Гастрит

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Постійні болі в животі свідчать про порушення роботи органів травної системи. Найчастіше у таких випадках лікарі діагностують гастрит, що має низку характерних симптомів. Небезпека полягає в тому, що при відсутності лікування хвороба здатна перейти у хронічну форму, а далі в рак шлунка. Що таке гастрит та як його розпізнати? Розглянемо найпоширеніші симптоми, а також ефективні методи його лікування та профілактики.

Причини та види гастриту

Гастрит – це запалення або подразнення слизової оболонки шлунка, що має гостру або хронічну форму. Про початок патологічного процесу свідчить погане засвоєння їжі, загальне ослаблення організму.

Розрізняють наступні види гастриту:

  • ерозивний гастрит, для якого характерне ушкодження епітелію оболонки шлунка. Спочатку незначні осередки ерозії утворюються на зовнішній поверхні, але в міру прогресування захворювання площа ушкоджень розширюється;
  • атрофічний гастрит – один з варіантів хронічного перебігу хвороби, при якому відбувається атрофія залоз, що виробляють соляну кислоту. У важких випадках можуть утворюватися пухлини;
  • гіпертрофічний гастрит – характерне поступове розростання слизової оболонки в порожнині шлунка. В результаті хронічного запалення формуються вирости, поліпи, кісти, інші патологічні утворення. Деякий час хвороба може протікати безсимптомно, але з часом вона викликає серйозні порушення в роботі травної системи;
  • біліарний гастрит — пошкодження слизової оболонки шлунка внаслідок потрапляння жовчі, що зворотно надходить з кишківника. Супроводжується відчуттям важкості у верхній ділянці живота, тупим болем, особливо після прийому їжі.

Залежно від рівня кислотності гастрит поділяється на два різновиди. Гастрит з підвищеною кислотністю супроводжується частими запорами та кишковою колькою – варто вчасно не поїсти, як живіт скручує пронизливий біль. Якщо кислотність знижена, біль локалізується в центральній ділянці живота, нижче грудини. При цьому людина відчуває важкість в шлунку після їжі, печію, можлива діарея або запор.

Більшість випадків гастриту провокується бактерією Helicobacter pylori. Потрапивши на слизову оболонку шлунка, бактерія виділяє подразнюючі речовини, які підвищують кислотність середовища. Крім того, спровокувати розвиток хвороби може неправильний режим харчування – часті недоїдання, надмірне «завантаження» шлунка, відсутність режиму у прийомі їжі. Зловживання алкогольними напоями також провокує розвиток гастриту, оскільки під дією етанолу руйнується слизова шлунка та порушується кислотно-лужний обмін.

Як показали дослідження, іноді гастрит провокує тривалий прийом деяких знеболюючих та протизапальних препаратів, медикаментів для уповільнення процесу згортання крові. Причиною можуть бути різноманітні інфекції, постійні стреси, сильнодіючі хімічні речовини, алергія на певні продукти.

Які спостерігаються симптоми при гастриті?

Прояв хвороби визначається ступенем її розвитку, фізіологічними особливостями організму пацієнта. Як розпізнати гастрит? Характерними ознаками гострої форми є:

  • різкий біль в шлунку, переважно після вживання жирної або смаженої їжі;
  • ранкова нудота, блювання;
  • відрижка та печія;
  • діарея, зневоднення;
  • здуття живота, підвищене газоутворення;
  • лихоманка;
  • головні болі, часте серцебиття;
  • збліднення шкіри;
  • зміна кольору фекальних мас.

Якщо спостерігаються сильні болі, шлункова кровотеча, блювота з домішками слизу, темний (майже чорний) кал – це свідчить про загострення гастриту. В такому випадку потрібно негайно звертатися до гастроентеролога, який проведе повне обстеження пацієнта та призначить відповідне лікування.

Недолікована або занедбана хвороба переходить в хронічну форму. При цьому симптоми хронічного гастриту досить важко визначити одразу, оскільки спочатку людина не відчуває особливого дискомфорту. З часом можуть з’явитися наступні ознаки: наліт на язиці, неприємний запах з рота, розлад процесу травлення, втрата апетиту, нудота, важкість в шлунку.

Гастрит у дітей спричиняють неякісна або просто занадто гостра їжа, харчове отруєння або медпрепарати. У таких випадках дитина скаржиться на біль та нудоту, що є ознаками поверхневого гастриту. Проте при належному лікуванні патологічний процес можна усунути без наслідків. Якщо запалення перейшло в хронічну форму, це може призвести до порушення процесу травлення та затримки росту і розвитку. Лікування гастриту у дітей потрібно розпочати якомога раніше, щоб запобігти небезпечним ускладненням.

Діагностика гастриту

При підозрі на запалення слизової оболонки шлунку лікар вислуховує скарги пацієнта, проводить огляд, вимірює температуру тіла. 

Для розробки протоколу подальшого лікування гастриту проводяться наступні лабораторні дослідження:

  • загальний аналіз крові – для перевірки рівня гемоглобіну, який при гастриті знижується. Про запальний процес також свідчить зростання швидкості осідання еритроцитів;
  • аналіз шлункового соку – для оцінки функціонального стану шлунка;
  • аналіз калу – виявляє інфекції та патології органів шлунково-кишкового тракту;
  • внутрішньошлункова рН-метрія – вимір кислотності безпосередньо в стравоході, шлунку, дванадцятипалій кишці.

