Безсоння

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

ЦІНИ НА ПОСЛУГИ

Діагностика храпу, апное (зупинка дихання в сні) вдома/в медичному центрі3500/4300 грн.
Діагностика храпу, апное (зупинка дихання в сні) вдома/в медичному центрі з пільгами – 20%2900/3500 грн.
Діагностика храпу, апное (зупинка дихання в сні) вдома/в медичному центрі для військових2500/3500 грн.
Консультація сомнолога900 грн.
Вторинна консультація сомнолога700 грн.
Діагностика храпу, апное + дмат3900 грн.
Полісомнографія+підбір CPAP11900 грн.
Полісомнографія9800 грн.
Полісомнографія повторна/ контрольна для військових7500 грн.


Кожен з нас хоча б раз стикався з порушеннями сну. Хто не проводив ніч, перевертаючись з боку на бік, у намаганні заснути? Або прокидався посеред ночі і вже не міг склеїти очей? Причин може бути безліч – стресовий день, забагато кави чи енергетиків, пізня вечеря. Хто ж цим не грішив? Про проблему варто говорити, коли виникає хронічне безсоння. 

За даними статистики від різноманітних порушень сну страждає близько 50% жителів планети, а за останні 100 років загальний час нічного сну зменшився на 20%. З безсонням стикалися близько 8-15% населення, а 10% з них регулярно приймають седативні препарати, щоб заснути.

Безсоння – це патологічний стан, який передбачає не лише відсутність сну, а й погану його якість: недостатню тривалість, раннє пробудження, відчуття втоми після сну.

Щоб знайти причини безсоння та можливості їхнього усунення, варто для початку зрозуміти, як саме ми спимо.

Що відбувається з людиною під час сну?

Сон буде вважатись здоровим, якщо людина проходить всі необхідні фази, стадії та цикли сну. Він складається з наступних фаз:

 1. фаза повільного сну (яка поділяється на поверхневий сон – 1 і 2 стадії та глибокий сон – 3 і 4 стадії);
 2. фаза швидкого сну (фаза сновидінь або REM-фаза, що з англійської перекладається як «швидкий рух очних яблук»).

Протягом нормального здорового сну людина проходить від 4 до 6 циклів (різних за складом фаз та стадій). В середньому тривалість одного циклу становить 90 хвилин. Якщо глибокі стадії необхідні для повного відновлення та відпочинку організму, то під час  REM-фази сну відбуваються активні мозкові процеси, спрямовані на опрацювання інформації, отриманої людиною протягом дня. Порушення сну на будь-якій з цих стадій спричиняє нестабільну роботу організму, адже кожна з них важлива і відповідає за певний результат.

Причини безсоння

Безсоння виникає в результаті сукупності багатьох факторів. В загальному їх поділять на дві великі категорії: фізіологічні та психологічні або такі, що пов’язані зі стилем життя:

 • кардіологічні порушення: гіпертонія, аритмія тощо (в такому разі пацієнта направляють на додаткове обстеження у кардіолога);
 • захворювання  шлунково-кишкового тракту, захворювання дихальної системи (пацієнта скеровують до сімейного лікаря для додаткових обстежень);
 • генетична схильність;
 • хропіння, синдром обструктивного апное сну;
 • порушення функцій щитоподібної залози;
 • хвороба Паркінсона та інші неврологічні розлади;
 • артрити, артрози, патології, що супроводжуються вираженим болем;
 • синдром неспокійних ніг;
 • захворювання сечовидільної системи, що провокують часті позиви до туалету.

Причини виникнення порушення сну, які не мають під собою фізіологічної основи, включають:

 • депресію та надмірну тривожність;
 • підвищену емоційну збудливість;
 • хронічне порушення режиму дня (особливо у дітей);
 • зловживання тонізуючими напоями: чай, кава, енергетики, а також алкоголем т курінням;
 • переїдання у вечірній час;
 • прийом деяких лікарських препаратів (у такому разі необхідно повідомити про побічні дії свого лікаря);
 • несприятливі умови для сну: холод, спека, незручне ліжко, сторонні шуми. Також часто безсоння може виникати через зміну часових поясів або зміну графіку роботи (поява нічних змін).

Окремо варто зауважити, що безсоння у жінок може виникати через клімакс, вагітність чи порушення менструального циклу. У такому разі варто проконсультуватися з гінекологом.

