Що ж таке гіпертонія? Гіпертонія або артеріальна гіпертензія – це стан організму людини, при якому спостерігається високий кров’яний тиск. Хворобу діагностують при стабільно високому артеріальному тиску:
- понад 140 мм рт. ст. (систолічний АТ);
- понад 90 мм рт. ст. (діастолічний АТ).
При нормі 120/80 мм рт. ст.
Чим вищий показник кров’яного тиску, тим складніше працювати вашому серцю. Якщо тиск крові дуже високий, це може пошкодити кровоносні судини і серцевий м’яз та спровокувати розвиток низки небезпечних захворювань серцево-судинної системи, включно з серцевою недостатністю та інфарктом міокарда.
Симптоми гіпертонії
Основна небезпека гіпертонії полягає в тому, що досить часто вона не має видимих ознак, а високі показники артеріального тиску діагностуються під час планового медогляду.
Характерними симптомами артеріальної гіпертензії є:
- головний біль та відчуття тиску в потилиці;
- запаморочення, поява білих мушок та плям перед очима;
- біль у грудях, в області серця;
- прискорене серцебиття, не спровоковане хвилюванням чи фізичними навантаженнями;
- шум у вухах;
- нестача кисню.
Також додатковими ознаками можуть бути:
- роздратованість;
- загальна слабкість;
- сонливість.
Оскільки інтенсивність симптомів гіпертонії наростає поступово і серед них не можна виділити ознаку притаманну лише цьому захворюванню, досить часто патологію діагностують на пізніх стадіях, коли наявні супутні хвороби серця та судин.
Тому, якщо Ви помітили у себе ознаки підвищеного кров’яного тиску — не варто зволікати, зверніться до лікаря та пройдіть комплексне обстеження організму у кваліфікованих спеціалістів.
Перша допомога при гіпертонічному кризі
Окремо варто згадати гіпертонічний криз – це стан, коли артеріальний тиск підвищується різко. Симптомами гіпертонічного кризу є сильний головний біль, гудіння або шипіння у вухах, білі плями перед очима, нудота та блювання, яке не приносить полегшення.
При появі перших симптомів дуже важливо правильно і швидко надати невідкладну допомогу до приїзду лікаря.
Алгоритм дій
- спробуйте максимально усунути всі подразники, хворий має перебувати у стані спокою;
- забезпечте максимальний доступ кисню: відкрийте вікно чи кватирку, зніміть з хворого тісний одяг;
- пам’ятайте, що під час гіпертонічного кризу хворому не можна робити різких рухів чи прикладати будь-які інші фізичні зусилля;
- якщо це не перший напад, необхідно дати хворому прописані лікарем препарати, в іншому випадку – негайно викликайте швидку допомогу;
- по можливості до приїзду лікаря фіксуйте показники артеріального тиску кожні 15 хвилин.
Всім хворим з гіпертонією потрібно сформувати індивідуальну аптечку першої допомоги при гіпертонічному кризі та завжди мати її при собі.
Стадії гіпертонії
Гіпертонія має три стадії розвитку:
Гіпертонічна хвороба 1 ступеня характеризується періодичним підвищенням АТ, який досить легко нормалізувати. Показники в середньому коливаються в межах 140-170/90-100. Пацієнти скаржаться на головний біль та безсоння, однак, досить часто не надають значення цим симптомам, а причину їхньої появи шукають в іншому.
Гіпертонічна хвороба 2 ступеня – підвищення тиску стає регулярним в межах 170-200/105-110. Суттєво зростає ризик появи гіпертонічного кризу, спровокованого фізичними навантаженнями, стресом.
Гіпертонічна хвороба 3 ступеня – окрім регулярного підвищення тиску вище позначки 200-230/115-120, спостерігаються патологічні зміни судин.
Причини гіпертонії
У 95% випадків причиною високого артеріального тиску є первинна (есенціальна) гіпертонія і лише у 5% – вторинна гіпертонічна хвороба, тобто захворювання, яке виникає як ускладнення іншої хвороби, наприклад, захворювання нирок.
Однією з ключових причин артеріальної гіпертензії може бути спадковість.
До факторів ризику, які можуть спровокувати розвиток гіпертонії належать:
- гіподинамія – порушення функцій організму, спричинене зниженням або обмеженням рухової активності. Саме гіподинамія серйозно впливає на серцево-судинну систему, через неї знижується тонус судин та слабшає сила скорочень серця, що провокує хворобу;
- постійне розумове перенапруження, саме тому важливо давати собі час на перепочинок;
- хвороби нирок;
- надмірна вага, незбалансована дієта;
- стрес;
- шкідливі звички – вживання алкоголю та куріння, зловживання цукром, сіллю та кавою;
- черепно-мозкові травми у минулому;
Лікування гіпертонії
Перший крок на шляху до кваліфікованого лікування артеріальної гіпертензії – це відвідування лікаря. У медичному центрі «Ехокор» досвідчений кардіолог виміряє ваш артеріальний тиск. Це потрібно зробити кілька разів з інтервалом у декілька хвилин, щоб отримати максимально достовірні результати. У разі, якщо показники АТ будуть високими, лікар, з урахуванням наявних симптомів, призначить додаткове обстеження зокрема:
- ЕКГ, Ехо-кардіограма (УЗД серця);
- УЗД, МРТ, КТ різних органів;
- огляд очного дна;
- біохімічний та клінічний аналізи крові, сечі.
Передусім варто розуміти, що гіпертонічна хвороба – це хронічне захворювання, яке потребує постійного контролю та корекції схеми лікування, прийому препаратів та їх дозування. Загалом лікування артеріальної гіпертензії передбачає два напрямки – нормалізацію артеріального тиску та усунення негативних наслідків від його підвищення.
Терапія передбачає не лише прийом сучасних препаратів для лікування гіпертонії, а й корегування способу життя, який знизить ризик розвитку гіпертонічного кризу до мінімуму.
Кардіологи медичного центру «Ехокор» рекомендують:
- переглянути свій раціон та виключити з нього гострі та солоні продукти (включно з «прихованими» солями, яких дуже багато в копченостях, маринадах, ковбасах);
- відмовитись від кави та інших продуктів, що містять кофеїн;
- дієта при гіпертонії також передбачає вживання продуктів, багатих на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень);
- стежити за масою тіла (надмірна вага створює додаткові навантаження на серце та судини);
- почати займатись спортом (можна робити це без фанатизму, звичайної зарядки щоранку буде цілком достатньо);
- відмовитись від куріння (це вкрай важлива умова, адже нікотин впливає на стан судин);
- по можливості уникати стресових ситуацій (частіше бувайте на свіжому повітрі).
Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до свого здоров’я і вимірювати артеріальний тиск не рідше двох разів на місяць усім людям після 50 років.
Варто усвідомлювати, що важкість протікання захворювання та його ускладнення напряму залежать від того, наскільки вчасно ви звернетеся до лікаря. Головне завдання – виявити захворювання на тій стадії, коли ще можна зарадити розвитку ускладнень та усунути можливі наслідки.
Якщо ви помітили у себе симптоми перелічені в статті або просто хочете переконатись, що з вашим серцем та судинами все гаразд, запишіться на консультацію до лікаря-кардіолога медичного центру «Ехокор» у Львові.
Індивідуальний підхід до кожного пацієнта забезпечить надійне лікування та зменшить ризик серцевого нападу, інсульту, серцевої недостатності або ж пошкодження нирок чи очей. Якщо якогось з перелічених чинників Вам уже не вдалось уникнути, спеціалісти допоможуть зробити наслідки пошкодження менш важкими. Звертайтеся, ми завжди готові допомогти.