Гострий бронхіт

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Гострий бронхіт – захворювання нижніх дихальних шляхів, запалення слизової оболонки бронхів, що супроводжується сильним сухим або мокрим кашлем. У 95% випадків – це вірусна інфекція, що прогресує в холодну пору, у 5% – бактеріальна (відрізняється тим, що мокротиння має зелений колір). За відсутності лікування хвороба переходить в хронічну форму. 

Симптоми гострого бронхіту

На початкових стадіях хвороба нагадує гостру респіраторну вірусну інфекцію (ГРВІ). Тривалість – до 21 дня. Наслідки недуги помітні протягом 8 тижнів. Найбільш поширені симптоми:

  • сухий, мокрий кашель;
  • постійний головний біль;
  • закладеність носа;
  • висока температура (більше 38 градусів);
  • ломота в тілі;
  • фарингіт;
  • слабкість, загальне нездужання;
  • підвищене потовиділення;
  • швидка втома, апатія;
  • дискомфорт у м’язах, кінцівках. 

Спершу виникає сухий кашель, що викликає дискомфорт і першіння у горлі. У хворого починається задишка, з’являється відчуття стискання грудної клітки під час дихання. Згодом кашель стає мокрим і супроводжується мокротинням. Іноді разом з мокротою виходять гнійні та кров’янисті виділення. 

При обструктивній формі сильний набряк, рясне мокротиння, підвищується ризик спазму мускулатури бронхів, що може спричинити виникнення бронхообструкції. 

Симптоми гострого обструктивного бронхіту в дорослих і дітей: шум під час видиху (найчастіше свист), задишка, сильний кашель, що спричиняє нудоту і рвоту. Пацієнт з такою формою хвороби вимагає ушпиталення. Якщо, займатися самолікуванням і не звертатися до лікаря, то вона може перерости у складніші захворювання або стати хронічною. 

Хронічний бронхіт – ураження слизової оболонки бронхів, що виникає через тривалу дію шкідливих факторів. В основному – цигарковий дим. Захворювання супроводжується сильним кашлем з рясним мокротинням, що виникає епізодично (більше 3 місяців) чи триває постійно (протягом 2 років і більше).

Гострий бронхіт у дітей

У дітей хвороба спричинена вірусом грипу чи аденовірусом. Дуже рідко вона виникає через бактеріальні інфекції (пневмококи, стрептококи). 

Типові симптоми гострого бронхіту в дітей:  температура вище 38 градусів, лихоманка, поганий апетит, слабкість у тілі, головний біль, сухий кашель. 

Загальна тривалість хвороби у дітей – від 7 до 14 днів. При наявності інших вірусних захворювань бронхіт може тривати довше. Якщо хвороба не припиняється після проходження лікування, спеціаліст призначає детальніше обстеження, наприклад, рентген грудної клітки. Таким чином лікар може підтвердити чи спростувати виникнення ускладнень (пневмонія тощо). 

Лікування гострого бронхіту

Спеціаліст не може поставити точний діагноз лише на основі візуального огляду та скарг пацієнта. Діагностика гострого бронхіту передбачає загальний, іноді біохімічний, імунологічний аналіз крові, рентген легень. За потреби призначається спірометрія, бронхоскопія, ЕКГ тощо і лише після цього призначається терапія. 

Протокол лікування гострого бронхіту: усунення запалення, виведення мокротиння, покращення прохідності бронхів медикаментозними і немедикаментозними засобами. Терапія призначається з урахуванням результатів аналізу крові, загального стану хворого. 

Немедикаментозне лікування включає в себе:

  • постільний режим;
  • вживання великої кількості рідини, котра полегшує виведення мокроти, токсинів, відновлює водний баланс (трав’яні чаї, компоти, теплі лужні мінеральні води);
  • зміну харчування, усунення з раціону занадто гарячих, гострих, пересолених страв, які можуть подразнювати гортань; 
  • підвищення рівня вологості повітря (це потрібно для нормалізації дихання через недостатню кількість вологи в дихальних шляхах);
  • відмову від куріння;
  • прогулянки на свіжому повітрі, якщо немає температури та інших симптомів, що спричиняють ускладнення. 

Медикаментозне лікування гострого бронхіту передбачає прийом антибіотиків, противірусних, протигрибкових препаратів, бронхолітиків, муколітичних і жарознижувальних засобів, антигістамінних ліків. Вибір фармацевтичних препаратів залежить від характеру захворювання. 

Антибіотики при гострому бронхіті використовуються за умови, що недуга спричинена бактеріальними інфекціями. Їх приймають лише за рецептом лікаря, котрий може точно визначити необхідну пацієнтові дозу препарату. При складному перебігу захворювання пацієнт лягає до лікарні. 

Профілактика бронхіту

При профілактиці бронхіту потрібно усунути всі фактори, що спричиняють хворобу:  переохолодження, часте вдихання небезпечних речовин, шкідливі звички. 

Працюєте на шкідливому виробництві? Важливо обмежити контакт з небезпечним середовищем, частіше одягати маски, респіратори. 

При слабкому імунітеті слід мінімізувати контакти з людьми, котрі нещодавно перехворіли, уникати натовпу. 

Людям із хронічною формою бронхіту радять відмовитися від куріння. 

Вакцинація від хвороб, що спричинені вірусами і бактеріями теж хороша профілактика. 

Як лікувати гострий бронхіт точно знають фахівці «Ехокор». Записуйтеся на прийом, отримуйте якісну консультацію і лікування за доступною ціною. Ласкаво просимо! 

5/5 – (1 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.