Мігрень – це неврологічне захворювання, що характеризується сильним головним болем, нудотою та блюванням. Напад може тривати від 3 до 72 годин. Частота нападів різна – від кількох разів на рік до кількох разів на тиждень. За даними ВООЗ від цього захворювання страждають більше 10% населення планети.
В чому різниця між головним болем та мігренню?
Головний біль може виникати як в абсолютно здорових людей, так і вказувати на більш серйозні захворювання. Як правило, це слабкі або середньої інтенсивності больові відчуття, які охоплюють всю голову.
Мігрень характеризується різким, інтенсивним, пульсуючим болем переважно з одного боку голови та погано піддається впливу знеболюючих препаратів.
До симптомів також належать:
- сильна нудота, блювання, що не приносить полегшення;
- чутливість до світла та голосних звуків.
Виразною ознакою мігрені є так звана аура – поява перед очима білих плям або мерехтливих вогників аж до тимчасової втрати зору. Іноді її помилково називають очною мігренню. Аура передує нападу болю, але може з’являтись не завжди.
Після закінчення нападу пацієнти відзначають в’ялість, сильну втому, сплутаність думок, різкі рухи головою все ще можуть викликати повторні короткотривалі больові відчуття. Такий стан має назву постдромальний синдром та може зберігатися до 24 годин.
Симптоми мігрені можуть варіюватися в залежності від людини та типу захворювання, а також від того, чи були вжиті профілактичні заходи для їх попередження або зменшення.
Чому болить голова?
Причинами «звичайного» болю може бути емоційне та нервове перенапруження. Доволі частою причиною є голод чи неправильно підібрані окуляри та контактні лінзи.
Що провокує мігрень? Причини до кінця невідомі. Серед можливих факторів, які впливають її виникнення називають:
- генетичну схильність;
- надмірну стимуляцію мозку через стрес, надто яскраве світло чи гучні звуки;
- зміну рівня гормонів;
- різкі зміни погодних умов: перепади температур, атмосферного тиску;
- нерегулярний, занадто довгий сон або навпаки недосипання.
Підвищити ризик розвитку мігрені може зловживання алкоголем, сигаретами та деякими видами їжі: шоколад, сир, цитрусові фрукти, м’ясні продукти.
Види мігрені
Існують кілька видів мігрені, розрізняються вони за наявністю аури, характером болю та супутніми симптомами.
Мігрень з аурою зустрічається в 75% випадків. Її характерною особливістю є виникнення певного неврологічного стану – аури, безпосередньо перед нападом. Аура може проявлятись як викривлення зору, спалахи світла перед очима, відчуття мурашок на шкірі, порушення координації. Симптоми можуть виникати поодиноко або з’являтись в комплексі.
Базилярна мігрень – це з різновидів мігрені з аурою до розвитку якої причепна одна з великих артерій головного мозку (базилярна). Це впливає на особливості аури, зокрема може порушуватись мова та координація, виникати шум у вухах та запаморочення аж до порушення свідомості.
Хронічна мігрень – це головний біль, який виникає з частотою від 15 днів на місяць протягом, як мінімум, 3 місяців. При цьому 8 з зазначених днів він має всі ознаки мігрені. Відповідно це негативно впливає на повсякденне життя та діяльність людини.
Як лікувати мігрень?
Лікування мігрені спрямоване на полегшення або повне усунення симптомів та профілактику її повторної появи. Однак варто зазначити, що універсальних чи кращих таблеток від мігрені не існує. Терапія включає комплексний підхід та застосування індивідуально підібраних препаратів. Серед них, нестероїдні протизапальні препарати, антидепресанти, бета-блокатори, антиконвульсанти та інші лікарські засоби, які можуть допомогти знизити частоту та інтенсивність болю.
Як зняти біль при нестерпній мігрені? У таких випадках найчастіше призначають нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен та парацетамол, а також триптани, які спеціально призначені для лікування цього захворювання.
Оскільки частою причиною появи патології є підвищений стрес, довели свою ефективність техніки релаксації. Вони доволі прості і легко реалізуються, це такі собі домашні ліки від мігрені:
- тепла ванна або хоча б теплий компрес допоможуть розслабитись;
- масаж або легкі фізичні вправи, спрямовані на розслаблення м’язів шиї та плечей;
- медитація.
Профілактика мігрені та чому важливо вчасно звернутися до невропатолога?
Якщо вас турбують часті виснажливі головні болі радимо звернутись до лікаря-невролога, визначити причину їхньої появи та підібрати ефективну терапію. Свої послуги пропонує медичний центр «Ехокор» у Львові.
Якщо ви уже мали напади мігрені у минулому, то лікарі радять кілька профілактичних засобів, які знизять ризик їх повторного виникнення:
- переглянути свій раціон та виключити продукти, що містять кофеїн;
- відмовитись від вживання алкоголю;
- деякі медичні препарати можуть підвищувати ризик появи нападу головного болю, антидепресанти, ліки від гіпертонії, протиепілептичні препарати, тож якщо головні болі з’явилися після початку прийому препаратів, порадьтесь зі своїм лікарем.
Записатися на прийом до лікаря-невропатолога медичного центру «Ехокор» можна за контактними номерами телефонів. Звертайтеся.