В медичній практиці є ряд інфекційних захворювань, які називають «дитячими». Це пов’язано з тим, що найчастіше людина хворіє на них у дитинстві, після чого виробляється стійкий імунітет до збудника захворювання. Загалом виділяють 7 дитячих вірусних інфекцій. Коротко поговоримо про кожну з них.
Вітряна віспа
Мабуть, найвідомішою «дитячою» хворобою в цьому списку є вітряна віспа або вітрянка – це вірусна хвороба, спровокована вірусом вітряної віспи, який належить до сімейства герпесвірусів.
Вітрянка передається повітряно-крапельним шляхом. Дитина є максимально заразною у період приблизно від 1 до 2 днів до появи висипки поки всі пухирці не покриються кіркою.
Основним та характерним симптомом вітряної віспи у дітей є поява червоного сверблячого висипу, який прогресує до пухирців (везикул), наповнених рідиною. Ці пухирці потім покриваються кіркою і лускаються. Висипка зазвичай починається на обличчі, грудях і спині у дитини, а потім поширюється на решту тіла. До інших симптомів вітрянки належить висока температура (до 38,9°C), загальна слабкість, головний біль.
Захворіти на вітрянку можуть і дорослі, якщо їм «не пощастило» перехворіти на неї в у дитячому віці, однак перебіг хвороби для дорослої людини є значно важчим. Саме тому ефективним методом профілактики є щеплення. Основний метод лікування вітрянки – це прийом жарознижуючих препаратів та відпочинок.
Кір (Rubeola)
Кір – захворювання, що викликається вірусом кору. Як і вітрянка, передається повітряно-крапельним шляхом, але ця інфекція є більш заразною і може зберігатися на поверхнях і в повітрі протягом кількох годин. Хвора дитина, є заразною приблизно 4 доби до появи висипу і протягом 4 днів після його появи.
На першій стадії кір нагадує звичайну застуду: висока температура, дитина скаржиться на слабкість, кашель, нежить, може з’являтися почервоніння очей. Характерна висипка з’являється через 3-5 доби після появи перших ознак кору. Вона починається як плоскі червоні плями (макули), які з часом перетворюються на підняті червоні або червонувато-коричневі горбики (папули). Перші висипання з’являються на обличчі і спускаються вниз по тілу.
Найбільш ефективним методом профілактики є вакцинація, яка формує колективний імунітет, лікування теж здебільшого підтримуюче.
Краснуха
Ще одна дитяча вірусна інфекція – краснуха, як і попередні захворювання, передається повітряно-крапельним шляхом та через дотик до інфікованих поверхонь. Інфікована дитина є заразною приблизно за 7 днів до появи висипки і приблизно ще 7 днів після його появи.
Найбільш характерним симптомом краснухи є рожево-червона висипка, яка починається на обличчі, а потім поширюється на тулуб і кінцівки. Висипання тримається близько 3 днів і часто супроводжується легким свербінням.
До інших ознак краснухи у дитини належить лихоманка (до 38,9°C), збільшення лімфатичних вузлів (лімфоаденопатія), особливо на шиї та потилиці, загальне нездужання, біль в горлі, почервоніння очей.
Як і з іншими інфекційними хворобами, краснухою можуть хворіти дорослі, однак найбільш небезпечним це захворювання є для вагітних. Хвороба може негативно вплинути на розвиток майбутньої дитини і спровокувати появу вроджених патологій.
Лікування краснухи у дітей є підтримуючим, ефективний спосіб профілактики – вакцинація.
Епідемічний паротит
Епідемічний паротит або свинка – це заразне вірусне захворювання, передається переважно повітряно-крапельним шляхом та через предмети побуту, наприклад, спільний посуд, засоби гігієни. Хвороба може передаватися приблизно від 1 до 2 днів до появи проявів хвороби і приблизно до 5 днів після початку паротиту (набряку привушних залоз).
Основним симптомом паротиту у дітей є набряк і болючість однієї або обох слинних залоз, розташованих трохи нижче вух і перед ними. Симптоми свинки можуть проявитися через 16-18 днів після контакту з вірусом і тривати кілька днів.