Види безсоння

Залежно від тривалості перебігу виділяють наступні типи порушення сну:

 1. Гостре безсоння може тривати від кількох днів до місяця. Пацієнту важко заснути, а сам сон переривається кілька разів за ніч. Частою причиною є перевтома або тривалий стрес.
 2. Транзиторне безсоння триває не більше тижня. Як правило, причиною порушення сну стають психологічні проблеми (депресивні стани, емоційне виснаження) або несприятливі зовнішні чинники, наприклад, зміна часових поясів.
 3. Хронічне безсоння діагностується, якщо порушення сну спостерігаються понад місяць. Для того, щоб виявити причину хронічної інсомнії потрібно пройти комплексне обстеження. Саме таке пропонує лабораторія сну у медичному центрі «Ехокор».

Симптоми безсоння поділяються на три групи:

 1. Пресомнічна форма. У такому випадку людині важко заснути, навіть, якщо вона дуже втомлена і хоче спати. Процес засинання може займати від 15 хвилин до кількох годин. У важких випадках пацієнт засинає під ранок або не спить взагалі.
 2. Інтрасомнічна форма безсоння. Для неї характерні поодинокі або часті пробудження посеред ночі, після яких людині важко знову заснути.
 3. Постсомнічна форма. Пропри те, що людина легко засинає і має глибокий сон, їй надзвичайно важко прокинутись. Такі люди буквально не можуть підняти себе з ліжка.

Безсоння при вагітності

Безсоння у вагітних може мати декілька причин. Якщо ми говоримо про ранні терміни вагітності, то ймовірною причиною порушення сну є гормональна перебудова організму жінки, який готується до виношування плоду. Зокрема підвищується рівень прогестерону та інших гормонів, які не дають повністю розслабитися.

На більш пізніх термінах вагітності порушення сну можуть провокувати фактори, пов’язані зі зростанням плоду, зокрема:

 1. неможливість прийняти зручну позу для сну;
 2. біль в спині та попереку;
 3. часті позиви до туалету;
 4. ворушіння плоду;
 5. судоми або задишка.

Поруч з цілком фізіологічними труднощами виношування дитини існують і психологічні фактори, які впливають на сон майбутньої мами:

 • тривога через майбутні пологи;
 • хронічна втома;
 • нервова напруга, стрес;
 • нічні кошмари.

Будь-який з перерахованих факторів або їх комбінація можуть викликати безсоння. Якщо проблема набуває хронічного характеру, проконсультуйтеся зі своїм акушером-гінекологом стосовно того, як можна полегшити ваш стан.

Безсоння у дітей

Найчастіше причиною безсоння у дітей є порушення режиму дня, зокрема гігієни сну. Мова йде про дотримання режиму сну, тобто вкладання дитини спати в один і той самий час кожного дня. На процес засинання також може вплинути надмірна рухова чи емоційна активність дитини у вечірні години. 

Разом з тим недостатнє фізичне навантаження протягом дня також може спровокувати порушення сну у дитини. Особливо, якщо вона багато часу приділяє розумовим заняттям та є емоційною, тобто накопичена за день енергія не витрачається.

На якість сну можуть впливати зовнішні чинники: кишкові коліки, закладеність носа, біль, висока температура. 

Окремим пунктом варто виділити перегляд фільмів або мультфільмів перед сном, а також ігри у смартфоні або проведення часу в соц. мережах. Науково доведено, що блакитне світло екранів порушує природний цикл сну, тому від телефона у ліжку варто відмовитися не лише дітям, а й дорослим.

Окрім зовнішніх факторів, існують і психологічні чинники, які впливають на якість сну дитини: тривожність, фобії, надмірно сильні емоції протягом дня, перевтома.

Наслідки безсоння

Основна небезпека безсоння в тому, що воно має негативний накопичувальний ефект. Якщо ви виспитесь одну ніч, то максимум ви будете почуватись сонним та роздратованим протягом дня. Відчуття, звичайно, неприємне, але в більшості випадків не спонукає людину звернутися до спеціаліста. Хронічне порушення сну має глибший та більш руйнівний вплив на організм:

 • зниження чутливості організму до інсуліну, що в довгостроковій перспективі може призвести до розвитку цукрового діабету;
 • збільшення маси тіла;
 • зниження імунітету, що призводить до частих ГРВІ, грипу та застуд;
 • системні порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, органів дихання, роботі серця;
 • хронічний головний біль;
 • зниження когнітивних здібностей: погіршення процесів запам’ятовування та концентрації уваги;
 • відчуття постійної перевтоми та, як наслідок, зниження продуктивності;
 • перепади настрою, роздратованість, надмірна емоційна збудливість, депресивні стани.

