Дискінезія жовчовивідних шляхів

Про дискінезію жовчовивідних шляхів у дітей взагалі мало хто з батьків чув, а поставлений педіатром діагноз нерідко викликає шок і паніку. Чим загрожує подібне захворювання? В чому причина його появи і, головне, як з ним боротися? Про це все розкаже лікар-педіатр медичного центру «Ехокор».

Дискінезія жовчовивідних шляхів або скорочено ДЖШ – це ніщо інше, як порушення циркуляції жовчі в жовчевивідних протоках, яке тягне за собою зниження активності травних ферментів, погіршення всмоктування жиророзчинних вітамінів та інші масштабні розлади процесу травлення.

Виділяють два види дискінезії:

  1. Гіперкінетична. Підвищений тонус жовчного міхура провокує мимовільні різкі скорочення сфінктерів та зупинку подачі жовчі в дванадцятипалу кишку.
  2. Гіпокінетична характеризується розслабленням стінок жовчного міхура, що теж спричиняє послаблення току жовчі.
Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Чому виникає порушення?

Не дивлячись на те, що діагноз звучить досить страхітливо, дискінезія жовчевивідних шляхів у дітей зустрічається часто і «заробити» її досить легко. Так, хвороба може бути наслідком:

Остеження дитини

  • хронічного тонзиліту, гаймориту, гастриту, розростання аденоїдів, частих ГРВІ і навіть звичайного карієсу;
  • неврозів, вегето-судинної дистонії і звичайного перенапруження нервової системи.

У маленьких дітей хвороба часто виникає через нерегулярне та неправильне харчування (відсутність встановленого режиму прийому їжі), а також перегодовування та невідповідності їжі віку дитини.

У групу ризику потрапляють діти, які зловживають смаженою та жирною їжею.

Варто зазначити, що в певній мірі хвороба є спадковою і досить часто передається по жіночій лінії, до того ж її можуть провокувати анатомічні особливості жовчного міхура, а саме перегини і перетяжки його шийки чи тіла.

Симптоми дискінезії жовчевивідних шляхів

Найперше батькам слід звернути увагу на безпричинний біль в животі, тобто біль, не пов’язаний з прийомом їжі, порою роки чи часом доби.Дієта при дискінезії

При гіперкінетичних порушеннях біль колікоподібний, досить гострий і нетривалий. Він концентрується в області пупка і повністю зникає в положенні «сидячи» або навпочіпки. Може супроводжуватись слабкою нудотою. Частіше зустрічається у дітей молодшого дошкільного та шкільного віку.

При гіпокінетичних порушеннях біль тупий ниючий, локалізується в правому підребер’ї. До вторинних симптомів відносять: нудоту, відрижку, гіркоту в роті, здуття живота, зниження апетиту, запори. Як правило, такого роду порушення носять хронічний характер, тобто розвиваються протягом тривалого часу, і діагностуються у більш старших дітей.

Лікарі також називають вторинні симптоми дискінезії жовчевивідних шляхів у дітей – це:

  • нездоровий колір шкіри;
  • легка жовтизна очного яблука;
  • часті заїди та тріщини в кутиках роту;
  • надмірна худорлявість.

Діагностика ДЖШ

Помітили у своєї дитини схожі симптоми? Тоді ви можете пройти діагностику в медичному центрі «Ехокор». Досвідчений педіатр проведе обстеження і за необхідності призначить відповідне лікування.

Одразу після прибуття до центру вашому малюкові буде призначене УЗД. Ультразвукова діагностика допоможе оцінити форму і розміри жовчного міхура, виявити наявність в ньому згустків жовчі, деформацію, вроджені аномалії розвитку.

Необхідно буде здати клінічний і біохімічний аналізи крові для виключення запальних процесів, порушень роботи печінки і підшлункової залози. Обов’язковий перелік аналізів також включає копрологічне дослідження (аналіз калу) для визначення ступеня перетравлення харчових волокон та наявності жирів.

Лікування дискінезії

Як стверджує педіатр медичного центру «Ехокор» основою лікування дискінезії жовчевивідних шляхів у дітей є дієта. Найперше це режим харчування. Дитина має снідати, обідати і вечеряти в чітко визначений час. Прийом їжі краще розбити на невеликі порції. З раціону слід повністю виключити жирну, смажену та гостру їжу, в тому числі жирні види риби, копченості та домашню консервацію. Під заборону потрапляють всі без винятку бульйони, горіхи, гриби, бобові, чорний хліб, свіжа випічка, шоколад, газовані напої, морозиво.Травяний чай

Тепер стосовно того, що можна їсти. Вітаються страви приготовані на пару, овочеві супи, молочні каші, відварне нежирне м’ясо, молочні та кисломолочні продукти, некруто зварені яйця, білий хліб, рослина олія, максимальна кількість свіжих фруктів та овочів.

Дотримуватися дієти слід не менше 6 місяців, інакше вона не буде ефективною.

При ДЖШ також присутнє медикаментозне лікування, здебільшого це фітопрепарати та збори лікувальних трав: кукурудзяних рилець, м’яти перцевої, шипшини, барбарису, безсмертника піщаного, полину гіркого, календули лікарської, чистотілу та ін. Проте навіть фітопрепарати варто приймати обережно, в суворому дозуванні і під контролем педіатра. Не намагайтесь самостійно підібрати необхідні трави, пам’ятайте, що саме ви відповідаєте за стан здоров’я свої дитини.

Перед прийомом будь-якого настою проконсультуйтесь з педіатром. Лікар медичного центру «Ехокор» готова прийняти вас протягом робочого дня, в зручний для вас час і відповісти на всі ваші запитання. Дзвоніть та записуйтесь на консультацію. Колектив центру завжди готовий вам допомогти!