Також може спостерігатися висока температура, головний біль, ломота у м’язах.
В окремих випадках можуть набрякати підщелепні слинні залози.
Лікування дитини передбачає підтримуючу терапію.
Коклюш (кашлюк)
Коклюш, більш відомий як кашлюк – заразна бактеріальна інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Особливо заразне захворювання до появи перших проявів. Воно вражає насамперед дихальні шляхи, що призводить до їхнього запалення.
Ранні ознаки коклюшу у дитини нагадують звичайну застуду: нежить, чхання, незначна лихоманка, головний біль і легкий кашель. Ця стадія зазвичай триває від 1 до 2 тижнів.
На наступному етапі хвороби з’являються сильні неконтрольовані напади кашлю, які часто супроводжуються характерним “хрипом”, коли людина намагається вдихнути повітря після кашлю. Напади можуть бути дуже інтенсивними, викликати блювання, виснаження та утруднене дихання. Ця стадія може тривати від кількох тижнів до кількох місяців. З часом інтенсивність та частота нападів зменшується.
Лікування кашлюка у дитини передбачає прийом антибіотиків та препаратів, що полегшують напади кашлю. Найкращим методом профілактики є вакцинація.
Скарлатина
Скарлатина – це бактеріальне захворювання, спричинене бактеріями стрептококу групи А. Хвороба передається через повітря, а також контакт з інфікованими поверхнями.
Скарлатина часто починається як фарингіт, включаючи біль у горлі, утруднене ковтання і набряклість мигдаликів, високу температуру тіла (до 38,3°C).
Одним з характерних симптомів скарлатини у дитини є специфічний висип, який з’являється на шкірі. Це крихітні червоні пухирці, які на дотик можуть нагадувати наждачний папір. Вони можуть вкривати все тіло і особливо помітні у складках шкіри. В міру прогресування уражені ділянки шкіри можуть червоніти, а висипка – зливатися, надаючи шкірі вигляду обгорілої на сонці. Приблизно через 6-7 днів вона зазвичай починає зникати, а уражена шкіра лущитися.
У деяких дітей, хворих на скарлатину, може розвинутися характерний “полуничний язик”, коли язик виглядає червоним і набряклим з шорсткою текстурою, що нагадує поверхню полуниці.
Лікування скарлатини у дитини включає антибіотики, щоб знищити бактерії та зменшити ризик ускладнень.
Ротавірус
Ротавірус – це дуже заразне вірусне захворювання, яке переважно вражає немовлят і дітей молодшого віку. Ротавірус поширюється фекально-оральним шляхом, переважно через забруднені руки, предмети, поверхні або їжу. Вірус може виживати на поверхнях протягом декількох днів і є стійким до багатьох дезінфікуючих засобів.
Характерним симптомом ротавірусної інфекції у дитини є сильна водяниста діарея, яка може призвести до зневоднення особливо у маленьких дітей. Діарея може тривати кілька днів і супроводжуватися блюванням. Також часто підвищується температура тіла (38,9°C), з’являється біль в животі та загальна слабкість.
Лікування та профілактика дитячих вірусних інфекцій
У більшості випадків лікування дитячих вірусних інфекцій зводиться до підтримуючої терапії, спрямованої на полегшення проявів хвороби: прийом жарознижувальних та знеболюючих препаратів, використання мазей, щоб полегшити свербіння. Якщо інфекція має бактеріальну природу до списку зазначених препаратів додаються антибіотики. Однак визначити збудник хвороби та необхідність прийому антибактеріальних препаратів для її лікування може лише педіатр чи терапевт. Записатися на прийом до педіатра у Львові можна в медичному центрі Ехокор.
Щодо профілактики дитячих інфекційних хвороб – найкращим методом лишається вакцинація. Оскільки «дитячі» інфекційні захворювання можуть підхопити і дорослі, але як правило, в таких випадках захворювання протікає важче і має більше ускладнень. Системна вакцинація дітей дозволяє сформувати колективний імунітет і знизити ризики зараження.
Дізнатися більше про щеплення та оптимальний час для кожного з них ви можете у лікаря-педіатра в «Ехокор».