Знижений кров’яний тиск або гіпотонія – це захворювання, яке зустрічається дуже часто. Практично у кожного другого при вимірюванні тиску позначка на тонометрі нижче традиційного значення – 120/80. Проте людина може не мати жодних зовнішніх проявів. Чи варто непокоїтись у такому випадку – Вам неодмінно скажуть кваліфіковані працівники медичного центру «Ехокор».
Щоб краще зрозуміти, що таке артеріальна гіпотонія та в чому її потенційна небезпека для організму, варто ознайомитись з поняттями систолічного та діастолічного тиску. Це показники артеріального тиску (АТ). Оптимальними для організму є позначки 120/80. Число 120 – це систолічний тиск, який вимірює силу току крові в стінках артерій в момент викиду крові з серця в судини, тобто те, як кров перекачується від Вашого серця до інших органів. Друге число – 80 – діастолічний тиск, який вимірює силу току крові в стінках артерій між ударами серця.
Протягом дня наш АТ може коливатись – залежно від наших занять та емоційного стану. Коли ми фізично активні чи відчуваємо стрес, тиск підіймається, коли спимо або відпочиваємо – знижується.
При гіпотонії ключові органи можуть не доотримувати кисень та поживні речовини. Якщо АТ настільки низький, що постачання крові у мозок та інші життєво важливі органи недостатній, пацієнт потребує медичної допомоги.
Чи може знижений артеріальний тиск бути нормою?
Так. Може бути так звана фізіологічна гіпотонія судин. Існує два її типи
- компенсаторна – може виникнути у професійного спортсмена, як реакція на часті інтенсивні тренування;
- адаптивна – характерна для жителів посушливих та високогірних регіонів.
Якщо ознаки гіпотонії не надто виразні і вони не впливають на якість вашого життя, достатньо буде пройти обстеження в медичному центрі, щоб підтвердити відсутність загрози для здоров’я. Медики порекомендують профілактичні заходи для нормалізації стану. Якщо знижений кров’яний тиск несе небезпеку для організму та може призвести до серйозних розладів серця, непритомності, неврологічних та ендокринних розладів, без тривалого лікування під наглядом лікаря не обійтись.
Симптоми гіпотонії
Досить часто ознаки гіпотонії ніяк не проявляються ззовні, і знижений тиск діагностується лише під час медичного обстеження. Однак також можуть виникати наступні симптоми:
- нечіткий, затуманений зір;
- холодна, липка, бліда шкіра;
- пригнічений емоційний стан;
- запаморочення;
- втрата свідомості;
- відчуття хронічної втоми та слабкості;
- нудота;
- пришвидшене серцебиття;
- швидке, поверхневе дихання;
- печія.
Види гіпотонії
Розрізняють гостру та хронічну форми
Гостра гіпотонія найчастіше розвивається через значну крововтрату, інфаркт міокарда, тромбоемболію чи іншу патологію серцево-судинної системи. Такий стан вимагає негайного медичного втручання!
Хронічна форма передбачає, що артеріальний тиск знаходиться нижче норми практично весь час.
Гіпотонія може бути первинною (виникла як самостійне захворювання) та вторинною (розвинулася, як реакція на інший патологічний процес в організмі).
Патологічні форми гіпотонії:
Чи темніло у вас в очах, коли ви надто різко змінювали положення тіла з місця? Це прояв ортостатичної гіпотонії. Кров’яний тиск різко знижується при зміні положення тіла, а потім швидко повертається в норму.
Медикаментозна гіпотонія розвивається після вживання ліків, як правило, внаслідок передозування. Може бути небезпечна для життя і часто вимагає госпіталізації в стаціонар.
У літніх людей зміна АТ може спостерігатись після прийому їжі, адже кишківник вимагає значного збільшення кровопостачання. Серце, реагуючи на це, починає битись швидше у той час, як кровоносні судини в інших частинах тіла звужуються, щоб допомогти зберегти стабільний кров’яний тиск. Проте у старшому віці серце та судини вже не можуть працювати в настільки інтенсивному ритмі, щоб зберігати стабільний стан при навантаженні організму. У таких випадках людям рекомендують зменшити кількість вуглеводів у своєму раціоні, їсти частіше, проте меншими порціями, а також після прийому їжі лягати на деякий час.
