Ішемія мозку

Ішемія мозкуПорушене кровопостачання органів – одне з поширених, проте й небезпечних захворювань. Воно спричиняє низку інших хвороб та несе за собою негативні наслідки. Деколи, при неcвоєчасному медичному втручанні, вони можуть виявитись летальними для людини, адже зараз серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смертності. Тому як тільки Ви відчули будь-які ознаки хвороби, баритись з своєчасною діагностикою не варто. Кваліфіковане обстеження у спеціалістів Ви можете пройти у медичному центрі “Ехокор”.

Одним з найнебезпечніших захворювань, спричиненим недостатнім кровопостачанням, є ішемія мозку.

Ішемія – це порушення кровопостачання органів, в результаті чого вони втрачають кисень та глюкозу. Відтак відбувається кисневе голодування ураженого органу, а при хронічній ішемії клітини починають відмирати.

Ішемія є гостра (ішемічний інсульт) та хронічна (дисциркуляторна енцефолопатія). Гостра ішемія головного мозку є найнебезпечнішою, адже вже через декілька хвилин після порушення кровообігу мозку, викликає стійкі зміни в тканинах та в роботі мозку загалом. Для порівняння, ішемія серця не викликає стійких змін в організмі протягом кількох годин, ішемія нижніх кінцівок може не нести суттєвих наслідків до 12 годин.

Причини ішемії головного мозку

Серед основних причин – атеросклероз, що уражає великі артеріальні судини. На стінках судин з’являються жирові відкладення, що унеможливлюють нормальний рух крові.

Проте атеросклероз найчастіше спостерігається у людей похилого віку. Пацієнт, що хворіє на цю недугу, схильний до гострого коронарного захворювання або ж гострого інсульту. В обидвох випадках відбувається раптова зміна циркуляції крові, в результаті чого – знижується приплив крові до частини мозку та серця.

Окрім атеросклерозу причиною ішемії може бути тромбоз – утворення згустків крові у кровоносних судинах. А також емболія – закупорка судин через перенесення у крові субстратів, що не притаманні здоровому організму. Таким непритаманним субстратом може бути частина тромбу, який відірвався, та може перекрити кровоносний потік.

Артеріальна гіпертензія – ще одна можлива причина ішемії, і саме вона може призвести до дисциркуляторної гіпертонічної енцефалопатії, тобто хронічної ішемії головного мозку. Підвищення кров’яного тиску особливо небезпечне у тих людей, що хворіють ще й на атеросклероз. Поєднання обидвох захворювань може призвести до порушення мозкового кровообігу.

Серед факторів ризику ішемії головного мозку є аномалія його судин та наявність у мозку змінених сусідніх структур, як от  пухлин, аневризм.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Ознаки ішемії головного мозку

Людину, яка страждає на ішемію головного мозку, можна простежити за її поведінкою та зовнішніми проявами, основними з яких є погіршення пам’яті, уваги, зниження працездатності, рухові розлади.

Хитка хода – зовнішній найбільш ймовірнийпрояв порушення кровообігу мозку. Можливі нудота та блювотиння, слабкість, перепади тиску, інтенсивний головний біль. У людей, що страждають на ішемію головного мозку, спостерігаються розлади зору і мови. Тому при перших же ознаках не варто списувати усе на погіршення самопочуття чи перенапруження, варто перевіритись у кваліфікованих спеціалістів, адже хворобу легше застерегти, аніж потім шукати методи боротьби з нею.

Можна виділити три стадії захворювання, на кожній з яких будуть спостерігатись свої зовнішні ознаки:

  • На першій стадії у хворого спостерігаються такі розлади, як порушена хода, зміна координації, часті депресивні стани. Реакції людини на першій стадії сповільнюються, її емоційний стан значно погіршується.
  • На другій стадії захворювання неврологічні симптоми стають більш вираженими, проте людина звикає до них та має менше скарг. Хворому важко вдається щось планувати, у нього погіршується професійна діяльність.
  • На третій стадії значно погіршується хода та рівновага, порушується мова та пам’ять. Може з’явитись така ознака як нетримання сечі, а потім – і неможливість самостійно себе обслуговувати.

Не потрібно чекати настання другої чи третьої стадії, за допомогою до лікарів варто звертатись уже на першій.

Під час ішемії головного мозку можуть спостерігатись транзиторні ішемічні атаки (ТІА). Це порушення функцій головного мозку, що спричиняються локальною ішемією та тривають не довше доби. Транзиторна ішемічнаатака часто спричиняється захворюванням сонних артерій. Виникає вона різко і раптово, нагадуючи інсульт. Вони, зазвичай, проходять протягом 24-ох годин, проте зволікати та нехтувати ними не варто, адже наявність транзиторних ішемічних атак можуть свідчити про ризики розвитку інсульту.

Якщо прояви не зникають протягом кількох годин, є ймовірність, що у людини інсульт. Тоді потрібно якнайшвидше звернутись до лікаря.

Лікування ішемії головного мозку

Аби з’ясувати стадію захворювання та те, які методи лікування необхідні окремому пацієнту, лікар, перш за все, проводить фізикальне обстеження. Під час нього медик визначає симетричність пульсації у судинах кінцівок та голови, вимірює артеріальний тиск на нижніх та верхніх кінцівках, проводить аускультацію серця, тобто прослуховує звукові явища, що виникають у його ділянці. Оскільки однією з ознак ішемії мозку є порушення зору, лікар може направити Вас на офтальмоскопію.

Окрім фізикальних, для встановлення причин ішемії лікареві може бути потрібно зробити й лабораторні дослідження. Загальний аналіз крові та цукру – ті, аналізи, які вам потрібно буде здати у першу чергу.

Мета лікування ішемії мозку – зупинити руйнівний процес та застерегти його прогресування. В поєднанні з медикаментозним лікуванням та дотриманням усіх приписів лікаря Вам вдасться нормалізувати мозковий кровотік та відновити нормальну діяльність мозку.

Профілактика захворювання

Як і у будь-якого серцево-судинного захворювання, ішемії головного мозку протипоказані стреси та нестабільні емоційні стани. Від такого застерегтись не завжди можливо, проте частково відмежуватись все ж варто. Ваше здоров’я повинне бути для Вас на першому місці. Поряд зі стресами є й ряд факторів, в яких себе можна обмежити. Куріння та зловживання алкоголем можуть провокувати розвиток не лише ішемії, а й інших серцевих недуг.

Якщо дотримуватись усіх цих застережень та хоча раз на рік проходити медичний огляд у кваліфікованих спеціалістів медичного центру «Ехокор», шанс уберегтись чи зменшити ймовірність недуги – набагато більшій.