших патологій екстрасистологію не потрібно лікувати. Вона може виникати через стрес, куріння, зловживання кавою, надмірні фізичні навантаження.
Дихальна аритмія
Дихальна аритмія близька до екстрасистолічної. Характерною ознакою є пришвидшений пульс на вдиху та сповільнений – на видиху. Найчастіше дихальна аритмія зустрічається у людей зі збудливою вегетативною нервовою системою або ж патологія проявляється після 40 років. Значної небезпеки для організму вона не несе, за умови регулярних оглядів у кардіолога.
Миготлива аритмія
Миготлива аритмія – одне з найбільш небезпечних порушень серцевого ритму, що виникає внаслідок звуження серцевих отворів та/або порушення роботи клапанів, а також через гормональні порушення в роботі щитоподібної залози. Іншими словами вона є вторинним захворюванням і сигналізує про наявність інших патологій. Аритмія може проявлятись через окремі напади або ж спостерігатись постійно. За таких умов пришвидшене серцебиття стає нормою, і хворий вже не звертає на нього уваги. Однак з часом стан буде лише погіршуватись, адже скорочувальна функція серця слабшає, тому лікування відкладати ні в якому разі не можна, адже задавнена хвороба може призвести до інсульту та інших тяжких наслідків.
Синусова тахікардія
Синусова тахікардія виникає через фізичні навантаження, сильні емоційні переживання, може спостерігатись при підвищенні температури через застуду, грип. У таких випадках частота серцевих скорочень сягає понад 90 ударів на хвилину.
Синусова брадикардія
Синусова брадикардія – вид аритмії, протилежний синусовій тахікардії. Серцевий м’яз скорочується занадто повільно, до 55 ударів на хвилину. Переважно причиною брадикардії є захворювання щитоподібної залози. Основні симптоми – загальна слабкість та запаморочення.
Синусова аритмія
Синусова аритмія – це порушення роботи серця, що найчастіше проявляється у дітей та підлітків. Вона не потребує лікування, діагностується за допомогою затримки дихання, під час якого зникає.
Існують й інші види аритмій, проте вони зустрічаються рідше.
Основні причини аритмії
Спровокувати появу аритмії може декілька причин або їх комбінація, зокрема:
- хвороби серця та судин – ішемічна хвороба, інфаркт міокарда, гіпертонічний криз, кардіоміопатії та міокардити, серцева недостатність;
- патології центральної або вегетативної нервової системи;
- порушення обміну електролітів;
- низьке насичення крові киснем;
- передозування лікарськими препаратами, зокрема антидепресантами, діуретиками та ін.;
- хвороби органів та систем – тромбоемболія легеневої артерії, тиреотоксикоз та ін.;
- надмірні фізичні навантаження;
- стан дистресу;
- вроджені анатомічні патології серця та судин;
- шкідливі звички;
- куріння;
- ідіопатичні форми аритмій.
Як лікувати аритмію?
Навіть при незначній аритмії варто записатись на прийом до спеціаліста. Під час огляду, кардіолог медичного центру «Ехокор» зможе оцінити не лише стан пацієнта визначити тип аритмії та її потенційну небезпечність, але й спрогнозувати можливий розвиток хвороби.
Існує два підходи до лікування аритмій – медикаментозний та хірургічний.
Медикаментозне лікування передбачає прийом дієвих ліків від аритмії. На сьогодні свою ефективність довели наступні групи антиаритмічних препаратів:
- Блокатори швидких натрієвих каналів (підкласи А, В, С);
- Бета-блокатори;
- Препарати для сповільнення процесів реполяризації;
- Блокатори кальцієвих каналів.
Враховуючи специфіку таких медичних засобів та можливість виникнення побічних ефектів, препарати від аритмії може призначати лише лікар після проведення повної діагностики. В жодному разі не приймайте таблетки самостійно!
Хірургічне лікування аритмії передбачає контрольоване руйнування ділянки міокарда, яка генерує неправильний ритм. Для цього закордоном використовується процедура радіочастотної абляції (РЧА).
Варто зазначити, що у стриманні розвитку аритмії та послабленні нападів відіграє корекція способу життя. Зокрема терапія хронічних хвороб серця та судин, відмова від гострих та пряних страв, паління, помірні фізичні навантаження.
Вас турбує ваше серце? Завітайте в медичний центр «Ехокор» у Львові. Ми проведемо кваліфіковану діагностику та підберемо дієве лікування аритмії чи будь-яких інших хвороб серця. Не зволікайте, подзвоніть нам та призначте першу консультацію з кардіологом центру.