Розлади сну

Сон – це скорочення життя, задля його продовження.

Вислів відомого польського філософа Тадеуша Котарбинського дуже точно підкреслює суть цього фізіологічного процесу. У сні людина проводить третину свого життя. За цей час організм встигає відпочити, відновитись, набратись сил на новий день.

Розлад снуЯк тільки людина починає страждати від безсоння та спостерігає порушення режиму сну, це спричиняє серйозні наслідки, депресивні стани. Стосується це як якості життя, так і здоров’я в цілому.

За даними медичної статистики в світі від тих чи інших порушень сну страждає вже більше 50% всього населення, за останні 100 років загальний час нічного сну зменшився на 20%.

Згідно останніх статистичних даних, близько 8-15% населення знають, що таке проблема безсоння. Понад 10% дорослих час від часу змушені вдаватись до різноманітних седативних препаратів та приймати ліки від безсоння. Найчастіше на безсоння та розлади сну скаржаться літні люди.

Загалом, безсонні ночі знайомі будь-якій людині. Основні причини порушення сну, зазвичай, пов’язані із стресовими ситуаціями, гіперемоційністю, переїдання на ніч, перезбудження, споживання міцної кави, чаю, чи енергетиків тощо. Проте, всі ці порушення аж ніяк не відносяться до небезпечних, чи серйозних. Коли ж розлади сну набирають обертів та набувають хронічного характеру, мова заходить про хворобу.

Що робити, якщо мучить безсоння, хто лікує такі стани та як впливає лікування (в тому числі фармакотерапія) найкраще зможе розповісти досвідчений лікар медичного центру «Ехокор». Варто уникати самолікування в таких випадках, оскільки цим людина лиш шкодить собі. Лише розгляд кожного окремого випадку може гарантувати позитивний результат лікування.

Що відбувається з людиною під час сну?

Сон буде вважатись здоровим в тому випадку, якщо людина проходить всі необхідні фази, стадії та цикли сну, що обумовлені певною фізіологічною структурою. Складається вона з наступних фаз:

 • фаза повільного сну(що в свою чергу поділяється на поверхневий сон-1 і 2 стадії та глибокий сон-3 і 4 стадії)
 • Фаза швидкого сну ( сновидінь або REM-фаза, що з англійської перекладається як «швидкий рух очних яблук»)

Протягом нормального здорового сну людина проходить від чотирьох до шести циклів (різних по складу фаз та стадій). Тривалість одного циклу, в середньому, становить 90 хвилин. Якщо глибокі стадії необхідні для повного відновлення та відпочинку організму, то під час  REM-фази відбувається активні мозкові процеси, спрямовані на переробку інформації, отриманої людиною протягом дня.

У випадках, коли сон стає уривчастим,або людина починає страждати на безсоння, в результаті різних причин, відбуваються збої в роботі всього організму, оскільки кожна стадія відповідає за окремий результат. Тому так важливо мати здоровий якісний сон.

Наприклад, в результаті невротичних розладів, або ж під час апное (несвідома затримка дихання) людина так і не досягає фази глибокого сну, оскільки мозок буде постійно посилати сигнали тривоги та пробуджувати людину.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Класифікація порушень сну

Класифікувати та уніфікувати причини, що найчастіше стають провокаторами безсоння складно. В тій чи іншій формі, на розлади сну впливають багато факторів. Як лікувати та що робити, якщо мучить безсоння підкаже спеціаліст після повного обстеження та проведення бесіди з пацієнтом.

Загалом, спеціалісти можуть виділити такі клінічні види порушення сну:

 • Інсомнія ( безсоння) характеризується порушенням функціонування процесу засинання та тривалістю (включаючи якість) самого сну.
 • Гіперсомнія – для неї характерна підвищена сонливість.
 • Порушення виробленого та звичного для людини режиму сну та неспання.
 • Парасомнія. Під час такого виду, людина може ходити уві сні,  відчувати напади страху тощо.
 • Рухові розлади під час сну
 • Розлади дихання під час сну

Причини та симптоми в кожному окремому випадку безсоння будуть різними.

По тривалості розрізняють короткочасне ( до 4 тижнів) безсоння та тривале порушення сну (хронічного характеру-більше 4 тижнів).

Також користуються Міжнародною класифікацією хворіб -10(розділ порушень сну).

