Серед захворювань, що найчастіше призводять до смерті, перше місце займають хвороби серцево-судинної системи, серед яких №1 – ішемічна хвороба серця (ІХС). ВООЗ стверджує, що серед європейських країн Україна лідирує за рівнем захворюваності на ІХС. Це не надто дивує, адже постійні переживання, стреси, неврози не проходять безслідно. А вчасно не пролікована хвороба може вкоротити віку. Тож не легковажте своїм здоров’ям і звертайтесь по допомогу до лікарів при найменших ознаках проблеми.
Що таке ішемічна хвороба серця?
Ішемічна хвороба серця – це захворювання, що вражає коронарні артерії, порушуючи кровопостачання міокарда. Причиною закупорювання судин є жирові відкладення на внутрішніх стінках артерій, які спочатку сповільнюють природний тік крові, а потім повністю його блокують.
Раніше вважалось, що ішемія серця – це патологія, яка зустрічається у зрілому віці. Основною групою ризику були чоловіки віком від 50 років. Однак за останні десятиліття захворювання суттєво “омолодилось” і діагноз “ішемічна хвороба серця” нерідко ставлять 30-річним пацієнтам.
Щоб краще зрозуміти небезпеку цього захворювання, потрібно детальніше дослідити кровообіг. Серце – це м’яз розміром з кулак. Воно перекачує кров по організму з частотою приблизно 70 скорочень на хвилину. З правого передсердя кров потрапляє в легені, де насичується киснем. Звідти збагачена кров знову повертається до серця і далі транспортується по судинах всього організму, до органів та клітин. У зворотному напрямку кров рухається по венах до правого передсердя і процес повторюється.
Міокард (серцевий м’яз) має власне джерело крові з мережі кровоносних судин на його зовнішній поверхні. Вони називаються коронарні артерії.
Ішемія міокарда – це патологічний стан, при якому порушується нормальна циркуляція крові. Кровопостачання серцевого м’яза або ускладнюється, або повністю блокується.
Причини ішемічної хвороби серця
Основною причиною ішемії серця лікарі медичного центру «Ехокор» називають атеросклероз коронарних артерій. Хвороба може вражати одну або одразу кілька судин. До факторів, які сприяють розвитку атеросклерозу належать: шкідливі звички, зокрема, куріння, малорухомий спосіб життя, високий рівень холестерину в крові, зайва вага.
Причиною ішемії міокарда також можуть стати:
- Гіпертонія (підвищений артеріальний тиск).
- Діабет – нестача інсуліну призводить до порушення обміну речовин в організмі, зокрема і кровообігу. Тож діабетикам потрібно регулярно перевірятись у лікаря. Це можна зробити в медичному центрі «Ехокор» у Львові. При цукровому діабеті симптоми можуть бути змазаними, нечітко вираженими, або взагалі бути відсутніми. Тому такі пацієнти часто звертаються до лікарів, коли захворювання є вже на пізніх стадіях розвитку.
- Стрес – одна з головних причин серцево-судинних захворювань в цілому. Фізичне та емоційне напруження завжди має негативні наслідки для організму.
До факторів ризику, які підвищують ймовірність розвитку ІХС належать:
- спадковість, якщо в сімейному анамнезі вже є випадки цієї хвороби, то ризик розвитку патології у вас суттєво зростає;
- куріння. Нікотин провокує звуження судин, що погіршує потік крові та транспортування поживних речовин по організму. Серце курців відчуває постійну нестачу кисню;
- зайва вага. У людей з надмірною вагою високий рівень холестерину в крові, що може стати причиною атеросклерозу;
- стать. За статистикою діагноз “ішемічна хвороба серця” частіше ставиться чоловікам;
- вік. Після 50 років ризик розвитку серцево-судинних захворювань суттєво зростає.
Класифікація ішемічної хвороби серця
Згідно з міжнародною класифікацією хвороб МКХ-10 затвердженою ВООЗ, ішемічна хвороба серця поділяється на:
Стенокардію
– стабільна стенокардія напруги;
– нестабільна стенокардія;
– гострий інфаркт міокарда;
– повторний інфаркт міокарда;
– старий (перенесений раніше) інфаркт міокарда (постінфарктний кардіосклероз);
– раптову серцеву (аритмічну) смерть;
– серцеву недостатність (ураження міокарда внаслідок ІХС).
Слід зауважити, що це скорочена версія класифікації, також класифікації європейські і американські дещо відрізняються між собою. Періодично відбувається перегляд, і деякі пункти в класифікації змінюються.
Симптоми ішемічної хвороби серця
На ранніх етапах ознаки ішемічної хвороби серця проявляються як напади прискореного серцебиття, спровоковані значним фізичним навантаженням чи стресом. Подальший розвиток симптоматики залежить від тієї чи іншої форми захворювання:
Найбільш поширеними скаргами при ішемічній хворобі серця є:
- відчуття задухи та тиску в грудях;
- біль за грудиною, який може віддавати в плече, шию чи спину;
- печія і важкість в грудях.
Варто також зазначити, що симптоми ішемії міокарда виникають хвилеподібно, тобто напад перемежовується з періодами нормального самопочуття. Частіше скарги виникають під час фізичного чи емоційного навантаження. Увага, якщо вище перераховані прояви не зникають і не слабнуть протягом 10 хвилин у стані спокою, необхідно негайно викликати швидку допомогу!
Ускладнення та наслідки ішемічної хвороби серця
Пізно виявлена та несвоєчасно пролікована ІХС може призвести до більш тяжких наслідків, зокрема стати причиною таких патологічних станів, як
- інфаркт міокарда;
- аневризма серця
- серцева недостатність;
- зупинка серця.
