Хронічний панкреатит

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Сучасний стиль життя з постійними стресами, зловживанням «важкою» їжею та алкоголем призводить до захворювань травної системи. Зокрема, багато хто страждає на хронічний панкреатит, що поступово прогресує, викликаючи ряд серйозних ускладнень. Ми розкажемо про симптоми, особливості діагностики та терапії цієї поширеної та небезпечної хвороби.

Що таке хронічний панкреатит?

Підшлункова залоза виробляє травний сік з ферментами, що сприяють кращому засвоєнню їжі. Хронічний панкреатит – це захворювання підшлункової залози запального характеру, Для хвороби характерний довготривалий перебіг, з чергуванням періодів загострення та ремісії. Найчастіше ускладнена форма захворювання є результатом перенесеного гострого панкреатиту. Внаслідок запалення відбувається поступове зниження травної функції, розвиток зовнішньої та внутрішньої секреторної недостатності.

Чому розвивається панкреатит?

Серед основних чинників розрізняють:

  • вживання спиртних напоїв;
  • незбалансований раціон;
  • жовчнокам’яна хвороба;
  • хронічний гастрит;
  • пошкодження вивідних протоків;
  • гіперліпідемія;
  • муковісцидоз;
  • атеросклероз;
  • прийом антибіотиків, гормональних препаратів;
  • травми живота.

Симптоми хронічного панкреатиту

Як свідчить медична практика, через панкреатит поступово змінюється клітинна структура підшлункової залози, з’являються тривалі або постійні болі у верхній ділянці живота, що поширюються на спину. Вживання жирної їжі чи спиртного може посилити больові відчуття. Крім того, спостерігається нудота та блювання, яке не приносить полегшення, а також супутні ознаки – втрата апетиту, здуття, відрижка з гірким присмаком, порушення дефекації (зміна характеру випорожнень). В період загострення хронічного панкреатиту людина може втратити вагу, швидко втомлюватися та відчувати загальну слабкість.

З часом періоди загострення стають частішими, що потребує стаціонарного лікування. Якщо панкреатит перейшов у важку форму, може знадобитися оперативне втручання. Тому важливо вчасно звернутися до кваліфікованого гастроентеролога.

Лікування хронічного панкреатиту

З метою оцінки стану підшлункової залози лікар проводить опитування та огляд пацієнта, збирає скарги. Для підтвердження діагнозу та вибору оптимальної терапії здійснюється функціональна діагностика хронічного панкреатиту, що включає низку аналізів та досліджень:

  • загальний та біохімічний аналізи крові;
  • аналіз сечі;
  • УЗД підшлункової залози;
  • копрограму;
  • гастроскопію.

Панкреатит має багато симптомів, схожих з іншими видами захворювань шлунково-кишкового тракту – виразкою шлунка, дискінезією жовчовивідних шляхів тощо. В окремих випадках лікар додатково направляє на КТ чи МРТ, щоб встановити точний діагноз та призначити ефективну терапію.

Лікування панкреатиту має на меті досягнення наступних цілей: виявлення та усунення чинників, що призвели до розвитку хвороби, компенсування недостатнього функціонування підшлункової залози, уповільнення та зупинення процесів руйнування тканин.

Залежно від результатів обстежень, фахівець призначає медикаментозну терапію – щоб зняти біль та відновити функції підшлункової залози. Застосовуються наступні консервативні методи:

  • антиоксиданти та анальгетики. Допомагають позбутися больових відчуттів у підшлунковій залозі. Якщо хвороба розвинулася через інфекцію, необхідна терапія антибактеріальними препаратами;
  • ферментна (замісна) терапія. Застосовується для відновлення травної функції підшлункової залози. Про ефективність прийому препаратів свідчить нормалізація та поліпшення апетиту пацієнта, зникнення метеоризму;
  • лікування панкреатичного діабету. Якщо діагностовано ендокринну недостатність, фахівець призначає дієту як при цукровому діабеті першого типу (дробове харчування), з постійним контролем рівня глюкози. При відсутності позитивного результату терапії хворому прописується інсулін.

Що можна їсти при хронічному панкреатиті?

Лікування хвороби передбачає повну відмову від смажених, жирних та гострих страв, свіжих овочів, фруктів, газованих напоїв та алкоголю. Дієта при хронічному панкреатиті допускає вживання слизових круп’яних супів, протертих каш, м’ясних та рибних котлет, галетного печива, крекерів. Приймати їжу потрібно теплою, невеликими порціями, 5-6 разів на день. За порадою фахівців, сніданок має містити значну частину вуглеводів, на обід краще вживати першу і другу страви з гарніром (парові овочі). Що стосується вечері, то слід надати перевагу кисломолочним продуктам або нежирній білковій їжі.

Можливі ускладнення хронічного панкреатиту

В цілому, прогноз при хронічному панкреатиті залежить від його стадії та форми. Якщо це легка та набрякова форма, чудово допомагає консервативне лікування. За статистикою, приблизно у 30% хворих на панкреатит розвиваються ускладнення – пухлини, абсцеси, некроз залози, внутрішня кровотеча, ниркова недостатність, інтоксикація, сепсис.

Вчасна діагностика та терапія знижує ризик ускладнень, а дотримання рекомендацій фахівця сприяє швидкому одужанню. З метою профілактики хвороби варто:

  • не ігнорувати симптоми захворювань шлунково-кишкового тракту;
  • дотримуватися правил здорового харчування;
  • відмовитися від паління та алкоголю;
  • уникати сильних стресів, перевантажень на роботі;
  • налагодити режим сну.

Чи можна вилікувати хронічний панкреатит? Як стверджують лікарі-гастроентерологи, цілком реально позбутися патології без побічних ефектів та наслідків. Завдяки своєчасно розпочатій терапії можна значно скоротити тривалість курсу. При появі симптомів панкреатиту необхідно звернутися за допомогою спеціаліста, який проведе комплексну діагностику для визначення характеру захворювання. Медичний центр «Ехокор» у Львові має багаторічний досвід лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, інших захворювань всіх ступенів складності. Ми надаємо повний спектр медичних послуг, консультації провідних фахівців різних напрямків. «Ехокор» створює всі необхідні умови для ефективної терапії, маючи у своєму розпорядженні сучасне високотехнологічне обладнання. Пропонуємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта, доступні ціни, прийом у будь-який зручний для Вас час. Наш медичний центр турбується про Ваше здоров’я та надає впевненість у майбутньому.

5/5 – (1 відгуки)

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

    Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.