Появу болю та першіння в горлі часто помилково вважають головними ознаками застуди чи ГРВІ. Насправді це розповсюджені симптоми фарингіту, що проявляються у дітей з 6-7 років та у дорослих. Якщо своєчасно не звернутися до лікаря, хвороба, через поширення запального процесу, може перейти в хронічну форму. В результаті підвищується ризик ускладнень та розвитку супутніх захворювань: тонзиліту, отиту, ларингіту тощо. Сьогодні ми розкажемо, чим лікувати фарингіт, а також про види та причини його виникнення.
Що таке фарингіт?
В осінньо-зимовий період надзвичайно розповсюджені хвороби горла, носа, вух, що потребують лікування та профілактики. Як свідчить практика, в значної частини пацієнтів діагностується фарингіт – це запалення слизової оболонки глотки та структури її лімфоїдної тканини.
Причини та види фарингіту
На початковій стадії виникає гострий фарингіт, як наслідок впливу фізичних, хімічних чинників на слизову, а також інфекцій. При цьому слизова набуває червоного кольору, з’являються слизисто-гнійні виділення.
З часом недолікована гостра форма переходить у хронічний фарингіт, що супроводжується постійним запаленням слизової оболонки горла. При важких формах захворювання слизова може бути покрита кірками, в’язким секретом. Для перебігу хвороби характерне чергування періодів загострень і ремісії. Зазвичай, розвиток патології відбувається на тлі зниження місцевого імунітету.
Існує декілька різновидів фарингіту:
- катаральний – без суттєвих змін структури тканин слизової;
- гранульозний фарингіт з почервонінням задньої стінки глотки (горла), утворенням невеликих опуклостей (гранул);
- гіпертрофічний – запалення переважно лімфоїдної тканини на задній ділянці глотки (горла), почервоніння, збільшення мигдалин та лімфовузлів;
- атрофічний фарингіт, за якого спостерігається стоншення слизової оболонки, порушення секреторної функції, що призводить до сухості та печії;
- гнійний – з’являється набряклість, виразки та наліт на поверхні слизової.
У більшості випадків пацієнти страждають на гострий вірусний фарингіт, що виникає під час застуди чи грипу. Зазвичай, віруси передаються повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання, контакту з хворим. Такий вид хвороби швидко минає, не викликаючи ускладнень, хоча і супроводжується відчуттям значного дискомфорту.
Крім того, збудниками захворювання можуть бути бактерії (спричиняють гонококовий чи стрептококовий фарингіт), гриби Candida. В загальному, причинами розвитку запалення слизової оболонки глотки є:
- загальне чи місцеве переохолодження організму;
- регулярне вживання занадто гарячої чи холодної їжі;
- патологія порожнини носа, приносових пазух, порожнини рота, травмування ротоглотки;
- загальні інфекційні захворювання;
- захворювання аутоімунного та ендокринного характеру, шлунково-кишкового тракту, алергія;
- гіповітаміноз;
- куріння, зловживання алкоголем;
- негативний вплив хімікатів, радіаційного опромінення;
- підвищена вологість або сухість повітря;
- шкідливі умови виробництва (контакт з токсичними речовинами);
- похилий вік пацієнта.
Основні симптоми фарингіту
Перші симптоми захворювання проявляються через 1-2 доби після дії подразників чи контакту з хворим. Спочатку виникає гостра форма — може підвищитися температура тіла (до 38- 40°С), що супроводжується слабкістю, млявістю, зникненням апетиту. При ковтанні з’являється відчуття болю, пирхоти (ніби щось «заважає» в горлі). Дискомфорту додає сльозотеча та сухий кашель, що посилюється вночі.
В період загострення додаються симптоми хронічного фарингіту: відчуття кому в горлі, втрата голосу чи поява хрипів під час кашлю, ранкове виділення мокроти. До того ж пацієнта може тривалий час турбувати печіння чи сверблячка навколо мигдаликів, дискомфорт при вдиханні, видиханні холодного повітря, тютюнового диму, неприємний присмак в роті.
Гнійний фарингіт супроводжується появою змін слизової зі слизисто-гнійними виділеннями, а катаральний – набряканням та почервонінням глотки. При хронічному запаленні слизової горла температура тіла відповідає нормі, можуть з’явитися скарги на відрижку. Якщо з’явилися перші симптоми гострого запалення, необхідно відразу звернутися до лікаря.
Фарингіт у дітей
Дитячий організм особливо вразливий до респіраторних захворювань, спричинених низкою різних факторів. Гострий фарингіт у дитини може проявляється у через ускладнення носового дихання, гнусавість, біль у горлі, що може віддавати у вухо, голову чи шию. Може підвищуватись температура тіла до 39°С, відмічається порушення сну, примхливість, поганий апетит. При наявності будь-яких ознак хвороби дитину повинен оглянути ЛОР-лікар або педіатр, щоб призначити відповідне лікування.
Діагностика та лікування фарингіту
В першу чергу, лікар проводить візуальний огляд задньої стінки глотки, язичка та м’якого піднебіння. За потреби може бути призначений аналіз мазка зі слизової оболонки горла. Для ефективного лікування необхідно виявити збудник або первинний осередок інфекції, адже за своїми симптомами фарингіт дуже схожий на деякі інші захворювання дихальних шляхів.
Фарингіт у дорослих та дітей лікується залежно від характеру перебігу хвороби та включає комплексну терапію. Насамперед лікування передбачає повне виключення з раціону подразнюючої їжі – гострої, солоної, холодної, гарячої. Крім того, необхідно відмовитися від шкідливих звичок (тютюн, алкоголь), що негативно впливають на стан слизової оболонки глотки.
В ході лікування допомагає відпочинок (санаторно-курортне лікування), рясне пиття (не менше 2 літрів рідини на день), полоскання горла антисептичними та протизапальними засобами, інгаляції. Бажано підвищити вологість у приміщенні, для цього можна використати зволожувач повітря. З метою профілактики захворювання потрібно влаштовувати щогодинне провітрювання, а також, по можливості, уникати людних місць та стресових ситуацій, правильно харчуватися.
При бактеріальному фарингіті лікар на основі лабораторних аналізів може призначити антибіотики. Якщо запалення виникло внаслідок алергії на хімічні речовини, пил, для лікування застосовуються алергічні засоби (виключно за приписом фахівця).
Як швидко вилікувати фарингіт? Медичний центр «Ехокор» у Львові має великий досвід діагностики та лікування фарингіту, інших патологій різного ступеня складності. Сучасне обладнання, консультації провідних лікарів, помірні ціни – все це до Ваших послуг. Пропонуємо записатися на відвідування в будь-який зручний для Вас час.