Одним із найбільш небезпечних ускладнень ІХС є інфаркт міокарда, для якого характерний гострий раптовий біль за грудиною, що не минає після прийому нітрогліцерину. До вторинних симптомів належить задишка, холодний піт, кашель, що не приносить полегшення. Напад може спровокувати надмірне фізичне навантаження або високий артеріальний тиск.
Однак будь-який з цих патологічних станів може стати причиною інвалідності або смерті. ІХС стає причиною смерті 2,5 млн людей щороку.
Допомога при стенокардії
При нападі гострого болю в серці необхідно:
- розмістити хворого у сидячому або напівлежачому положенні;
- забезпечити доступ кисню;
- дати хворому заспокійливе або таблетку нітрогліцерину під язик. Якщо через 2-3 хвилини не наступає полегшення можна дати другу таблетку, але кількість не має перевищувати 3х пастилок.
Якщо всі вище перераховані дії не дали результату, і хворому не стає легше, необхідно негайно викликати швидку.
Перша допомога при інфаркті міокарда
При перших підозрах на серцевий напад необхідно викликати швидку допомогу. Поки ви очікуєте лікаря необхідно:
- покласти хворого у зручне положення на спину та припідняти голову;
- забезпечити доступ свіжого повітря;
- дати нітрогліцерин під язик.
Обов’язково повідомте, про всі пророблені дії лікарю швидкої допомоги!
Діагностика ішемічної хвороби серця
Діагностика ішемії серця без додаткового обстеження буде досить складною, адже симптоми ІХС часто збігаються з клінічною картиною інших захворювань серцево-судинної системи – відчуття дискомфорту у грудях, біль, аритмія. Біль може відчуватись не лише в грудях, а й плечах, руках, шиї, щелепі або спині.
Крім того, ішемічна хвороба може бути безсимптомною. В основі такого різновиду захворювання лежить загальна знижена чутливість до больових подразників різного походження. Цю форму захворювання називають безбольовою ішемією міокарда, діагностувати її може лише лікар після повного медичного обстеження. Наприклад, одним зі способів діагностики і профілактики захворювання є тест з фізичними навантаженнями або фармакологічні проби.
Саме тому, якщо ви відчули дискомфорт чи біль в грудях, не зволікайте з візитом до кардіолога. Пам’ятайте, що не пролікована ІХС може стати причиною серцевого нападу.
До загальних засобів діагностики ІХС належать:
- загальний збір анамнезу;
- базове обстеження: замір частоти пульсу, прослуховування серцебиття, вимірювання артеріального тиску;
- лабораторні аналізи: загальний аналіз крові, ліпідограма, коагулограма;
- інструментальне обстеження: ЕКГ, УЗД серця(ЕхоКГ), Холтер ЕКГ, велоергометрія або тредміл-тест, коронароангіографія.
Першим етапом терапії є встановлення першопричин її появи. У медичному центрі «Ехокор» у Львові кожному пацієнту запропонують персональний підхід та лікування.
На основі анамнезу визначається чи у вашому випадку ІХС є спадковою хворобою. Питання про Ваш спосіб життя не повинні Вас насторожувати, адже саме вони допоможуть з’ясувати причини можливого захворювання.
Наступним кроком буде аналіз крові та додаткові інструментальні обстеження, які допоможуть підтвердити чи спростувати попередній діагноз.
Лікування ішемічної хвороби серця
Одним з основних лікарських засобів для лікування ішемічної хвороби серця є антиагреганти, які перешкоджають склеюванню тромбоцитів крові та їх прилипанню до стінок судин. Також призначаються препарати, що знижують рівень холестерину в крові і відповідно запобігають утворенню холестеринових бляшок. Іншими словами вони запобігають розвитку атеросклерозу.
Препарати для лікування ішемічної хвороби серця найчастіше включають наступні групи: діуретики, прямі антикоагулянти, бета-адреноблокатори, знеболювальні, інгібітори АПФ чи сартани та інші. Також набір препаратів для лікування постійно оновлюється та поповнюється новими середниками, оскільки медицина не стоїть на місці. Однак варто врахувати що універсальної таблетки від ішемічної хвороби серця не існує. Терапія захворювання завжди індивідуальна і підбирається під пацієнта з врахуванням анамнезу.
Окрім медикаментозного лікування ішемії серця важливою є корекція способу життя пацієнта. Лікарі рекомендують:
- відмовитись від паління та вживання алкоголю;
- переглянути раціон: обмежити кількість смаженої, копченої та жирної їжі, додати більше рослинної клітковини, рослинних жирів. Також потрібно обмежити кількість споживання солі;
- потрібно збільшити фізичну активність;
- контролювати вагу тіла.
Крім того, потрібно постійно слідкувати за артеріальним тиском та пульсом, регулярно проходити профілактичні огляди у лікаря-кардіолога.
Прогнози щодо лікування ішемії міокарда
Якщо хвороба виявлена на ранніх стадіях, лікування дозволяє суттєво покращити стан хворого, сповільнити розвиток ІХС та уникнути ускладнень в майбутньому. Велике значення має корекція способу життя та регулярні профілактичні огляди у кардіолога, які дозволять вчасно помітити найдрібніші патологічні зміни. Ефективність лікування визначається за допомогою повторних інструментальних та лабораторних обстежень.
Проте варто пам’ятати, що запущена, хронічна ішемічна хвороба серця важко лікується навіть з допомогою сучасних препаратів. Саме тому, щоб запобігти ускладненням, звертайтеся до медичного центру «Ехокор». Швидке професійне обстеження допоможе вашому серцю в найкоротші терміни відновити нормальне кровопостачання ділянок міокарда.
Не варто зволікати і записатись на прийом у багатопрофільний медичний центр «Ехокор», якщо Вас турбують навіть незначні болі в грудях. Вчасно виявлена хвороба може врятувати життя.