Людина, яка хропить, не лише створює дискомфорт для оточуючих, а й сама наражається на ризики для здоров’я. Хропіння не дає повноцінно виспатися, а нестача якісного відпочинку призводить до відчуття розбитості у всьому тілі зранку, сонливості вдень, зниженої уваги і працездатності, погіршення пам’яті. Крім того, хропіння часто свідчить про обструктивне апное уві сні (СОАС). Важкі форми синдрому підвищують ризик розвитку аритмії, інфаркту міокарда, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, інсульту і навіть раптової смерті уві сні та потребують кваліфікованого лікування
Що таке апное сну або синдром обструктивного апное сну (СОАС)?
Апное – це короткочасна зупинка дихання під час сну. Порушення виникає через надмірне розслаблення м’язів горла та блокування дихальних шляхів, як наслідок, зменшується потік повітря, що надходить до легень, або ж відбувається повна короткочасна зупинка дихання. При неповному змиканні дихальних шляхів розслаблені м’язи горла починають вібрувати і виникає звук, який ми знаємо, як хропіння.
Зупинка також може виникати через те, що мозок не подає належних сигналів дихальним м’язам, (синдром центрального апное сну).
Таким чином може виникати центральна, обструктивна та змішана форма патологічного процесу. Синдром обструктивного апное є найнебезпечніший для організму людини.
Як розпізнати апное?
Симптоми апное сну можуть відрізнятися залежно від його типу (обструктивне або центральне) та ступеня тяжкості. Важливо зазначити, що часом про тривожні ознаки вам можуть говорити рідні, адже уві сні ми не можемо помічати порушень.
Поширені симптоми САС:
· постійне та гучне хропіння;
· паузи в диханні, так ніби людина затримує подих на кілька секунд;
· раптові пробудження, що супроводжуються задухою;
· хронічна сонливість у день;
· головний біль зранку, часто людина вже прокидається з «важкою» головою;
· зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті, що впливають на загальну працездатність;
· постійна роздратованість, та зміни настрою;
· знижене лібідо;
· при синдромі центрального апное можуть виникати труднощі з засинанням, а також спостерігатися специфічний патерн (дихання Чейна-Стокса), що характеризується поступовим збільшенням і зменшенням частоти вдихів.
Причини апное під час сну
Зупинка дихання уві сні може мати різні причини, і часто на неї впливає комбінація факторів. Ось деякі поширені причини та фактори ризику:
· Анатомічні особливості: збільшені мигдалини або аденоїди, запале підборіддя, звужені дихальні шляхи, великий язик, викривлена носова перегородка, все це може блокувати дихання в горизонтальному положенні тіла;
· Надмірна вага також ускладнює дихання уві сні та сприяє розвитку СОАС;
· Генетична схильність, якщо хтось в родині вже має СОАС, то ризик його розвитку у нащадків зростає;
· Вік та стать – з кожним роком ризик розвитку патології зростає, через погіршення м’язового тонусу та еластичності дихальних шляхів. Чоловіки більш схильні до цієї патології;
· Куріння може посилити ймовірні запальні процеси в дихальних шляхах, а також сприяє затримці рідини, що може створити сприятливі умови для розвитку СОАС;
· Алкоголь та седативні препарати розслаблюють м’язи горла, що може спричинити обструкцію дихальних шляхів;
· Порушення в роботі серцево-судинної системи, зокрема, застійна серцева недостатність, можуть впливати на центри контролю дихання в мозку, що призводить до центрального САС;
· Неврологічні розлади, такі як хвороба Паркінсона або інсульт;
· Вживання певних медичних препаратів може пригнічувати дихання і сприяти виникненню СОАС;
· Ідіопатичне нічне апное сну, коли визначити причину появи порушення неможливо.
Важливо зазначити, що діагностика та відповідне лікування зможуть полегшити симптоми та суттєво покращити самопочуття. Якщо ви підозрюєте у себе сонне апное або виявили його симптоми, проконсультуйтеся з лікарем. Записатися до лікаря сомнолога у Львові можна у медичному центрі «Ехокор».
Діагностика апное сну
Полісомнографія – найдосконаліша методика діагностики розладів сну, що дозволяє максимально точно встановити причину зупинки дихання під час сну. Станом на сьогодні – це золотий стандарт діагностики. Вона передбачає тривалу (понад 8 годин) одночасну реєстрацію багатьох параметрів роботи людського організму під час сну, а також респіраторної активності. Під час обстеження визначають частоту та тривалість зупинок дихання, а також рівень вираженості патологічних змін. Дослідження проводять протягом всієї ночі, в умовах клініки під контролем лікаря та відеонаглядом. На його основі будується алгоритм майбутнього лікування.
Виявити та визначити ступінь небезпеки допоможе спеціальний пристрій – полісомнограф, виробництва SOMNOmedics GmbH, Німеччина, а також prismaLAB, Löwenstein Medical Technology GmbH, Німеччина. Наше обладнання повністю відповідає стандартам AASM (американська асоціація медицини сну). Медичний центр Ехокор першим в західному регіоні України отримав подібне обладнання, лікарі клініки пройшли відповідне навчання і тепер готові допомагати в лікуванні храпу та апное.
Також для скринінгу можна використовувати SOMNOcheckmicroCARDIO, це не повноцінний полісомнограф, а пристрій який допоможе діагностувати наявність у Вас синдрому та оцінити його важкість. Його ми рекомендуємо, якщо людина не впевнена в попередньому діагнозі. Проте для повноцінного лікувального процесу його даних не завжди достатньо.
Як лікувати апное сну?
На сьогодні найбільш ефективним та доказовим методом лікування апное сну є СІПАП-терапія (СРАР). Це сучасний терапевтичний метод лікування хропіння шляхом вентиляції легень під підвищеним повітряним тиском. Позитивний тиск створює невеликий компресор. Через невелику трубку та маску постійний потік повітря безпечно подається в дихальні шляхи. Варто зазначити, що кількість сеансів та початковий тиск підбираються індивідуально під час первинної консультації.
Окрім СІПАП-терапії ефективними у лікуванні зупинки дихання уві сні є:
· позиційна терапія;
· індивідуальні стоматологічні капи;
· хірургічна корекція ротоносоглотки.
Вибір методу терапії залежить від причин виникнення патології та її типу, а також від тяжкості порушень.
Ви також самостійно можете покращити якість свого сну. Наприклад, підібрати якісний ортопедичний матрац та зручну подушку. Людям, які мають проблеми з храпом радять не спати на спині.
Якщо ви маєте проблеми з зайвою вагою, лікарі рекомендують попрацювати над схудненням, адже зайві кілограми посилюють симптоми синдрому апное.
Якщо ви помітили у себе ознаки апное і шукаєте професійної допомоги та лікування, зверніться у медичний центр Ехокор у Львові. Тут працює досвідчений сомнолог та є сучасне обладнання для діагностики та лікування розладів сну різної тяжкості. Ми перші, хто на Заході України почав займатися цією проблемою. Подзвоніть нам та запишіться на первинну консультацію. Ми знаємо, як вам допомогти.