Хвороба Бехтерєва або анкілозивний спондилоартрит – це хронічна прогресуюча патологія, що супроводжується запальним процесом в дрібних суглобах хребта, крижово-клубових з’єднаннях та тканинах довкола них. Захворювання призводить до втрати гнучкості хребта, його деформації і повного знерухомлення людини. Здебільшого виникає у молодому віці (15-30 років), частіше діагностується у чоловіків.
Причини хвороби Бехтерєва
Основна причина появи захворювання – спадковість (ген HLA-B27). Через активацію цього гену імунна система виробляє антитіла, що сприймаються людським організмом як «чужі».
Інші причини і чинники, що можуть стати поштовхом до розвитку хвороби Бехтерєва:
- деякі штами клебсієли, окремі види ентеробактерій;
- проблеми в роботі ендокринної системи;
- сильне переохолодження;
- гострі або хронічні патології інфекційного характеру;
- травми тазу, хребетного стовпа.
Симптоми анкілозивного спондилоартриту
Симптоми хвороби Бехтерєва залежать від того, де відбувається запальний процес (дрібні суглоби хребта, крижово-клубові з’єднання, реберно-грудинні, грудинно-ключичні частини), і на якій стадії захворювання.
Початкова стадія супроводжується такими симптомами:
- больові відчуття в попереку, крижовій ділянці. Хворий відчуває дискомфорт переважно вночі, перебуваючи у стані спокою;
- скутість під час рухів. Цей симптом також виникає в нічний час, коли людина в нерухомому стані. Під час легких фізичних навантажень не відчувається;
- постійне напруження м’язів спини.
Розвиток хвороби Бехтерєва передбачає поширення болю на сідничну зону. Пацієнт відчуває незрозумілу рухливість і дискомфорт у кульшових суглобах. Згодом починається викривлення хребта.
Більш пізня стадія хвороби характеризується такими симптомами:
- знерухомлення міжхребцевих суглобів;
- обмежена рухливість грудної клітини;
- зміна зросту.
Хворий може відчувати дискомфорт у п’ятах (при ходьбі, в стані спокою), опухлість, біль у зоні задньої поверхні ахіллового сухожилля, дискомфорт у грудино-реберній частині у стані спокою, під час глибокого вдиху чи кашлю. До супутніх симптомів належать: почервоніння очей, сильний біль, зниження якості зору, ураження серця, що може призвести до серцевої недостатності.
У деяких випадках захворювання поширюється на великі суглоби (ліктьові, колінні, гомілко-ступневі).
Діагностика анкілозивного спондилоартриту
Перед призначенням лабораторної, інструментальної діагностики хвороби Бехтерєва лікар проводить візуальний огляд.
Спочатку фахівець оцінює рухливість хребта. Після цього перевіряє грудну клітку, щоб побачити, наскільки сильним є ураження хребта, як він функціонує загалом.
Останнім етапом візуального огляду є перевірка зони крижово-клубового зчленування. Пацієнт лягає на живіт, лікар робить легкі постукування. Якщо відчувається дискомфорт, біль, то це сигналізує про те, що є запалення.
Лабораторні методи дослідження включають загальний аналіз крові (показує наявність маркерів ШОЕ, СРБ), перевірка наявності гена HLA B-27.
Інструментальні методи дослідження:
- МРТ дозволяє швидко та ефективно діагностувати запалення суглобів, зв’язок хребта, побачити опухлості в кістковому мозку;
- рентгенографія у двох проєкціях (пряма, бічна) — цей метод ефективний на пізніх стадіях, він лише підтвердить ознаки хвороби Бехтерєва;
- УЗД — найбільш детальний спосіб виявлення патології. Він показує наявність чи відсутність в суглобах зайвої рідини, запалення сухожиль, загальних змін. Ультразвукова діагностика призначається й при локальній терапії, коли потрібно провести пункцію, прибрати надлишкову рідину, ввести препарати.
Як лікувати хворобу Бехтерєва?
Позбутися захворювання повністю не вийде. Однак якісне лікування та реабілітація мінімізують біль, зменшать запалення.
Медикаментозне лікування хвороби Бехтерєва передбачає прийом протизапальних препаратів (НПЗП), які ефективно борються з болем, скутістю, але не можуть вплинути на зміни хребта.
При сильному запаленні для лікування анкілозивного спондилоартриту в Україні призначаються глюкокортикоїди, які вводять безпосередньо в місце ураження. Їх використовують у випадках, коли запальний процес відбувається у периферичних суглобах (великі, дрібні). Ці ліки не будуть ефективними, якщо уражений сам хребет, крижово-клубові скупчення.
Ефективними при лікуванні є імунобіологічні препарати. Вони блокують виділення білків, що провокують запальний процес. Вводяться під шкіру чи у вену. Перед тим як призначати подібні медикаменти лікар скеровує пацієнта на діагностику, щоб перевірити чи немає в нього гепатиту, прихованого туберкульозу.
Важливу роль у лікуванні відіграє реабілітація (лікувальна фізкультура, що зменшує біль, зберігає рухливість хребта, плавання, щоденна фізична активність), якісний сон, відмова від куріння, мінімізація в раціоні жирної їжі. В окремих випадках хвороби Бехтерєва (ураження великих суглобів, патології грудної клітини, легень) потрібна операція.
Діагностувати та призначити відповідне лікування при анкілозивному спондилоартриті у жінок та чоловіків можна у львівському медичному центрі «Ехокор». Найкраще обладнання, кваліфіковані спеціалісти, доступні ціни. Звертайтеся! Запис здійснюється за номерами телефону, вказаними на сайті.