Цистит

Консультація

Запишіться на прийом за телефоном

або заповніть форму

Записатися на Онлайн консультацію

Зміст

ЦІНИ НА ПОСЛУГИ

Консультація уролога800 грн.
Вторинна консультація вузького спеціаліста600 грн.
Консультація уролога, трансректальний огляд, масаж передміхурової залози950 грн.

Цистит – гострий або хронічний запальний процес у сечовому міхурі, спровокований інфекцією, на тлі зниженого імунітету. Через особливості побудови сечовивідних шляхів до захворювання більш схильні жінки. Цистит у чоловіків, як правило, виникає як ускладнення запальних процесів органів малого таза. Запалення сечового міхура не обмежене віком і може виникати навіть у дітей.

Причини циститу

Як уже згадувалось вище, основною причиною виникнення первинного циститу є потрапляння до сечового міхура хвороботворних бактерій, грибків та інших збудників, що подразнюють його слизову та провокують запалення.

Вторинний цистит виникає на тлі захворювань інших органів та систем. У жінок – це потрапляння до сечового міхура умовно-патогенної або патогенної флори з вульви та піхви. У чоловіків – гіперплазія простати, везикуліт. 

У цьому контексті варто згадати про посткоїтальний цистит, який загострюється після статевого акту, і спричинений потраплянням чужорідної мікрофлори в уретру або ж пошкодженням її слизової внаслідок занадто інтенсивного сексу.

Також причиною розвитку циститу у обох статей може бути не пролікований уретрит, пієлонефрит, венеричні захворювання.

Загалом лікарі виділяють наступні шляхи зараження: 

 • висхідний – збудники потрапляють в сечівник через уретру;
 • низхідний – інфекція з нирок потрапляє в сечівник через сечовивідні шляхи;
 • лімфогенний – збудник передається з лімфою.

Фактори, що підвищують ризик розвитку циститу

 • переохолодження;
 • загальне зниження рівня імунітету на тлі перенесених хвороб;
 • венеричні захворювання;
 • запальні процеси в органах малого таза;
 • недотримання правил особистої гігієни;
 • сидяча робота та загалом малорухливий спосіб життя;
 • нещодавно перенесені травми малого таза, порушення кровообігу в цій зоні;
 • перевтома та нервове виснаження організму.

Симптоми циститу

Основні симптоми гострого циститу включають:

 • біль, печію, ріжучі відчуття під час сечовипускання;
 • часті позиви до туалету, що характеризуються малим виділенням сечі;
 • кров’янисті або гнійні домішки в сечі (вона змінює колір, стає більш каламутною);
 • специфічний запах сечі;
 • жінки можуть відчувати біль внизу живота, чоловіки – у надлобковій ділянці та мошонці;
 • може підвищуватись загальна температура тіла;
 • відчувається слабкість, загальна стомлюваність.

При виявленні одного або кількох симптомів необхідно звернутися до уролога терміново. Гостра форма може перейти в хронічний (інтерстиціальний) цистит, який, попри відсутність занадто виражених симптомів, загрожує ускладненнями (ушкодження м’язів сечового міхура, потрапляння сечі в сечоводи, запалення нирок тощо) і значно погіршує якість життя.

Діагностика циститу

Попри те, що часто цистит можна діагностувати за специфічними ознаками, що перераховані вище, для підтвердження діагнозу необхідно кваліфіковане обстеження сімейного лікаря чи уролога. До базового комплекту діагностики циститу належать лабораторні аналізи. З їхньою допомогою визначається тип збудника інфекції та його чутливість до впливу антибіотиків.

Жінкам додатково рекомендовано відвідати гінеколога та здати мазки на мікрофлору. Чоловікам записатись на прийом до уролога та здати аналіз простатичного секрету та мазка з урогенітального тракту. Ці обстеження допоможуть виключити захворювання, що передаються статевим шляхом або ж визначити їхній збудник.

Крім того, чоловікам радять пройти обстеження передміхурової залози, оскільки захворювання простати можуть бути першопричиною розвитку запалення сечового міхура.

