Що таке простатит?
Простатит – це гостре або хронічне запалення передміхурової залози, внаслідок якого простата збільшується в розмірах та перетискає уретру. Ззовні це проявляється частими позивами до туалету та відчуттям неповного випорожнення сечового міхура. У близько 40% пацієнтів захворювання діагностується у віці 25-55 років, причому з кожним роком ризик розвитку патології підвищується.
Причини простатиту
Основні причини розвитку простатиту умовно розподіляються на інфекційні та застійні.
Ураження простати може бути викликане інфекціями, що потрапляють в організм та тривалий час не лікуються, серед них:
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- золотистий стафілокок;
- ентерокок;
- синьогнійна паличка.
В окремих випадках розвиток хвороби можуть спровокувати умовно-патогенні мікроорганізми або хронічні інфекційні хвороби (тонзиліт, гайморит та ін.).
Однією з причин появи простатиту часто стає певний спосіб життя:
- сидяча робота у поєднанні з малою руховою активністю;
- тривалі періоди сексуального стримання або ж навпаки надмірна сексуальна активність;
- часте переривання статевих актів.
Крім того, підвищують ризик ураження передміхурової залози наступні фактори:
- хронічні запори;
- переохолодження;
- незбалансоване харчування;
- урологічні захворювання;
- часті стреси;
- інтоксикацію організму при курінні чи вживанні алкоголю;
- травми промежини.
Симптоми простатиту
До основних симптомів належать:
- сильний біль в промежині, в паху та над лобком;
- прискорене і хворобливе сечовипускання;
- відчуття печії при сечовипусканні;
- неприємні відчуття після статевого акту;
- виділення з уретри;
- кров у сечі;
- порушення ерекції.
Також варто зазначити, що ранні симптоми простатиту багато в чому залежать від форми захворювання, зокрема виділяють гостру та хронічну.
Гострий простатит має яскраво виражений больовий синдром, який швидко прогресує. При пальпації чітко відчувається набряк передміхурової залози. Такий стан потребує невідкладної медичної допомоги.
Симптоми хронічного простатиту часто змазані або відсутні взагалі. Може бути незначне підвищення температури тіла до 37-37,5 ºС, слабко виражений біль у промежині, який дещо посилюється під час сечовипускання або дефекації.
В окремих випадках гостра форма перетікає у хронічну, коли спостерігається спадання виражених симптомів і чоловік не звертається до уролога за кваліфікованою допомогою. Варто зазначити, що хронічний простатит може стати причиною таких ускладнень, як аденома простати, запалення сечового міхура, втрата фертильності та ін. Не нехтуйте своїм здоров’ям, звертайтесь до лікарів при появі найменшого дискомфорту. Записатись на консультацію до уролога можна у медичному центрі “Ехокор” у Львові.
Діагностика простатиту
Первинною діагностикою простатиту є пальпація передміхурової залози, яка дозволяє визначити її розмір та структуру тканин.
Наступний крок – загальний аналіз крові та сечі для уточнення картини захворювання та з’ясування залученості до запального процесу інших внутрішніх органів та систем;
- аналіз крові на ПСА;
- посів сечі із тестом на чутливість до антибіотиків;
- мазок на урогенітальні інфекції з метою виявлення ЗПСШ;
- УЗД (за необхідності) для виявлення структурних змін тканин простати і виявлення новоутворень (кист, пухлин).
Як вилікувати простатит?
Найефективніше лікування простатиту завжди залежить від кваліфікованого визначення першопричини його появи, саме тому так важлива вчасна та кваліфікована діагностика.
Лікування гострого простатиту
Курс лікування простатиту у гострій формі передбачає прийом антибіотиків, необхідних для усунення запального процесу. Додатково можуть призначатися жарознижувальні, знеболювальні таблетки, сечогінні, проносні, вітамінні, імуномодулюючі та інші препарати.
Якщо пацієнт звернувся до лікаря, коли сформувався абсцес простати, то необхідне хірургічне втручання з подальшим курсом медикаментозної терапії.
Лікування хронічного простатиту
Скільки лікується хронічний простатит? Лікування передбачає прийом антибіотиків більш тривалий період – від 14 до 28 днів. Важливо наголосити, що потрібно пройти повний курс антибіотикотерапії, навіть, якщо зовнішні прояви хвороби зникли, інакше ви ризикуєте отримати рецидив.При хронічній формі також можуть призначатися знеболювальні, спазмолітичні таблетки, протизапальні свічки, імуномодулюючі, судинні та інші препарати.
Часто додатково лікарі призначають мануальний або апаратний масаж простати. Він сприяє виведенню секрету, поліпшенню крово- і лімфотоку, відновленню обміну речовин в ураженому органі.
Записатися на консультацію до уролога у Львові можна в медичному центрі “Ехокор”, гарантуємо анонімність та кваліфіковане лікування простати. Звертайтеся!