Гастроскопія дає змогу виявити хелікобактерну інфекцію та підвищений вміст гастрину (норма складає 13 – 115 пг/мл). За допомогою гастроскопії та біопсії діагностується хронічний гастрит, інші види запалень, а також виявляються поліпи, виразки, злоякісні пухлини на початкових стадіях розвитку.

Як лікувати гастрит?

Лікар-гастроентеролог на підставі проведених досліджень призначає лікування, спрямоване на усунення причин запалення: недостатнє продукування соляної кислоти, боротьба з Helicobacter Pylori, усунення інших симптомів хвороби – всі ці прояви вимагають застосування різних препаратів.

Медикаментозне лікування гастриту включає прийом ліків з метою:

  • знищення H. Pylori – комбінований метод лікування антибіотиками протягом 7- 14 днів;
  • зниження кількості шлункової кислоти – тривалість курсу лікування залежить від тяжкості стану пацієнта, в цілому, не довше 1 місяця;
  • пригнічення секреції кислоти, пепсину – препарати сприяють активації кровообігу у слизовій оболонці шлунку, відновленню клітин епітелію;
  • нейтралізації соляної кислоти та зменшення її агресивного впливу на травний канал – можливі побічні ефекти: запори, діарея.

Як зняти біль при гастриті в домашніх умовах?

При нападі гострого гастриту допомагають препарати для екстреного зняття спазму, які можна прийняти до приїзду швидкої медичної допомоги. Після прийому ліків потрібно лягти на бік, підтягнути ноги до живота. Щоб зняти біль, необхідно прикласти до хворого місця гумову грілку або пластикову пляшку з холодною водою. Якщо запалення хронічне, необхідно дочекатися лікаря та пройти повне обстеження.

Що можна їсти при гастриті?

Важливою умовою лікування є відмова від шкідливої їжі, яка подразнює слизову шлунка. При появі симптомів гострого гастриту рекомендовано пити настій шипшини та багато води, поступово вводити в раціон перетерті супи та розварені каші з рису, гречки або вівсянки. Крім того, харчування при гастриті може включати відварене та подрібнене філе курки або індички, нежирні сорти риби (минтай, щука, тріска), паровий омлет без приправ та з мінімальною кількістю солі. З хлібобулочних виробів – галетне печиво, «вчорашній» пшеничний хліб. Під час загострення гастриту дозволяється вживати картоплю, кабачки, буряк, моркву, цвітну капусту, банани, запечені яблука та груші.

Харчування при хронічному гастриті має свої особливості, що полягають в нормалізації процесу засвоєння поживних речовин з їжі. В рамках програми лікування повсякденний раціон має містити: супи на овочевих бульйонах, парові страви з м’яса та риби (котлети, битки, тефтелі, суфле), знежирене молоко та кисломолочні продукти, овочі, фрукти, м’яку частину хліба з пшеничного борошна, трав’яні чаї.

Дієта при гастриті передбачає харчування невеликими порціями (5-6 разів на добу), в один і той же час. Температура їжі має бути в межах 30 – 40 °С.

Хворим на гастрит з підвищеною кислотністю варто уникати страв, що містять багато грубих волокон – м’яса з жилами, занадто кістлявої риби, хліба з борошна грубого помелу. До заборонених продуктів належать цитрусові, маринади та копченості, гриби, капуста, свіжі фрукти, наваристі бульйони, міцна кава, чай, газовані напої.

Лікування при гастриті з недостатньою секрецією шлункового соку включає переважно варену або запечену їжу, трохи рибних та м’ясних супів. Для стимуляції виділення шлункового соку варто вживати також буряковий та морквяний салати, пити гранатовий або сливовий сік. Лікарі не рекомендують різноманітні консерви, жирне м’ясо, часник, кондитерські вироби.

Чи можна вилікувати хронічний гастрит? Як свідчить практика, в більшості випадків запалення слизової оболонки шлунка піддається лікуванню – потрібно лише дотримуватися всіх приписів фахівця. 

Профілактика гастриту

З метою профілактики запалення слизистої оболонки шлунка варто обмежити вживання шкідливих та «важких» страв, гострих приправ, солоної та смаженої їжі, алкогольних напоїв, міцної кави. Крім збалансованого харчування, необхідно по можливості уникати стресових ситуацій, більше гуляти на свіжому повітрі, виконувати фізичні вправи, кинути палити.

Під час роботи з харчовими продуктами потрібно дотримуватися правил особистої гігієни. При перших симптомах хвороб шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної або ендокринної системи потрібно негайно звертатися до лікаря, щоб запобігти розвитку серйозних ускладнень. Якщо людина працює на шкідливому виробництві (гарячий цех, хімічне підприємство тощо), рекомендовано щорічно проходити медичні огляди, здавати відповідні аналізи.

Медичний центр «Ехокор» у Львові пропонує клієнтам послуги з ефективного лікування гастриту, сучасні методи діагностики, обстеження, консультації провідних фахівців, приємні ціни. Ми забезпечуємо конфіденційність, якісний та комфортний сервіс, індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Записатися на прийом в медичний центр «Ехокор» — це здорове рішення та вдалий вибір!

4.6/5 – (8 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.