Також варто знати, що систолічний АТ менше 80 мм рт.ст., вже може становити небезпеку для людини, оскільки погіршується перфузія тканин.
Невідкладна допомога при гіпотонії
Що робити при зниженому тиску? Передусім, необхідно впевнитись, що людина не має зовнішніх чи внутрішніх травм, які б могли спричинити кровотечу, а також, що вона не хворіє на цукровий діабет.
- хворого потрібно вкласти на спину, підклавши під ноги валик так, щоб вони були вище положення тіла;
- зняти тісний одяг та забезпечити безперервний доступ свіжого повітря;
- бажано виміряти АТ та записати показники для медиків;
- напоїти людину міцним чаєм або кавою
Якщо стан хворого не стабілізується за кілька хвилин і симптоми зниженого тиску не зникають, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги.
Гіпотонія у вагітних
Незначне зниження артеріального тиску у вагітних є нормою. Це пов’язано з природною зміною гормонального фону при вагітності, а також перерозподілом крові між тілом та маткою, яка вимагає посиленого кровопостачання.
Однак в нормі АТ не має знижуватись більше ніж 5–10 мм рт. ст., інакше це може спричинити кисневе голодування дитини в утробі, а також значно погіршити самопочуття вагітної.
Якщо до вагітності жінка мала в анамнезі фізіологічну гіпотонію, то в період виношування дитини вона може відчувати часті запаморочення, дзвін у вухах, скаржитись на надмірну сонливість та стомлюваність, мати холодні руки та ноги. Найбільш інтенсивно симптоми проявляються в стресових ситуаціях та в приміщеннях, де недостатньо кисню.
Патологічна гіпотонія під час вагітності характеризується різким та сильним зниженням артеріального тиску, що може призвести до таких негативних наслідків як хронічна гіпоксія плоду, токсикоз, фетоплацентарна недостатність, недоношеність дитини і навіть викидень.
Щоб нормалізувати низький тиск вагітним рекомендують більше гуляти на свіжому повітрі та провітрювати кімнату, займатись фізкультурою та приймати контрастний душ, спати не менше 8 годин на добу. Крім того, варто додати в раціон більше білків та пити більше рідини.
Гіпотонія у дітей
Понижений артеріальний тиск у дітей молодшого зустрічається вкрай рідко. Найчастіше діагностується гіпотонія у підлітків та вважається умовною нормою, адже пов’язана з прискореним ростом організму. У випадках, коли стан приносить відчутний дискомфорт, то досить легко коригується за допомогою фізичних вправ чи медикаментозно.
Межі норми АТ у дітей різного віку
- 7–9 років — 80/40;
- 10–13 років — 85/45;
- 14–15 років — 90/50;
- 16–17 років — 90/55.
Ускладнення гіпотонії
До ускладнень зниженого артеріального тиску належать:
- непритомність та травми, які можуть виникнути у разі раптової втрати свідомості;
- шок;
- колапс;
- інсульт;
- інфаркт міокарда;
- гіпотонічний криз кардіального або церебрального типу;
- розлади ендокринної системи;
- неврологічні розлади.
Причини гіпотонії
Причиною зниження кров’яного тиску може бути одразу декілька зовнішніх факторів та внутрішніх станів організму. Найбільш поширеними серед них є:
- Серйозні фізичні травми та/або внутрішня кровотеча. Сильна крововтрата закономірно провокує розвиток гострої гіпотонії.
- Обширні опіки.
- Зараження крові або ж важка інфекція.
- Зневоднення організму може спричинити відчутне зниження артеріального тиску. Ознаками зневоднення є різке зменшення ваги тіла, підвищення температури, нудота, блювота, діарея.
- Захворювання ендокринної системи. Ендокринна система – це система залоз, які беруть участь у вивільненні гормонів, що допомагають контролювати частоту серцевих скорочень, АТ, температуру тіла і швидкість метаболізму.
- Діабет може бути причиною гіпотонії, зокрема ортостатичної, про яку ми згадували вище.
- Захворювання серцево-судинної системи: патології клапанів серця, інфаркт та серцева недостатність та ін. Зниження тиску відбувається через те, що серце не може перекачувати достатньо крові, щоб підтримувати його на нормальному рівні.
