Невралгія – це патологічний стан, що виникає через ушкодження чи подразнення периферичних нервів та характеризується болем та іншими неприємними відчуттями. Біль може бути локалізованим у місці запалення або поширюватись на більші ділянки навколо. Наприклад, якщо ушкоджений нерв у шиї, ви можете відчути дискомфорт у руці або плечі. Больові відчуття можуть виникати раптово, наприклад, від доторку до ураженої ділянки або різкої зміни температур.
Загальні симптоми невралгії
Як ми вже зазначили основним симптомом невралгії є гострий біль, однак існують інші ознаки, що вказують на патологію. Серед них можна виділити:
- поколювання (мурахи) або оніміння певних ділянок тіла;
- збільшена чутливість до доторку в місці ураження;
- можливі порушення сну та головний біль.
Симптоми залежно від типу невралгії
Залежно від локалізації патологічного процесу виділяють такі найпоширеніші види невралгії
- Міжреберна невралгія, як правило, є ускладненням остеохондрозу грудного відділу хребта. Основний симптом – пекучий оперізуючий біль вздовж ребер, який посилюється при вдиху, кашлі, чханні. Також може виникати задишка та тиск в грудях, що нагадують стенокардію.
- Невралгія трійчастого нерва може виникати внаслідок не пролікованих стоматологічних проблем, поранень обличчя, а також як ускладнення хронічних синуситів. Патологія характеризується різким короткочасним болем, який починається з сильного свербіння обличчя. Спровокувати напад може чистка зубів, занадто гаряча чи холодна їжа, спалахи світла.
- Постгерпетична невралгія сідничного нерва є ускладненням герпесу і характеризується сильними болями від сідниці вздовж ноги, які нагадують удари струму.
- Ураження потиличного нерва. Больові відчуття виникають в області потилиці та поширюються до скронь та очних ям. Спровокувати напад може звичайний дотик.
Причини невралгії
Найчастішими причинами невралгії є:
- травми, защемлення та запальні процеси опорно-рухового апарату;
- сильний стрес, що викликає перенапруження та спазм м’язів;
- сильне перехолодження;
- нестача вітамінів групи В;
- зловживання алкоголем;
- операції на нерві;
- спадкові фактори.
Невралгія може виникати внаслідок негативного впливу:
- інфекцій: герпес, хвороба Лайма, вітряна віспа та ін.;
- захворювань: цукрового діабету, артритів, раку, розсіяного склерозу, остеохондрозу та ін.;
- препаратів: зокрема деякі антидепресанти та антиконвульсанти можуть викликати ушкодження нервів.
Діагностика невралгії
Діагностика починається з консультації з невропатологом. Лікар проводить детальний огляд пацієнта та збирає медичну історію. Важливою є інформація про характер болю, частоту нападів та тривалість, а також фактори, які посилюють або послаблюють больові відчуття.
Додатково можуть призначатися наступні діагностичні процедури:
- електроміографія (EMG);
- нейрографія (дослідження функції нервової системи та виявлення уражень нервів);
- рентген;
- магнітно-резонансна томографія (МРТ);
- комп’ютерна томографія (КТ).
Після отримання результатів обстеження лікар ставить діагноз та призначає відповідну терапію. Свої послуги пропонує медичний центр «Ехокор» у Львові. У нас працюють досвідчені невропатологи з великим медичним стажем та досвідом роботи з патологіями різної складності.
Лікування невралгії
Лікування невралгії переважно медикаментозне, в окремих випадках можливе хірургічне втручання. Прийом нестероїдних протизапальних препаратів передусім направлений на усунення запального процесу, полегшення больового синдрому та відновлення чутливості нервових закінчень.
Ліки від невралгії включають:
- антиконвульсанти – для зняття болю та ін. негативних симптомів. Тип ліків та дози визначає лікар залежно від ситуації. Також він може змінювати препарати для підвищення ефективності терапії;
- спазмолітики найчастіше використовуються разом з антиконвульсантами для посилення лікувального ефекту, необхідні для розслаблення м’язів та полегшення болю пов’язаного зі спазмом;
- препарати для блокади нервів, до яких належать анестетики, кортикостероїди та ін. медикаменти. Вони вводяться через уколи безпосередньо в зону локалізації болю;
- вітаміни групи В. Вітаміни В1 та В6 беруть участь у багатьох метаболічних процесах, що відповідають за передавання нервових імпульсів, обмін у тканинах нервової системи, відновлення нервів після уражень або травм. Прийом цієї групи вітамінів важливий в ході комплексної терапії.
Окрім медикаментозного лікування використовують і ін. методи консервативної терапії:
- фізіотерапія стимулює кровотік, допомагає зняти запалення, знизити рівень неприємних відчуттів;
- масаж покращує кровообіг, нормалізує тонус м’язів, допомагає зняти набряк та полегшити біль;
- дарсонваль терапію застосовують для стимулювання відновлення клітин;
- магнітотерапія знімає набряк та біль.
Хірургічне лікування необхідне, якщо до затискання нервів призвели певні анатомічні дефекти, які можна усунути оперативним шляхом, або новоутворення, що перетискає нервові закінчення. Подібні патології легко виявляються в ході діагностики, у всіх інших випадках хірургічне втручання не є доцільним.
Своєчасне лікування невралгії під наглядом лікаря не лише допоможе вам швидше позбутись неприємних симптомів, а й запобігти появі рецидивів у майбутньому. Важливу роль у цьому відіграє профілактика.
Профілактика невралгії
Профілактика передусім передбачає зміну способу життя. Варто включити у свій постійний режим:
- регулярні заняття спортом, навіть щоденні піші прогулянки матимуть позитивний результат;
- уникання переохолоджень та протягів;
- підтримка імунітету, що дозволить вам уникати вірусних інфекцій;
- збалансувати харчування, додати в нього більше овочів та фруктів.
Потрібна консультація невропатолога у Львові? Свої послуги пропонує медичний центр «Ехокор». У нашому штаті досвідчені лікарі та сучасне діагностичне обладнання. Записатись на прийом до лікаря можна за контактними номерами телефонів. Звертайтеся, ми завжди готові допомогти.