Поліневропатія (полінейропатія) – це захворювання периферичної нервової системи, що характеризується множинним ураженням периферичних нервів та проявляється через порушення чутливості, рухові розлади, больовий синдром, ослаблення м’язового тонусу тощо.
Сучасна медицина розглядає поліневропатію як комплексне захворювання всього організму з ураженням периферичної нервової системи у вигляді множинного пошкодження нервів.
Найчастіше зустрічається діабетична полінейропатія (50-70% випадків), рідше діагностуються порушення в роботі кардіологічної, дихальної чи травної систем організму.
Причини полінейропатії
Серед найбільш вагомих причин розвитку поліневропатії виділяють:
- інтоксикацію (отруєння) хімічними речовинами, лікарськими препаратами, алкоголем, наркотичними препаратами (зокрема алкогольна полінейропатія);
- запальні процеси різної етіології;
- ендокринні захворювання (наприклад, полінейропатія нижніх кінцівок часто виникає, як ускладнення цукрового діабету);
- генетичні порушення;
- порушення обміну речовин;
- інші захворювання (внутрішніх органів, інфекційні, онкологічні).
Симптоми полінейропатії
Частим симптомом поліневропатії є біль. Він може бути постійним або епізодичним та проявлятися з різною інтенсивністю.
До інших характерних ознак належать:
- відчуття оніміння або поколювання в стопах, ногах або руках;
- втрата чутливості в кінчиках пальців;
- слабкість або судоми м’язів, особливо в ногах;
- труднощі з координацією та рівновагою;
- зниження чутливості до болю, тиску, температури;
Симптоми полінейропатії також залежать від локалізації ураження. Наприклад, якщо порушена функція нервів, що відповідають за м’язи шиї та плечей, може виникнути біль та дискомфорт у шиї, плечах та руках. Якщо порушена функція нервів кишківника або сечового міхура, можуть виникнути проблеми з травленням та сечовипусканням.
Конкретні симптоми та їх вираженість можуть відрізнятися залежно від основної причини та ступеня пошкодження нерва. Також варто сказати, що поліневропатії властиве поступове наростання інтенсивності проявів. Важливо проконсультуватися з лікарем, якщо ви помітите будь-який із цих симптомів. Свої послуги пропонує медичний центр «Ехокор» у Львові.
Чи лікується полінейропатія?
Як лікується полінейропатія? Лікування залежить від причини виникнення патології, ступеня, ділянки ураження нервів, та інших факторів, що можуть впливати на стан пацієнта.
Якщо поліневропатія є ускладненням іншої хвороби, то лікування спрямоване на усунення причини або пом’якшення негативного впливу. Наприклад, при діабетичній нейропатії ніг основні зусилля прикладаються для контролю рівня цукру в крові, щоб запобігти подальшому пошкодженню нервів.
Медикаментозне лікування нейропатії має кілька напрямків:
- анальгетики для зменшення болю;
- антидепресанти для поліпшення сну та настрою;
- антиконвульсанти для зменшення скутості м’язів та усунення спазмів;
- вітаміни групи В для підтримки здоров’я нервів.
У лікуванні полінейропатії активно застосовується фізіотерапія, яка допомагає покращити рухливість м’язів та частково відновити чутливість. А також електростимуляція, яка допомагає полегшити біль та покращити чутливість уражених нервових закінчень.
Крім того, лікарі-невропатологи радять переглянути своє харчування, зокрема виключити з раціону алкоголь, каву та гострі страви. Замість цього споживати більше продуктів, багатих на білки, фруктів та овочів.
Важливо пам’ятати, що лікування поліневропатії завжди підбирається індивідуально для кожного пацієнта залежно від причини та ступеня розвитку хвороби. Кваліфіковану допомогу пропонують лікарі медичного центру «Ехокор» у Львові. На базі центру можна пройти сучасну діагностику та підібрати ефективну терапію. Записатись на прийом до лікаря-невропатолога легко, подзвоніть за телефоном вказаним на сайті. Звертайтеся!