Ішемія головного мозку – це порушення мозкового кровопостачання, в результаті якого орган не отримує достатньої кількості кисню та глюкози, що провокує кисневе голодування. Виділяється гостра (ішемічний інсульт) та хронічна ішемія мозку).
Гостра ішемія головного мозку є найнебезпечнішою, адже вже через декілька хвилин після порушення мозкового кровообігу виникають стійкі зміни в тканинах та в роботі мозку загалом. Для порівняння, ішемія серця не викликає стійких змін в організмі протягом кількох годин, ішемія нижніх кінцівок може не мати суттєвих наслідків до 12 годин.
Хронічна форма захворювання провокує поступове відмирання клітин внаслідок кисневого голодування, саме тому симптоми хвороби наростають поступово і довго можуть ігноруватись пацієнтом.
Причини ішемії головного мозку
Серед основних причин – атеросклероз, що уражає великі судини. На стінках судин з’являються склеротичні відкладення, що унеможливлюють нормальний рух крові.
Причиною також може бути тромбоз – утворення згустків крові у кровоносних судинах. А також емболія – закупорювання судин через перенесення у крові субстратів, що не притаманні здоровому організму. Таким непритаманним субстратом може бути частина тромбу або фрагмент атеросклеротичної бляшки, який відірвався та перекриває кровоносний потік.
Артеріальна гіпертензія – одна з причин розвитку хронічної ішемії. Підвищення кров’яного тиску особливо небезпечне для людей, що мають атеросклероз. Поєднання обох захворювань може призвести до порушення мозкового кровообігу.
Серед факторів ризику ішемії головного мозку є аномалія його судин та наявність змінених сусідніх структур: пухлин, аневризм та ін.
Ішемія головного мозку – симптоми
Серед симптомів ішемії головного мозку можуть бути – погіршення пам’яті, уваги, зниження працездатності, рухові розлади.
Хитка хода – зовнішній найбільш ймовірний симптом порушення кровообігу мозку. Можливі нудота та блювання, слабкість, перепади тиску, інтенсивний головний біль. У деяких пацієнтів діагностують розлади зору і мови. Тому при перших ознаках ішемії не варто списувати усе на тимчасове погіршення самопочуття чи перенапруження, варто перевіритись у кваліфікованих спеціалістів.
Одним з симптомів ішемії головного мозку можуть бути транзиторні ішемічні атаки (ТІА). Це порушення мозкових функцій, що спричиняються локальною ішемією та тривають не довше години. Патологія виникає різко і раптово, нагадуючи інсульт. Напад, зазвичай, минає протягом години, проте зволікати та нехтувати ним не варто, адже наявність транзиторних ішемічних атак може свідчити про ризик розвитку інсульту протягом наступних 7 днів.
Якщо прояви не зникають протягом кількох годин, є ймовірність, що у людини розвинувся інсульт. Тоді потрібно якнайшвидше звернутись до лікаря. Професійну діагностику можна пройти в медичному центрі «Ехокор» у Львові.
Хронічна ішемія головного мозку проходить дві стадії зі своєю вираженою симптоматикою.
Перша стадія характеризується загальною слабкістю та підвищеною стомлюваністю, частими головними болями, відчуттям важкості в голові та запамороченнями. Пацієнти відзначають погіршення пам’яті та концентрації уваги, погіршення сну.
На другій стадії перераховані вище симптоми посилюються, до них додається нестійка хода та погана координація. Як правило, на цьому етапі хвороба починає суттєво впливати на трудове та соціальне життя хворого, нерідко стає необхідною стороння допомога у побуті та буденних справах.
Діагностика та лікування хронічної ішемії головного мозку
Першим етапом перед лікуванням ішемії мозку є визначення стадії та ймовірні причини захворювання та те, які методи терапії необхідні пацієнту в такому випадку. Лікар, перш за все, проводить фізичний огляд:. Оскільки однією з ознак ішемії мозку є порушення зору, лікар може направити пацієнта на офтальмоскопію.
Окрім фізичного огляду, для встановлення причин ішемії лікареві може бути потрібно зробити й лабораторні дослідження – загальний аналіз крові та цукру, ліпідограма, коагулограма та ін. Як правило лікарю-неврологу потрібно бачити результат ультразвукового обстеження судин. За необхідності пацієнт направляється на КТ чи МРТ.
Мета лікування ішемії мозку – зупинити руйнівний процес та застерегти його прогресування. В поєднанні з медикаментозним лікуванням та дотриманням усіх приписів лікаря можна нормалізувати кровообіг та відновити нормальну діяльність мозку.
Профілактика ішемії мозку
Як і у будь-якого серцево-судинного захворювання, ішемії головного мозку протипоказані стреси та нестабільні емоційні стани. Від такого застерегтись не завжди можливо, проте частково відмежуватись все ж варто. Ваше здоров’я повинне бути для Вас на першому місці. Поряд зі стресами є й ряд факторів, в яких себе можна обмежити. Куріння та зловживання алкоголем можуть провокувати розвиток не лише ішемії, а й інших серцевих захворювань.
Якщо дотримуватись усіх цих застережень та хоча раз на рік проходити медичний огляд у кваліфікованих спеціалістів медичного центру «Ехокор», є можливість уберегтись чи зменшити прояви хвороби. Звертайтеся!