Коліки у новонароджених

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Протягом перших місяців життя навіть здоровий малюк може часто та інтенсивно плакати, особливо у вечірній або нічний час. Заколисування, носіння на руках, прикладання до грудей – все це може не давати потрібного ефекту, викликаючи занепокоєння батьків. Якщо поза цим станом дитина почуває себе спокійно та добре набирає вагу, варто говорити про вікові особливості травної системи. В більшості випадків кишкові коліки у дітей не потребують лікування – полегшити їх симптоми допоможуть прості, але дієві способи.

Що таке коліки у немовлят?

Коліки у немовлят – це напад безутішного плачу, що триває 3 години на день, не рідше 3 разів на тиждень. Типовий симптом кольок – раптовий пронизливий плач. Малюка складно заспокоїти. Личко її червоніє, дитина зажмурює очі, підіймає голівку, стискає кулачки і підтягує ніжки до животика. Коліки виникають у будь-який час доби, але частіше це трапляється ввечері. Після відходження газів і випорожнення дитина затихає, відчуваючи полегшення.

Чому виникають і коли починаються коліки у немовлят?

Розвиток органів травної системи дитини продовжується також після її народження, пристосовуючись до нової їжі. Протягом декількох місяців дитячий організм не здатний переварювати певні поживні речовини. Засвоєння їжі не відбувається відразу внаслідок відсутності деяких ферментів. Як результат, спостерігається газоутворення, спазми кишківника та дитячі коліки. Тому малюк може засвоювати виключно материнське молоко або спеціальну суміш, а здатність повноцінно переробляти їжу виникає дещо пізніше.

Напади з’являються у віці після 3 тижнів і проходять у віці 3-4 місяців. Досить рідко коліки у дітей мають патологічний характер. В такому випадку виникають інші симптоми кольок, що вимагають обов’язкової уваги лікаря-педіатра. Найчастіше кольки у новонароджених виникають з наступних причин:

  • порушення балансу мікрофлори кишківника;
  • непереносимість лактози;
  • недорозвиненість травної системи;
  • харчову алергію на білок коров’ячого молока при штучному вигодовуванні;
  • неправильне готування дитячої суміші;
  • незрілість нервової системи;
  • порушення матір’ю дієти, прийом антибіотиків;
  • перегодовування чи недоїдання;
  • заковтування повітря під час годування;
  • чутливість до шуму, світла;
  • психологічні стреси чи відчуття тривоги;
  • інфекційні захворювання.

Як свідчить практика, частіше від коліків страждають новонароджені хлопчики. Характерні прояви кольок спостерігаються навіть після 4-місячного віку та є більш тривалими, ніж у дівчаток.

Як зрозуміти, що в дитини коліки?

Малюк про будь-який дискомфорт повідомляє плачем, за допомогою якого батьки дізнаються про різні зміни в самопочутті. В цілому, про коліки у новонароджених у віці до 3 місяців свідчить плач протягом 3 годин поспіль та не рідше 3 разів на тиждень. До інших симптомів коліків належить:

  • почервоніння шкіри обличчя;
  • напружені чи підтягнуті до живота ніжки;
  • стислі кулачки;
  • вигнута спинка;
  • метушливість рухів;
  • порушення режиму сну;
  • часті відрижки;
  • запори, зригування.

Скільки тривають коліки у немовлят? Кишкові спазми в дитини можуть спостерігатися від 30 хвилин до 3 годин. Найчастіше кольки виникають після вечірнього годування, іноді циклічно, декілька разів на день. При досягненні дитиною 4-5 місячного віку коліки безслідно зникають.

Навіть сильні коліки у немовляти не є ознакою хвороби, але наявність додаткових симптомів вимагає уваги педіатра. Новонароджений потребує термінового обстеження та лікування, якщо спостерігається кашель, блювота, підвищення температури або прискорене серцебиття.

Як полегшити коліки в дитини?

Багатьох батьків лякають коліки у немовляти – що робити при появі характерних ознак? Насамперед поліпшити ситуацію допоможе:

  • легкий масаж за годинниковою стрілкою, щоб розслабити напружені м’язи живота. Після масажу рекомендується декілька секунд потримати ніжки малюка в зігнутому стані, притиснувши до животика. Така процедура сприяє природному газовиділенню;
  • збільшення інтервалів між прийомами їжі – замість кожних 1-2 години малюка можна спробувати годувати раз в 3-4 години;
  • дієта годуючої мами – якщо дитина грудному вигодовуванні, необхідно слідкувати за своїм харчуванням. Лікарі рекомендують виключити з раціону продукти, що провокують коліки у немовлят: коров’яче молоко, цибулю, цвітну капусту, броколі, цитрусові, помідори, шоколад;
  • зригування – після годування потрібно потримати дитину вертикально протягом 15-20 хвилин, щоб вивільнився газ. Для відходження бульбашок можна злегка поплескати малюка по спині;
  • викладання на животик – сприяє полегшенню коліків. Дитину слід покласти на свою руку обличчям донизу таким чином, щоб голівка була на згині ліктя. При цьому рука має знаходитися між ніжок маляти. В такому положенні процес травлення проходить безболісно, а дитина швидко засинає. Варто пам’ятати, що викладати малюка слід в перервах між годуванням, якщо після їжі минуло не менше 30 хвилин;
  • тепла ковдра – закутаний малюк відчуватиме себе спокійніше та зможе емоційно розслабитися;
  • спеціальна пляшечка – з антиколіковим клапаном. Завдяки особливій конструкції повітря не має доступу до животика дитини, що значно зменшує коліки.

Що робити, коли у дитини коліки? Якщо новонароджений на грудному вигодовуванні, мамі важливо збалансовано та різноманітно харчуватися. Крупи, овочі та фрукти, зелень, макарони, червоне м’ясо (крім телятини та яловичини), риба, яйця, горіхи, сухофрукти, рослинні олії – всі ці продукти мають бути в раціоні годуючої матері. Для годування необхідно прикладати дитину до грудей таким чином, щоб її голівка знаходилася трохи вище живота. Під час їжі малюк має повністю захоплювати губами сосок та нижню ділянку ареоли.

Дитячі суміші при коліках повинен призначати лікар на основі діагностики стану новонародженого, оцінки ступеня інтенсивності симптомів. Для зниження ризику алергії може бути рекомендована суміш на козячому молоці. Приймати різноманітні фармпрепарати дозволяється лише після консультації з педіатром.

Тепер ви знаєте, до скількох місяців коліки у дитини, та як полегшити прояв цих фізіологічних особливостей. Медичний центр «Ехокор» у Львові надає допомогу з лікування будь-яких хвороб у дітей та дорослих, повноцінне обстеження, консультації провідних фахівців. Наші пацієнти отримують професійну терапію, сучасний підхід на всіх етапах співпраці. В медичному центрі відбувається постійне вдосконалення технологій діагностики, що дозволяє ефективно лікувати найскладніші випадки. Ми забезпечуємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта, повну конфіденційність історії хвороби, доступні ціни на всі види послуг. Звертайтеся до нас та будьте здоровими!

Рейтинг

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.