Пневмонія

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Пневмонія або запалення легень – це гостре інфекційне захворювання, причиною якого може стати розмноження бактерій, вірусів чи грибків. Запальний процес протікає в легеневій тканині, при цьому інфекція частіше потрапляє у дихальні шляхи повітряно-крапельним шляхом, значно рідше – з кровотоком. У нормальному здоровому стані потрапляння хвороботворних мікроорганізмів успішно нейтралізується імунітетом. Але при ослабленні організму виникає можливість розвитку запалення.

Найчастіше пневмонія – це ускладнення захворювань верхніх дихальних шляхів: тонзиліту, фарингіту, бронхіту, ларинготрахеїту та ін.

До інших поширених причин належить перенесене хірургічне втручання, переохолодження, стреси, у цьому випадку імунна система також ослаблена і не може впоратися з патогенною флорою. Хвороба може розвиватися при тривалому лежанні (у зв’язку з погіршенням вентиляції легень, застійними явищами), наприклад, у паралізованих людей, людей похилого віку та ін. Це одне з найчастіших ускладнень тривалих госпіталізацій.

Симптоми пневмонії

Зазвичай, симптоми запалення легень проявляються гостро: з різкого підвищення температури тіла. Інші ознаки захворювання також розвиваються стрімко, до них належать:

 • озноб;
 • слабкість;
 • головний біль;
 • біль в м’язах;
 • пітливість.

Сухий кашель проявляється на 3-5 добу від початку захворювання, згодом починає виділятись мокротиння, з’являється біль у грудях (сильніше з ураженого боку, якщо йдеться про односторонню пневмонію), задишка. Біль посилюється при глибокому вдиху, іноді чітко відчуваються хрипи під час вдиху та видиху.

Однак перелічені ознаки пневмонії проявляються не завжди, їх інтенсивність і послідовність може змінюватись. Багато в чому симптоматика залежить від причин розвитку хвороби, конкретного збудника, стану імунітету, віку людини. Наприклад, вірусна пневмонія розвивається практично блискавично, як правило, вражає обидві легені та часто призводить до легеневої недостатності.

Типи пневмоній

Виділяють два основні типи запалення легень

Крупозна пневмонія розвивається стрімко, супроводжується високою температурою до 39 градусів та лихоманкою. Ознаками крупозної форми також є біль у грудях, сухий кашель та задишка.

Вогнищева пневмонія найчастіше є ускладненням гострого трахеобронхіту чи ГРВІ. Симптоми розвиваються поступово. Також може спостерігатися висока температура тіла – 38-38,5 градусів, але вона коливається протягом доби. Характерною ознакою є  виділення під час кашлю слизово-гнійного мокротиння. 

Запалення легень може бути одностороннім та двостороннім. Правильний діагноз зможе встановити лише лікар після повноцінного обстеження.

Як діагностується пневмонія?

Діагностика пневмонії включає аналіз скарг пацієнта, оцінку клінічної картини та обов’язкові обстеження. Сьогодні найбільш ефективними і точними методами діагностики є рентген або КТ легень.

Знімок дає змогу визначити локалізацію патологічного процесу та оцінити площу ураження. Крім того, додатково може призначатися: 

 • мікроскопічні дослідження мокротиння – аналіз проводиться для того, щоб ідентифікувати збудник захворювання, оцінити тяжкість стану та правильно підібрати препарати;
 • біохімічний аналіз крові – необхідний для оцінки стану внутрішніх органів та систем, визначення ризику розвитку ускладнень;
 • дослідження газового складу крові – дозволяє оцінити наповнення організму киснем;
 • огляд за допомогою фонендоскопа, вимірювання пульсу та ін.

У складних випадках може також може призначатися:

 • біопсія плеври;
 • бронхоскопія.

Діагностикою та лікуванням пневмонії займаються лікар-терапевт чи пульмонолог. У ряді випадків може знадобитися консультація вузькопрофільного фахівця: алерголога-імунолога, ендокринолога та ін.

Особливості лікування пневмонії

Основним є медикаментозне лікування пневмонії, зокрема використання антибіотиків. Ключовим завданням терапії є усунення вогнища запалення. Залежно від збудника патології застосовуються антибіотики другого та третього покоління, протигрибкові чи противірусні препарати. Також пацієнт приймає ліки, які допомагають усунути симптоми: біль, жар, проблеми з диханням.

Оптимальна програма прийому препаратів від пневмонії складається лікарем з урахуванням низки факторів:

 • причин та умов розвитку: лікарняна, позалікарняна, пов’язана з попаданням рідин у легені (аспіраційна) форми;
 • ступінь та обсяг ураження тканин;
 • локалізації вогнища запалення;
 • наявність супутніх захворювань та ускладнень;
 • загальний стан пацієнта, вираженість та тяжкість симптомів.

Також можуть бути залучені інгаляції лікарськими препаратами (муколітики та ін.), фізіотерапевтичні методи (магнітотерапія, електрофорез та ін.) після нормалізації температури тіла та усунення гострого стану. Доповнюють основний курс лікування вітаміни, загальнозміцнюючі засоби, які порадить лікар.

У багатьох випадках лікування запалення легень здійснюється у стаціонарі, оскільки необхідне постійне спостереження фахівця, а також ін’єкції препаратів та контроль ефективності терапії. Однак негоспітальна пневмонія при середньому та легкому ступені тяжкості стану може лікуватися вдома. Як правило, неускладнені форми захворювання потребують терапії протягом 10-14 днів.

Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря: постільний режим, пиття великої кількості рідини, дієта на основі легкозасвоюваних продуктів, відмова від куріння.

Лікування пневмонії потребує термінового втручання досвідченого лікаря, саме тому рекомендуємо вам звернутися за допомогою до медичного центру “Ехокор” у Львові.  

Профілактика запалення легень

Щоб зменшити ризик розвитку пневмонії, слід виконувати прості рекомендації:

 • відмовитися від куріння. За статистикою, воно підвищує ризик розвитку запалення легень більш ніж удесятеро;
 • загартовуватися, вести рухливий спосіб життя;
 • не допускати переохолодження організму;
 • дотримуватись правил особистої гігієни.

Якщо ви погано почуваєтесь, не відкладайте звернення до лікаря, адже успішність лікування багато в чому залежить від того наскільки швидко пацієнт звернувся за допомогою. Зателефонуйте в медичний центр “Ехокор” і ми призначимо консультацію на найближчий час. Телефони центру в шапці сайту. Будьте здорові!

5/5 – (1 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.