Хронічне обструктивне захворювання легень

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Хронічне обструктивне захворювання легень або ХОЗЛ – це термін, що позначає запальні легеневі патології. Вони виникають через тривалий вплив диму від цигарок, виробничого пилу, інших летких речовин на дихальні шляхи. Через це порушується рух повітря в легенях та виникає ускладнення дихання. ХОЗЛ мають близько 4% українців. 

Симптоми ХОЗЛ

Хронічне обструктивне захворювання легень розвивається поступово. Основні ознаки ХОЗЛ: 

 • задишка, що з’являється спочатку лише під час фізичного навантаження, потім заважає виконувати звичні справи, наприклад, підйом сходами. З часом до задухи додається запаморочення. Через деякий час нестача повітря турбує й у спокійному стані;  часто задишка має експіраторний характер, тобто важко видихнути. Це одна з головних скарг, що допомагає при диференційному діагнозі.
 • часті напади безпричинного кашлю з рясним мокротинням;
 • дихання з легким свистом;
 • дискомфорт у грудній клітці;
 • різке зменшення ваги (на пізніх стадіях);
 • зміна розмірів печінки;
 • аритмія;
 • утворення легеневого серця (ураження правого шлуночка, який через проблему з функціонуванням легенів отримує більше навантаження);
 • розвиток легеневої артеріальної гіпертензії (звуження легеневих артерій, що спричиняє високий кров’яний тиск).

Залежно від симптомів виділяють бронхітичне та емфізематозне ураження. 

Фактори ризику та стадії ХОЗЛ

Фактори ризику ХОЗЛ поділяються на зовнішні, внутрішні. Вплинувши на них, можна запобігти виникненню та подальшому розвитку хронічної патології. 

До зовнішніх факторів ризику належать: тривале куріння цигарок із тютюном (активне, пасивне), астма, регулярні інфекційні захворювання нижніх дихальних шляхів в дитинстві, забруднення повітря (вихлопні гази, хімічні випари тощо).

Внутрішніми факторами є: генетичні чинники (спадкова нестача білка нестача білка альфа-1 антитрипсин), патології розвитку легень, гіперреактивність бронхів. 

Хронічне обструктивне захворювання легень має чотири стадії: 

 • І – легка, обсяг повітря, що видихається за першу секунду – 80%;
 • ІІ – середня тяжкість, об’єм форсованого повітря за першу секунду видиху – 50-80%;
 • ІІІ – важка, обсяг повітря, що видихається за першу секунду – 30-50%;
 • IV – дуже важка, об’єм форсованого повітря за першу секунду – менше 30%, а якщо є дихальна недостатність – до 50%. 

Класифікація ХОЗЛ на стадії потрібна для аналізу функціонального стану органів дихання, визначення складності хвороби для забезпечення відповідного лікування. 

Діагностика ХОЗЛ

Перед тим як поставити діагноз ХОЗЛ пульмонолог оглядає хворого, аналізує історію хвороби пацієнта та його сім’ї, щоб виключити генетичну схильність до розвитку патології, дізнається про шкідливі звички. 

Додатково лікар призначає такі види обстеження:

 • тести на фізичну витривалість (6-хвилинна ходьба, ступеневий шатл-тест тощо, щоб перевірити наявність задишки);
 • комп’ютерна томографія (КТ), рентген – виключення інших хвороб, пов’язаних із дихальною, серцево-судинною тощо системами;
 • спірометрія – тест на визначення життєвого об’єму легень, ступінь легеневої недостатності;
 • пульсоксиметрія – оцінка насичення крові киснем;
 • електрокардіограма, ехокардіографія – виключення наявності порушень у роботі серця;
 • УЗД серця, органів черевної порожнини;
 • лабораторний аналіз крові, мокротиння. 

Чи можна вилікувати ХОЗЛ?

ХОЗЛ – це хронічне захворювання, тому вилікувати його повністю неможливо. Фізіотерапія та фармацевтичні препарати здатні полегшити симптоми, підвищити стійкість до фізичних навантажень, поліпшити загальну якість життя. 

Для максимальної ефективності лікування пацієнту радять відмовитися від куріння, мінімізувати контакт із довкіллям з високим рівнем забруднення екології.

Протокол лікування ХОЗЛ містить фізичні навантаження, реабілітацію (сеанси у психолога, допомога в боротьбі зі шкідливими звичками, дієта, якісний сон), навчання (опанування методів контролю задишки, подолання стресу, тактика дій в разі посилення симптомів), вакцинацію проти грипу, пневмококових інфекцій. При боротьбі з хворобою застосовуються інгалятори (бронходилататори, інгаляційні β2-міметики, антихолінергічні ЛЗ, теофілін), інгаляційні ГК, рофлуміласт. Лікування пацієнтів зі складними випадками відбувається у лікарні під наглядом фахівця. 

При важкій хронічній формі можна вдатися до хірургічного втручання (видалення емфізематозних булл, операція зі зменшення об’єму легень, трансплантація). 

Лікування ХОЗЛ – тривалий процес, але його можна спростити, вчасно відвідавши лікаря. Помічаєте схожі симптоми? Зверніться за консультацією до медичного центру «Ехокор». Ми забезпечуємо пацієнтам найкращі умови діагностики та лікування. Запис за номером телефоном на головній сторінці сайту. Дбайте про своє здоров’я. Ласкаво просимо!

Рейтинг

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.