Васкуліт — це системне аутоімунне ураження стінок кровоносних судин, що обумовлене запальним процесом і часто призводить до розвитку ішемії та некрозу. Позбутися хвороби повністю складно, якщо вона прогресує. Натомість фахівці сучасних медичних центрів допомагають пацієнту вийти в ремісію і скорегувати роботу певних органів після порушення, застосувавши комплексне лікування.
Що таке васкуліт?
Васкуліт є групою патологій, які спричинені запаленням та руйнуванням стінок кровоносних судин: артерій, капілярів, артеріол, вен, тощо.
Хвороба може стати причиною зниження чи зупинки кровопостачання, припинення життєдіяльності клітин в органах, кровопостачання яких відбувається за рахунок уражених судин. Серед них серце, печінка, нирки, легені, суглоби і навіть шкіра. Патологія поширюється на один або кілька органів і систем.
Класифікація васкуліту
Хвороба васкуліт має дві форми — первинну і вторинну. При первинній він виникає як самостійне захворювання, розвиток якого повʼязаний з аутоімунним ураженням кровоносних судин. Вторинна форма — ускладнення іншої патології. Загалом класифікація васкулітів налічує близько 30 видів. Найбільш поширені з них розглянемо далі.
Геморагічний пошкоджує артеріоли, венули і капіляри , вражає суглоби, шлунково-кишковий тракт, шкіру, нирки. Для патології характерні висипання пурпурового кольору, які з’являються в зоні стоп, гомілок, тулуба та голови, артралгія, абдомінальний больовий синдром, гематурія, ниркова недостатність. Геморагічний васкуліт у дітей також супроводжується коліками, зміною кольору калу на темний через кров. Група ризику — діти від 3 до 18 років.
Кріоглобулінемічний васкуліт. У дрібних кровоносних судинах відбувається відкладення кріоглобуліну. Патологія виникає поряд з інфекціями (гепатит С), аутоімунними захворюваннями. Основні симптоми: слабкість, пурпурні висипки, артралгія, виразка.
Шкірний васкуліт розвивається у судинах шкіри та підшкірної клітковини дрібного і середнього калібру. Він спричиняє невеликі виразки, пухирці. Причинами патології можуть стати інфекції, аутоімунні захворювання, рак, хвороби крові. Вона проявляється у вигляді невеликих синців, пустул, пухирів, які іноді супроводжуються свербінням, печінням чи болем. Локалізація: нижні кінцівки, ділянки колін, які піддаються тертю, задня, нижня частини ніг.
Алергічний васкуліт проявляється пошкодженням і запаленням судинних стінок, причиною якого стає алергічна реакція. Симптоми: висипання на шкірі, животі, кінцівках, гематоми, порушення циркуляції крові.
Іншими видами є лейкоцитокластичний і церебральний, уртикарний васкуліти, хвороба Кавасакі, синдром Чарджа Стросса, гранулематоз, артериїт.
Причини васкуліту
Системне захворювання виникає внаслідок порушень імунних механізмів. Організм починає виробляти антитіла, що вражають власну судинну систему. Точні причини його появи достеменно невідомі, але існує низка факторів, які можуть стати каталізатором розвитку хвороби:
- перенесені інфекції (стафілококова, стрептококова, ентерококова, гепатит В і С);
- харчова чи медикаментозна алергія;
- серйозні травми;
- хронічна інтоксикація організму;
- стрес;
- переохолодження;
- постійне перебування на сонці без використання SPF;
- супутні аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит).
Перебіг та симптоми васкуліту
Перебіг васкуліту залежить від виду захворювання. Розглянемо на конкретному прикладі.
Геморагічний васкуліт починається з різкого підвищення температури до 39°. Згодом на голові, тулубі, сідницях, гомілках і стопах з’являється пурпура. Наступним етапом є ураження великих суглобів. Артрит викликає біль, набряки. Через ураження судин травного тракту періодично виникає різкий сильний біль в животі, нудота, блювання. Після 10 доби відбувається ураження нирок.
Симптоми васкуліту залежать від типу запалення, його локалізації, але є спільні ознаки:
- ураження шкіри (пурпура, виразки, некроз);
- ураження суглобів, м’язів, через що виникають болі і запалення в різних ділянках тіла;
- ураження нервової системи (порушення в чутливості і рухливості) певних частин тіла;
- ураження внутрішніх органів (нирки, легені, печінка, серця);
- інші симптоми: слабкість, зниження ваги, поганий апетит, висока температура, погіршення слуху, кров із носа.
Різні види патології мають свої специфічні ознаки, за якими ревматолог може поставити точний діагноз. Ураження нирок, поява на шкірі дрібних виразок, пухирців, крововиливів свідчить про шкірний васкуліт.
Чи можна вилікувати васкуліт? Так, якщо випадок не складний, проте здебільшого пацієнти виходять в ремісію, коригується робота органів, які піддалися ураженню.
Діагностика та лікування васкуліту
Після огляду, оцінки анамнезу, клінічної картини лікар може поставити попередній діагноз. Остаточне підтвердження відбувається лише після комплексного лабораторно-інструментального обстеження і лише тоді призначається лікування.
Діагностика передбачає:
- два види аналізу крові і сечі — загальний, біохімічний;
- УЗД органів черевної порожнини;
- УЗД суглобів;
- легеневу рентгенографію;
- гематологічні тести;
- ехокардіографію;
- рентгенівський огляд судин;
- колоноскопію;
- біопсію.
Як лікувати васкуліт? Вивести захворювання в стан ремісії можна лише з використанням комплексного підходу, до якого входить медикаментозне лікування, режим, збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок. Для терапії важливе застосування симптоматичних і патогенетичних препаратів. Дія ліків здатна усунути причину запалення судин.
Лікування геморагічного васкуліту передбачає режим, дієту, прийом антигістамінних ліків, глюкокортикоїдів, нестероїдних протизапальних медикаментів, регулярна перевірка у ревматолога. Інші види цього захворювання включають в себе ще й терапію цитостатиками, діуретиками, ангіопротекторами, коректорами мікроциркуляції.
Комплексне обстеження, постановка діагнозу, лікування алергічного васкуліту, геморагічного й інших видів системного захворювання можливе в медичному центрі “Ехокор”. Запис на консультацію здійснюється за номерами телефонів на головній сторінці сайту. Бережіть себе!