- Вагітність. Як ми вже згадували раніше, під час вагітності незначне зниження АТ є нормою. Після народження дитини показники, як правило, нормалізуються. Якщо цього не відбувається, варто звернутись до лікаря і з’ясувати причину.
- Анафілактичний шок після важкої алергічної реакції. Харчові продукти, ліки, латекс або укуси комах – кожен організм може по-різному сприймати одинакові речі. Проте якщо людина має важку алергію на будь-що, наслідком може бути гіпотонія.
- Незбалансована, непрофесійно складена дієта має шкідливі наслідки для організму, зокрема можливу гіпотонію. Тиск знижується через нестачу вітамінів В-12 і фолієвої кислоти. Якщо людина фанатично обмежує себе у певних продуктах, серцевий ритм сповільнюється, відповідно тиск поступово падає все нижче.
Діагностика гіпотонії
Якщо ви помітили у себе симптоми гіпотонії, потрібно звернутися до терапевта або сімейного лікаря. Першим кроком буде виміряти артеріальний тиск. За необхідності моніторити показники протягом наступної доби, це дозволить побачити, як та в який час він змінюється.
Якщо вдалось зафіксувати виражену патологію, наступним кроком є визначення причин її виникнення. Для цього сімейний лікар, залежно від наявних симптомів та історії хвороби пацієнта, призначає комплекс діагностичних процедур:
- аналіз крові;
- ЕКГ;
- УЗД серця та судин;
- ЕЕГ (електроенцефалографію).
На основі отриманих результатів обстеження пацієнт направляється до профільного спеціаліста: кардіолога, невролога, ендокринолога.
У медичному центрі «Ехокор» у Львові ви можете пройти кваліфіковане обстеження на новітньому обладнанні, адже одна з наших спеціалізацій – це хвороби серця та судин. Також ви зможете отримати професійну консультацію кардіолога або невролога, який інтерпретує результати діагностики та за необхідності призначить схему лікування зниженого тиску.
Гіпотонія – лікування
Те, як будуть лікувати гіпотонію багато в чому залежить від причини її виникнення та інтенсивності симптомів. Відповідно основна терапія спрямована на усунення першопричин розвитку патології, зокрема лікуванні наявних у пацієнта хронічних захворювань, що можуть негативно впливати на АТ. Якщо мова йде про первинну гіпотонію, то основне завдання – це нормалізація стану та уникнення можливих ускладнень, пов’язаних з кисневим голодуванням тканин.
Медикаментозне лікування гіпотонії завжди індивідуальне. В ході терапії призначаються препарати, які підвищують артеріальний тиск, зміцнюють судини, нормалізують роботу серця. Призначення тих чи інших препаратів від гіпотонії залежить від первинної симптоматики та етіології хвороби.
Зокрема серед ліків, які Вам можуть призначити – ті, що містять кофеїн або ж рослинну основу для підвищення АТ.
Фізичні навантаження застосовують як додатковий метод лікування. Досвідчені лікарі радять сформувати сталий режим дня, піклуватися про повноцінний 8 годинний сон, збалансований раціон, а також відмовитись від паління та вживання алкоголю. Кожному пацієнту лікар може дати індивідуальні рекомендації з урахуванням його стану здоров’я.
Кардіологи та неврологи медичного центру «Ехокор» підберуть найкращі методи лікування гіпотонії саме для Вас. Адже кожен організм – особливий, тож і у разі хвороби до кожного потрібен індивідуальний підхід.
Профілактика гіпотонії
Найкраща профілактика гіпотонії – це здоровий спосіб життя та вчасно проліковані хронічні захворювання:
Щоб запобігти переходу хвороби у хронічну форму достатньо:
- подбати про збалансований раціон, багатий на вітаміни та корисні речовини;
- відмовитись від паління та вживання алкогольних напоїв;
- вести активний спосіб життя, не нехтувати фізичними вправами, часто просто достатньо ходити пішки на свіжому повітрі;
- піклуватися про здоровий повноцінний сон;
- по можливості знизити рівень повсякденного стресу, додати в життя більше позитивних емоцій.
Медичний центр «Ехокор» запрошує пройти діагностику гіпотонії у Львові та раз і назавжди усунути дискомфорт, пов’язаний з цим захворюванням. Зателефонуйте нам та запишіться на консультацію. Ми завжди раді допомогти!