Як лікувати цистит?

Протокол лікування циститу у жінок та чоловіків не відрізняється і базується на прийомі антибіотиків. Як правило, після початку медикаментозної терапії спадання гострої симптоматики настає досить швидко оскільки антибактеріальні препарати виводяться нирками, а значить легко досягти потрібної концентрації діючих речовин у сечовому міхурі.

Найважливішою умовою ефективного лікування циститу є точне визначення збудника хвороби та його чутливості до антибіотиків. На основі цих результатів фахівець підбирає відповідний препарат, а також обов’язково роз’яснює правила його застосування. Важливо відмітити, що навіть якщо хворобливі відчуття відступили, необхідно приймати препарати за розробленою схемою до кінця курсу.

Симптоматичне лікування циститу також включає прийом спазмолітиків, протизапальних засобів, знеболювального. Може бути рекомендований загальнозміцнювальний вітамінний комплекс, а також препарати, що сприяють відновленню мікрофлори кишківника та піхви після курсу антибіотиків.

Крім того, існують загальні рекомендації щодо лікування циститу, зокрема дотримання постільного режиму, споживання великої кількості рідини (1,5-2 л на добу), своєчасне спорожнення сечового міхура. На час терапії також варто зменшити вживання гострої, солоної їжі, кави та алкоголю.

Можливі ускладнення циститу

Цистит часто сприймають як не серйозне захворювання і не приділяють йому належної уваги. Як правило, ускладнення виникають через несвоєчасне звернення до лікаря або намагання лікувати цистит у домашніх умовах з несистематичним прийомом препаратів або ж народними методами.

Основним ускладненням циститу є його перехід у хронічну форму. Хронічний цистит важче піддається лікуванню, схильний до частих рецидивів на тлі переохолодження, надмірного стресу. 

Серед інших ускладнень лікарі також часто називають:

 • зниження чутливості сечового міхура, що призводить до нетримання сечі або ускладнене сечовипускання;
 • пієлонефрит (запалення нирок), а в окремих випадках – ниркова недостатність.

Профілактика циститу

Якщо ви маєте хронічний цистит вам варто уникати переохолоджень та надмірного стресу, адже це цілком ймовірно спровокує рецидив. Крім того, щоб вберегтися від захворювання лікарі радять:

 • вчасно лікувати інфекційні захворювання;
 • носити не надто тісну білизну з натуральних тканин;
 • надавати перевагу прийняттю душу, а не гарячій ванні;
 • зменшити частоту використання або взагалі відмовитись від засобів інтимної гігієни, тальків, пін для ванни;
 • своєчасно лікувати гінекологічні та урологічні захворювання.

Лікування циститу можна пройти у медичному центрі «Ехокор». Досвідчений лікар-уролог проведе кваліфіковану діагностику та призначить терапію, яка принесе швидкі результати та усуне дискомфорт. Своїм пацієнтам ми пропонуємо бездоганний сервіс, який відповідає міжнародним стандартам медичної допомоги, зручний час для запису до фахівця.

Рейтинг

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.

ЧОМУ НАС ОБИРАЮТЬ?

Нам довіряють

Приймаємо пацієнтів з 2008 року. 

Великий досвід

Значний стаж роботи наших лікарів, в тому числі, у державних установах.

Соціальність

Знижки військовим на певні види обстежень до 65%. Знижки ВПО та інвалідам ІІ-І груп 10%.

Наукова база

Партнерство з Львівським медичним університетом ім.Данила Галицького, з кафедрою невропатології та нейрохірургії.

Постійне вдосконалення

Лікарі володіють додатковими методиками діагностики. Проходять регулярне стажування в Україні і закордоном.

Підхід до пацієнта

Комплексне обстеження та підбір індивідуальної програми лікування

Унікальність

Вузька спеціалізація в поєднанні з широким профілем. Перші в Західній Україні проводимо діагностику та лікування розладів сну. Одні з перших в Україні почали проводити нічну та добову електроенцефалограму.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

  Всі поля позначені * обов’язкові для заповнення.