Стрес

Стрес описує фізичний чи емоційний відгук людини на зовнішні чинники, що можуть по-різному впливати на її життя та стан. Стрес оточує нас щодня і щомиті. Загальні причини стресу включають в себе роботу, гроші, відносини, хвороби, соціальні фактори та безліч інших речей.

СтресВ залежності від витривалості людини, її здоров’я, характеру та багато-багато інших речей, вона може в більшій, чи меншій мірі піддаватись пагубній дії стресу. Накопичуючись щодня, стреси та емоційне напруження відкладаються, а згодом проявляються спочатку звичайним виснаженням та роздратуванням, але скоро переростають у справжню проблему для психічного та фізичного здоров’я людини. Наукові дослідження стверджують, що дві треті існуючих хвороб тим чи іншим чином пов’язані зі стресом.

І хоч стрес здебільшого стосується сучасного покоління, проте навіть печерні люди могли його відчувати, коли виникала загроза їх життю. При перших ознаках такого впливу організм автоматично викликає прилив гормонів (адреналіну та кортизолу) для прискорення частоти серцевих скорочень, збільшення рівня цукру в крові. Ця реакція на стрес вказувала на те, що людина повинна бігти або боротись з небезпекою. Сучасне поняття стресу напряму пов’язане з соціумом та психологічним станом людини.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Сучасний стрес в більшій мірі пов’язаний з фінансовими турботами, відносинами з колегами, друзями та оточуючим світом, а також навіть з хронічними захворюваннями. Але першою ознакою дії стресу і надалі залишається відчуття тривоги, адже це пов’язано саме з виділенням гормонів.

Надмірне виділення адреналіну чи кортизолу є досить небезпечне, так як впливає на роботу серцево-судинної, імунної, травної та мозкової діяльності. Переважно стрес характеризується затяжним періодом, симптоматика якого має як психологічний, так і фізичний характер.

Психологічні симптоми стресу можуть включати:

 • порушення сну
 • труднощі з концентрацією
 • відсутність довіри
 • депресія
 • складність відпочинку
 • труднощі з прийняття рішень
 • дратівливість

Фізичні симптоми стресу можуть включати:

 • напругу м’язів і періодичну біль
 • зниження енергетичних показників
 • головні болі
 • зміни апетиту
 • зниження статевої функції
 • задишку або утруднене дихання

У довгостроковій перспективі, неконтрольований стрес пов’язаний з розвитком цілого ряду різних захворювань. У першу чергу це відбувається в результаті біохімічного дисбалансу, який може послабити імунну систему і надмірно стимулювати ту частину нервової системи, яка регулює частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск та травлення. Захворювання, що можуть виникнути в результаті впливу стресу включають:

 • випадання волосся (алопеція)
 • прискорене серцебиття
 • гіпервентиляція
 • проблеми шлунково-кишкового тракту (наприклад,розлад шлунку, печію, синдром роздратованого кишечнику)
 • погіршення шкірних захворювань (наприклад, дерматит та екзема)
 • збільшення кров’яного тиску

Не варто допускати хронічних стресових станів, адже їх досить тяжко позбутись. Та й не секрет, що захворювання, незалежно якого характеру, значно легше попередити за допомогою профілактичних мір, аніж лікувати вже запущений та складний стан. Це вимагає не лише фінансових витрат, але витрати дорогоцінного часу.

Тому при появі хоч деяких з вище наведених симптомів, або ж ви відчуваєте, що стали жертвою стресу, варто проконсультуватися із спеціалістом медичного центру «Ехокор», в якому працюють досвідчені фахівці з діагностування та лікування таких проблем. Спеціаліст обговорить історію пацієнта і обставини, в тому числі виявлення будь-яких стресових факторів, які можуть бути присутніми в житті людини.

Розробка стратегій боротьби зі стресом може запобігти або зменшити його наслідки. Є багато підходів до управління та полегшення стресу. До них відносяться вправи, дієтичні зміни, релаксацію, курси управління стресом, консультації та ліки. Дієта та фізичні вправи можуть відігравати важливу роль в усуненні стресу.

Необхідно дотримуватись збалансованої дієти і уникати продуктів, що можуть посилити напруженість, наприклад: каву, чай, і продукти з високим вмістом цукру. Вправи допоможуть  зменшити напруженість і покращити фізичну форму, що, в свою чергу, збільшує здатність організму справлятися зі стресом.

Також ефективним способом є релаксація, що допомагає зменшити напругу м’язів, пов’язану зі стресом. Деякі люди вважають, що просто взяти «тайм-аут» протягом дня або після стресової ситуації є достатнім, щоб знизити рівень стресу. Насправді, є багато різних методик релаксації, які включають йогу, медитацію та масаж. Також обговорення проблеми з неупередженою особою може допомогти з визнанням стресу і прийняття стратегії боротьби з ним.

Альтернативні методи лікування, такі як акупунктура, гомеопатія, фітотерапія та аромотерапія досить ефективно впливають на процес одужання та психологічного становлення. Якщо ж ці методи не допомагають, то у важких випадках стресу можуть бути призначені певні групи препаратів для лікування симптоматики. Ліки слід розглядати тільки як короткострокове лікування і повинні строго контролюватися лікарем, так як невміле вживання препаратів може викликати не тільки психічні розлади, але й фізичні проблеми зі здоров’ям.