Анальна тріщина

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

ЦІНИ НА ПОСЛУГИ

Консультація проктолога900 грн.
Вторинна консультація вузького спеціаліста700 грн.
Огляд проктолога650 грн.

Як свідчить медична статистика, це досить поширена хвороба, на яку страждає близько 11-15% людей у світі. Тріщина анального отвору (фісура) є розривом слизової оболонки в області сфінктера, у вигляді рани довжиною не більше 2 см. Навіть таке незначне пошкодження приносить величезний дискомфорт та суттєво погіршує якість життя. Для запобігання подальшого розвитку та ефективному лікуванню хвороби необхідно вчасно звернутися до лікаря.

Причини та види анальних тріщин

Травмування стінки кишківника відбувається внаслідок:

  • хронічних запорів – при затвердінні калових мас пошкоджується слизова;
  • діареї – часте відвідування туалету збільшує ризик появи анальної тріщини;
  • сильного напруження при дефекації – призводить до розриву тканин;
  • геморою – з розвитком застійних явищ, запалень анального отвору;
  • важких фізичних навантажень – збільшується тиск в прямій кишці;
  • травм під час пологів – через слабку передню стінку анального каналу;
  • зловживання шкідливими продуктами – гострою їжею, алкогольними напоями;
  • недбалого проведення медичних маніпуляцій – колоноскопії, аноскопії;
  • наявності хвороби Крона, раку анального каналу;
  • заняття анальним сексом.

Чому утворюється анальна тріщина у дитини? Насамперед це явище досить рідкісне і добре піддається лікуванню, оскільки дитячий організм здатний до швидкого відновлення. Разом з тим, у немовлят може виникнути анальна тріщина як наслідок вродженої патології розвитку прямої кишки. Больові відчуття в ділянці заднього проходу, кров під час дефекації – всі ці симптоми свідчать про наявність проблеми та необхідності лікування. При перших проявах слід звернутися до дитячого проктолога або гастроентеролога.

В залежності від характеру перебігу патології анальні тріщини у дорослих бувають наступних видів:

  • гостра анальна тріщина – має вигляд вузької щілини з гладкими краями, між якими видно поверхню м’язових волокон. Виникає раптово, характерна відсутність повторних тріщин і малий об’єм рубців. Зазвичай, такі анальні тріщини загоюються самі протягом 1 – 4 тижнів. При своєчасній діагностиці призначається консервативне лікування;
  • хронічна анальна тріщина – є наслідком недолікованої гострої форми, з перебігом понад 3 місяці. Зовні це незагоєна рана, оточена по краях щільними рубцевими розростаннями, а по центру розташований сторожовий горбок. Спазм сфінктера значно ускладнює дефекацію, сприяє накопиченню бактерій та розвитку запалення. В більшості випадків потребує лікування оперативного характеру.

Залежно від місця розташування анальні тріщини поділяються на: передні (ближче до сфінктера) та задні (на стінці заднього проходу).

Анальна тріщина: симптоми та ознаки патології

Поява анальної тріщини викликає цілий ряд негативних симптомів. Роздратування та дискомфорт, хронічне безсоння, болі, пригнічений психологічний стан, страх перед походом до туалету – всі ці відчуття прогресують з розвитком хвороби.

Отже, які сигнали свідчать про наявність анальної тріщини? До найбільш розповсюджених симптомів належить:

  • затримка акту дефекації через больові відчуття;
  • виражений біль під час та після спорожнення кишківника;
  • кров у випорожненнях;
  • спазм сфінктера;
  • свербіж та печіння в області анального отвору;
  • закрепи як наслідок затримки процесу випорожнення через страх болю.

Якщо анальна тріщина перебуває у хронічній стадії, вищевказані симптоми загострюються та набувають постійного характеру. При наявності спазму посилення болю можливе навіть без позиву до дефекації – просто як наслідок тривалого перебування в сидячому положенні.

Відкладання візиту до лікаря нерідко призводить до сильної кровотечі, парапроктиту, а також утворенню свищів або злоякісних пухлин. Діагностику анальної тріщини проводять візуально при огляді проктологом. При наявності спазма внутрішнього сфінктера огляд може бути ускладнений, тому для усунення больового синдрому лікар призначає медикаментозне лікування. Застосовують такі методи діагностики:

  • колоноскопія – оцінка візуального стану слизової кишківника за допомогою ендоскопа;
  • аноскопія – обстеження анального отвору і прямої кишки спеціальним приладом, оснащеним підсвічуванням та оптичною системою;
  • ректороманоскопія – дослідження прямої кишки та дистальних відділів сигмоподібної кишки з метою виявлення тріщин, новоутворень, осередків запалення.

За результатами обстеження фахівець виставляє остаточний діагноз та призначає відповідне лікування анальної тріщини, використовуючи сучасні методи та обладнання.

Як лікувати анальні тріщини?

Для лікування анальної тріщини на початковій стадії можуть бути застосовані консервативні методи у вигляді дієти для нормалізації випорожнень, знеболювальних мазей, ректальних свічок, антибактеріальних та протизапальних засобів. Комплексне лікування анальних тріщин також передбачає прийняття теплих сидячих ванн, щоб розслабити м’язи ануса та полегшити випорожнення. Для профілактики лікарі радять споживати більше фруктів, овочів та рідини.  

Хірургічне втручання допускається, якщо ліки не допомагають, і гостра анальна тріщина переходить в хронічну форму. Як правило, висічення анальної тріщини використовують:

  • радіохвильове лікування – точковий вплив на уражені тканини. Руйнування патологічного осередку відбувається під дією високочастотних радіохвиль. До переваг такого способу належить застосування місцевої анестезії, тривалість операції не більше 20 хвилин, а також відсутність болю та косметичних дефектів. До того ж ця процедура абсолютно безпечна, оскільки використання електрода дозволяє уникнути опіків. Період реабілітації складає 2 – 3 дні, після чого пацієнт повертається до звичайного життя;
  • лазерне лікування із застосуванням інноваційного обладнання для спрямованого впливу на осередки патології. При цьому зберігається цілісність та недоторканість прилеглих ділянок слизової, а також відсутні крововтрати під час оперування тріщини в анальному отворі. Завдяки швидкій регенерації тканин вдається уникнути утворення шрамів та рубців на слизовій.

Як лікувати анальні тріщини? Вибір тактики оперативного втручання визначається клінічною картиною хвороби та результатами обстеження, аналізів. Зазвичай, післяопераційний період складає не більше кількох тижнів. Медичний центр «Ехокор» у Львові – це надточна діагностика, сучасне обладнання та помірні ціни. Ми успішно лікуємо хвороби різного ступеня складності, надаємо професійні консультації, забезпечуємо конфіденційність та індивідуальний підхід до кожного пацієнта.

4.5/5 – (2 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.