Причини виникнення безсоння

Що стосується причин, що провокують хронічне безсоння та тимчасові розлади сну,  та як лікувати безсоння зможе підказати лікар-невропатолог. Для того, щоб позбутись подібного порушення, треба, для початку, визначити джерело виникнення недугу. Їх може бути багато, наприклад:

 • Соматичні чинники – до них відносяться:
  1. Різні кардіологічні порушення: гіпертонія, аритмія тощо. (В      такому         разі пацієнта буде спрямовано на додаткове обстеження у кардіолога.)
  2. Неврологічні  розлади
  3. Захворювання  шлунково-кишкового тракту, легенева патологія (тощо), що теж може викликати безсоння. (Тоді людину буде скеровано до сімейного лікаря для додаткових обстежень).
 •  Психологія людини – річ дуже тонка, котра може посилати сигнали про неправильне функціонування організму в той, чи інший спосіб (безсоння- один з найчастіших проявів). Інколи бувають випадки, коли сон та безсоння залежать від незначних подій в нашому житті, котрим ми не надаєм особливого значення.Тому, при виявленні психологічних чинників, консультація з кваліфікованим психологом допоможе виявити найбільш правильний напрямок як лікувати безсоння,за допомогою психологічних  прийомів, що допоможуть позбутись безсоння.
 • Храп (передвісник короткотривалих зупинок дихання під час сну), синдром обструктивного апное сну.
 • Хронічне порушення режиму дня людини
 • Зловживання психоактивними речовинами, наприклад, алкоголь, куріння, кофеїн, психостимулятори тощо.

Як лікується безсоння?

Як боротись із безсонням та ефективно підібрати методи лікування ви зможете довідатись  у медичному центрі «Ехокор».

БезсонняКожне із видів безсоння має свої особливості та симптоми. Методи лікування безсоння, відповідно, будуть формуватись  до того, які розлади виявить кваліфікований спеціаліст. Адже хронічне безсоння потребує абсолютно іншого підходу, аніж засоби, що будуть використовуватись при полегшеному розладі.

Позбутись безсоння  допоможе ефективне лікування та  діагностика захворювання, які Вам забезпечать в медичному центрі «Ехокор». Методи, що використовує центр «Ехокор», не лише сучасні, але й використовують унікальні засоби та підходи до кожного пацієнта, адже питання сну – надзвичайно делікатне та індивідуальне.

Допоможе виявити та визначити ступінь небезпеки спеціальний пристрій – SOMNOcheckmicroCARDIO. Проведення обстеження можливе в домашніх умовах, проте буде більш інформативним з використанням відеоспостереження в умовах медичного центру.

Поки людина спить протягом ночі, обладнання фіксує випадки храпу та апное (небезпечна зупинка дихання), а також частоту пульсу, аритмію та насиченість крові киснем. В залежності від результатів, буде підбиратись метод лікування та препарати.

При виявленні серйозних і затяжних випадків апное пацієнта буде скеровано на додаткові обстеження до наших партнерів в спеціалізовану лаборотарію сну в м. Київ, де вам буде підібрано спеціальне обладнання з позитивним тиском повітря під час вдоху (CPAP –терапію), що позбавить вас цієї проблеми.

Відеоспостереження в умовах медичного центру

При проведенні повного обстеження з приводу порушень сну, пацієнт проведе ніч (буде спати) у медичному центрі «Ехокор». Під час сну буду ть проводитись наступні дії:

 • ведеться моніторинг сатурації (насичення) киснем крові, моніторинг частоти пульсу, діагностика аритмії; моніторинг дихання пацієнта (пошук зупинок чи сповільнення дихання)
 • проводиться запис електроенцефалограми (діяльність роботи мозку). Прилад такого класу є єдиний у Львові.
 • Ведеться відео нагляд рухів пацієнта під час сну ( система нічного бачення) та запис звуку(фіксація храпу)
 • При потребі проводиться запис ЕКГ для виявлення можливих збоїв у роботі серця чи виявлення скритих нічних ішемій мокарду.
 •  Слід зауважити, що всі ці процедури проводяться спеціальним обладнанням, яке може проводити безперервний запис протягом доби, і не заважає пацієнту спокійно спати і рухатися, повертатися під час сну.

Немає спільної панацеї для усіх людей, що страждають на безсоння. Комусь допоможе медикаментозне лікування, комусь таблетки лиш усунуть порушення, що призводять до депресивного стану, проте не подолають безсоння в цілому. Препарати, психологічні трюки, лікувальна фізкультура та інші підходи лікування варто підбирати обережно, виходячи з кожного окремого випадку та скарги на безсоння.

Саме тому важливо звернутись до лікарів вчасно, щоб можна було визначити, як лікувати та що робити саме у Вашому випадку. Навіть, якщо людина самостійно знайшла інформацію, що робити у випадку безсоння, не можна застосовувати ці знання без попередньої консультації з лікарем. Не всі препарати можуть назначатись усім людям, вони підбираються індивідуально, а деколи можуть і не знадобитись. Особливо, якщо людина страждає на хронічне безсоння, тобто має серйозні порушення.