Епікондиліт

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

Кістково-м’язова система за своєю будовою є складною конструкцією, яка забезпечує точність та чіткість рухів. При найменших порушеннях її роботи людина відчуває негативні наслідки — поворот тулуба чи згин руки супроводжується болем. Більшість професійних спортсменів або представників робочих спеціальностей рано чи пізно стикаються з болями в ліктьовому суглобі. Як свідчить практика, в зоні ризику перебувають переважно чоловіки віком від 30 до 50 років. Епікондиліт – поширена хвороба, що виникає при частих та надмірних перенавантаженнях м’язів, травм передпліччя. При несвоєчасній терапії це пошкодження має властивість прогресувати, переходячи в хронічну форму. Сьогодні ми дізнаємося, до якого лікаря звертатися, якщо спостерігаються явні симптоми епікондиліту, а також розглянемо причини його виникнення та методи лікування.

Що таке епікондиліт?

Епікондиліт – це запальне захворювання сухожиль у ділянках їх кріплення до надвиростків кістки плеча (виступ). Патологічно-дегенеративні процеси супроводжуються дрібними розривами м’язів, періоститом, що може призвести до розвитку бурситу ліктьового суглоба.

Симптоми епікондиліту

В залежності від виростка плечової кістки, розрізняють латеральний епікондиліт і медіальний. В першому випадку больовий синдром локалізується на зовнішній поверхні передпліччя. Переважно хвороба вражає «робочу» руку як наслідок частого згинання та розгинання ліктьового суглоба. Пошкодження викликає посилений біль під час рухів, пальпації розгинальних м’язів або зовнішнього надвиростка плеча. Серед характерних симптомів також відзначається неможливість утримувати в руці предмети (ослаблення м’язів), печіння та припухання в ураженій ділянці. В пасивному стані больові відчуття відсутні.

Хто зазвичай страждає на латеральний епікондиліт? Це спортсмени та працівники, діяльність яких пов’язана з постійною супінацією та розгинанням передпліччя – гравці в теніс або гольф, будівельники, теслі.

Медіальний епікондиліт проявляється в вигляді запалення м’язових сухожиль, що виконують згинання кисті вперед (у бік долоні). Посилення больових відчуттів відбувається в ділянці внутрішнього виростка плеча, під час згинання руки або скручування зап’ястя. Крім того, можливе поширення болю до пахви та великого пальця.

Важливим симптомом пошкодження медіального типу є «тунельний» синдром, що виникає при постійній та однотипній роботі. Тому хвороба найчастіше зустрічається в жінок – швачок, набірниць текстів на клавіатурі, монтажниць.

Даний різновид захворювання часто призводить до погіршення працездатності, але має властивість з часом минати самостійно. В людини виникає оманливе враження, ніби травма вже минула та до лікаря звертатися немає потреби. На жаль, через деякий час епікондиліт ліктя може перейти в хронічну стадію – біль стає постійним «супутником», що суттєво погіршує якість життя. Тому не варто гаяти час, а звертатися до фахівця при появі навіть слабко виражених симптомів.

Чому виникає епікондиліт?

Існує цілий ряд причин, через які може виникати епікондиліт ліктьового суглоба:

 • професійні, спортивні та побутові навантаження на кінцівку;
 • однотипні повторювані рухи;
 • остеопороз, остеохондроз, інші захворювання тканин;
 • вивихи, переломи, інші травми, часте переохолодження;
 • дисплазія сполучної тканини сухожилків;
 • вроджена слабкість зв’язкового апарату ліктьового суглоба;
 • ревматоїдний артрит.

Разом з тим, розвиток патології може бути спровокований систематичним підняттям предметів вагою понад 20 кг (понад 10 разів на день), а також хворобами суглобів і хребта.

Лікування епіконділіту

Для діагностики та терапії цієї хвороби потрібно звернутися до травматолога-ортопеда. Передусім, лікар опитує пацієнта та проводить огляд. З метою подальшого обстеження проводяться спеціальні тести. В положенні сидячи пацієнт повинен покласти передпліччя на рівну поверхню — з зігнутою в лікті рукою та долонями, перевернутими донизу. Лікар притискає кисть хворого та просить відірвати руку від поверхні. Якщо цей рух супроводжується болем – ймовірніше, це випадок запалення латерального виду.

Медіальний епікондиліт плеча проявляється при спробі зігнути зап’ястя та відірвати руку від поверхні. При цьому лікар тисне на передпліччя пацієнта, що викликає болі в ділянці ліктьового суглоба.

До інструментальних методів діагностики належить:

 • рентген суглобів – проводиться для виключення наявності патологій кісток;
 • УЗД – виявляє наявність рідини в суглобній порожнині, показує стан м’яких тканин;
 • МРТ – надає детальну інформацію про стан тканин, суглобів, сухожиль, зв’язок.

Протокол лікування епікондиліту передбачає застосування консервативних методів, а в особливо важких випадках – оперативного втручання. Так, на перших стадіях лікування лікар може призначити знеболювальні та протизапальні препарати (пігулки, мазі, свічки, гелі, уколи). Щоб зменшити запалення, використовують також гормональні ін’єкції. Однак приймати гормони для лікування слід тільки за рекомендацією та під наглядом фахівця – з урахуванням всіх протипоказань.

Для лікування латерального епікондиліту застосовують кінезіотейпування – пацієнт повинен носити бандаж та налокітник, які сприяють розвантаженню м’язів. На вигляд це еластична клейка стрічка, що фіксується у місцях кріплення зв’язок до кісток та частково бере їх функцію на себе.

Консервативні методи також включають: лікувальну фізкультуру, ультразвукову терапію, лазеротерапію, електрофорез, магнітотерапію, кріотерапію, ударно-хвильову терапію.

При застосуванні вищевказаних процедур позитивний результат досягається вже через 2-3 тижні. В разі відсутності лікувального ефекту протягом пів року лікарі призначають операцію. Хірургічне втручання передбачає висічення пошкоджених фрагментів сухожиль з застосуванням місцевої анестезії. В післяопераційний період рекомендується уникати сильних фізичних навантажень на руку, виконувати вправи для розминки і зміцнення суглоба.

Як лікувати епікондиліт ліктьового суглоба? Медичний центр «Ехокор» у Львові пропонує широкий спектр діагностичних послуг, можливість отримання консультації вузькопрофільних спеціалістів, повноцінне і сучасне лікування різноманітних хвороб. З «Ехокор» ваше здоров’я – в надійних руках!

Рейтинг

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.