Який лікар лікує безсоння?

Причина безсоння може не бути очевидною при первинному огляді, тому для диференційної діагностики порушення сну можуть залучатися терапевт, невролог, кардіолог, сомнолог, психолог або психіатр. Першим вашим кроком має бути звернення до лікаря-терапевта зі скаргою на безсоння або неякісний сон.

Як лікувати безсоння?

Варто одразу зазначити, що універсальні ліки від безсоння відсутні. Не існує спільної панацеї для усіх людей, що страждають від розладів сну. Комусь допоможе медикаментозне лікування, комусь препарати лише стабілізують емоційний стан, але не подолають безсоння в цілому. Таблетки, психологічні трюки, лікувальну фізкультуру та інші підходи до лікування безсоння варто підбирати обережно, виходячи з кожного окремого випадку та скарги на розлади сну.

Саме тому важливо звернутись до лікарів вчасно, щоб визначити, як боротися з безсонням та що робити саме у вашому випадку. Навіть, якщо людина самостійно знайшла інформацію, про препарати від безсоння чи лікувальні методики, не можна застосовувати ці знання без попередньої консультації з лікарем. Лікарські препарати призначаються індивідуально після консультації та всебічної діагностики. Особливо, якщо людина страждає на постійне безсоння, тобто має серйозні порушення.

Що робити, коли безсоння та як ефективно підібрати методи лікування ви зможете довідатись у медичному центрі «Ехокор». Медичний центр використовує новітні методики та притримується індивідуального підходу до кожного випадку. Лікування безсоння починається з добового моніторингу сну на базі медичного центру.

Для кваліфікованої діагностики пацієнт проводить ніч (спить) у медичному центрі «Ехокор». В цей час знімаються наступні показники:

 • моніторинг сатурації (насичення) киснем крові, моніторинг частоти пульсу, діагностика аритмії; 
 • моніторинг дихання пацієнта (пошук зупинок чи сповільнення дихання)
 • запис електроенцефалограми (діяльність роботи мозку). Прилад такого класу єдиний у Львові;
 • відеоспостереження за рухами пацієнта під час сну (система нічного бачення) та запис звуку (фіксація храпу).

За потреби проводиться запис ЕКГ для виявлення можливих порушень у роботі серця чи виявлення прихованих нічних ішемій міокарда.

Залежно від отриманих результатів, розробляється індивідуальний курс лікування безсоння. У разі виявлення серйозних і затяжних випадків апное пацієнта скеровують на додаткові обстеження до наших партнерів в спеціалізовану лабораторію сну в м. Київ, де наявне спеціальне обладнання з позитивним тиском повітря під час вдиху (CPAP-терапію), яке ефективно застосовується для лікування хропіння.

Як заснути, коли безсоння, та як допомогти собі самостійно? 

Як ми вже зазначали вище, поодинокі випадки безсоння не свідчать про наявність патології і швидше за все викликані зовнішніми чинниками. Як допомогти собі швидко заснути у таких випадках?

 • відкладіть мобільний телефон або планшет;
 • провітріть кімнату;
 • прийміть теплий або гарячий душ;
 • не концентруйтеся на завданні заснути;
 • спробуйте прості дихальні гімнастики.

Щоб запобігти порушенням сну у майбутньому, спробуйте вибудувати свій власний режим дня, який передбачає засинання та ранковий підйом в один і той самий час. Можливо спочатку вам це не надто вдаватиметься, але з часом це дасть свої позитивні результати. Відмовтесь від ситної вечері на користь легкого перекусу, а також від кави або чаю ввечері. Сприяє хорошому сну коротка прогулянка перед сном і/або тепла ванна.

Важливо розуміти, якщо випадки безсоння повторюються і стають регулярними, не дивлячись на ваші старання, потрібно звернутися до лікаря. Записатися на первинну консультацію в лабораторію сну медичного центру «Ехокор» у Львові можна за контактними номерами телефонів. Ми готові повернути вам повноцінний сон, не зволікайте, звертайтеся!

3.7/5 – (16 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.