Поліневропатія

ПоліневропатіяПоліневропатією (полінейропатією) називають захворювання периферичної нервової системи, при якому спостерігається множинне ураження периферичних нервів, котре проявляється у вигляді порушень чутливості, рухових розладів, больового синдрому, ослабленням м’язового тонусу тощо.

Переважно подібні порушення можна спостерігати в кінцівках. Рідше можуть бути виявлені кардіологічні порушення, збої в роботі дихальної, травної та видільної систем. Поліневропатії властиве поступове збільшення проявів, коли симптоматика поширюється від кінчиків пальців ніг і рук вище по кінцівках.

Поліневропатії на сьогоднішній день розглядається як захворювання всього організму з ураженням периферичної нервової системи у вигляді множинного ураження нервів. Причин виникнення такого підступного захворювання може бути багато.

Причини виникнення поліневропатії

Сучасна медицина називає багато факторів, що сприяють виникненню поліневропатії. Серед найбільш вагомих причин розвитку захворювання виділяють:

 • інтоксикація (отруєння) хімічними речовинами, лікарськими препаратами, алкоголем, наркотичними препаратами
 • різноманітні запальні процеси в організмі людини
 • ендокринні захворювання (цукровий діабет)
 • генетичні захворювання людини
 • порушення обміну речовин
 • інші захворювання (внутрішніх органів, інфекційні, онкологічні)

Гостра форма хвороби розвиваються дуже швидко. Особливо після сильного отруєння або гострого запального процесу.

Найчастіше зустрічається хронічна форма поліневропатії, коли розвиток симптоматики та ураження триває багато місяців. Здебільшого, це та поліневропатія, що викликана хронічним отруєнням (алкоголем, на шкідливому виробництві, лікарськими препаратами), систематичною нестачею вітамінів групи В, різними захворюваннями ( спадковими , аутоімунними , ендокринними та іншими).

Найбільш поширена є діабетична поліневропатія. Виникає вона, як можна здогадатись із назви, як супровід цукрового діабету. Зустрічається  в 50-70% випадків. При подібній формі захворювання частіше зазнають ураження ноги. Пацієнт при цьому зазвичай буде відчувати біль, порушення чутливості.

При несвоєчасному лікуванні саме поліневропатія на пізніх стадіях(з вираженим порушенням чутливості та трофіки)при поєднанні з інфікуванням стає причиною ампутації кінцівки. Це одна з головних причин, чому варто звернутись в багатопрофільний медичний центр «Ехокор», як тільки ви помітили навіть незначні ознаки цього підступного захворювання.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Тому не варто відкладати діагностику при появі будь-якого з цих симптомів:

 • оніміння або біль (пекучий) у руках і ногах (частіше-кисті і стопи);
 • мерзлякуватість стоп і кистей ;
 • набряклість або атрофія стоп і кистей;
 • слабкість ніг і рук;
 • утворення виразок.

Незважаючи на широку поширеність захворювання, діагностика причин поліневропатії  достатньо складна. Саме тому важливо, щоб був час для встановлення точного  діагнозу.

В основі клінічних проявів поліневропатії  лежать чутливі (сенсорні), рухові і вегетативні розлади. Залежно від стадії захворювання та індивідуальних особливостей окремого пацієнта симптоми можуть проявлятись як поодинці, так і комплексно.

Сенсорні

Сенсорні (або ж чутливі) симптоми характерні для метаболічних (обмінних) і токсичних поліневропатій, що, в свою чергу, можна поділити на позитивні та негативні.

Негативні симптоми

До негативних симптомів можна віднести зниження чутливості по кінцівках (у вигляді так званого симптому «рукавичок і шкарпеток»). При ураженні волокон, що відповідають за глибоку чутливість по нижніх кінцівках, розвивається сенситивна атаксія. Вона проявляється хиткою ходою, що посилюється в темряві і при закритих очах.

Позитивні симптоми

До позитивних симптомів відносяться:

 • біль, що характерний для діабетичної, алкогольної, паранеопластичної, токсичних поліневропатій, при васкулітах, інтоксикації метронідазолом;
 • парестезії (відчуття повзання мурашок);
 • загострена чутливість до тактильних подразників;
 • підвищена чутливість до больових подразників;

Біль — частий симптом поліневропатії. Саме він стає головною скаргою пацієнтів і значно впливає на якість життя. Проблема такого прояву захворювання в тому, що невропатичний біль погано лікується та часто буває стійкий до традиційних анальгетиків.

За характером, біль може бути різноманітним, залежно від гостроти та локалізації процесу ураження.  Біль має пекучий стійкий характер. Починається зі стоп (підошви), потім  з часом поширюється вгору по гомілках.

Рухові симптоми

Рухові симптоми переважають при синдромі Гієна-Барре, дифтерійної, свинцевої, паранеопластичної, діабетичної поліневропатіях, а також при спадковій поліневропатії Шарко-Марі-Тута.

Негативні симптоми при цьому характеризуються слабкістю в кінцівках, що починають проявлятись зі стоп. Іноді в процес втягуються м’язи тулуба, шиї, голови та гортані або розвивається параліч обох рук. Максимальний розвиток атрофії м’язів спостерігається протягом 3-4 місяців.

До позитивних рухових симптомів відносяться різні м’язові посіпування.

Вегетативні симптоми

Вегетативні симптоми, що з’являються в результаті ураження вегетативних волокон, можна розділити на вісцеральні (задіюються внутрішні органи), вегетативно-судинні та вегетативно-трофічні.

Серед вісцеральних симптомів виділяють:

 • кардіальні (передсинкопальні стани і зниження артеріального тиску при переході з горизонтального положення у вертикальне, фіксований пульс тощо);
 • урогенітальні — порушення регуляції роботи сфінктерів, розвивається імпотенція;
 • гастроінтестинальні – відбувається порушення моторики шлунково -кишкового тракту;
 • дихальні порушення;
 • порушення потовиділення;
 • порушення зіничних реакцій;
 • порушення терморегуляції — підвищується температура без спостерігання запальних захворювань.

До вегетативно-трофічних відносяться деформація нігтів, витончення шкіри, утворення виразок і розвиток специфічного трофічного ураження суглобів.

Вегетативно-судинні симптоми характеризуються зміною температури шкірних покривів кистей і стоп, їх набряком, шкіра стає мармурового забарвлення.

Таким чином , поліневропатія — складна проблема, що має багато причин свого виникнення, частіше носить хронічний прогресуючий характер, вимагає обов’язкового звернення до лікаря на початковій стадії виникнення .