Захворювання органів дихання

У європейській системі медичного обслуговування давно вкоренилось поняття «сімейна медицина» і «сімейний лікар». І все більше ці поняття стають звичними і у нашій медичній практиці.

Захворювання органів диханняСімейний лікар, в тому числі у медичному центрі «Ехокор», — це універсальний лікар, професіонал, до якого людина може звернутись з приводу будь-якого захворювання та нездужання незалежно від віку чи статі. Як правило, сімейний лікар веде постійне спостереження всіх членів сім’ї, є особистим лікарем. Його завданням є повне первинне обстеження, щорічна діагностика, проведення медичних процедур і лікування.

До компетенції сімейного лікаря входять проблеми шкіри та волосся, захворювання шлунково-кишкового тракту, часті простудні стани, неврологічні проблеми, порушення обміну речовин, депресивні розлади на первинній стадії, підвищений чи понижений артеріальний тиск, проблема зайвої ваги тощо.

Найбільш поширеною проблемою, що змушує людей звертатись по допомогу до лікаря, є захворювання органів дихання. До найтиповіших захворювань органів дихання відносять: астматичні стани, ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень), ГРВІ — гостра респіраторно-вірусна інфекція, пневмонія, гострий трахеїт та гострий бронхіт.

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція

ГРВІ, тобто гостра респіраторна вірусна інфекція, вважається одним з найпоширеніших інфекційних захворювань. Воно спостерігається від поодиноких випадків до епідемічного розмаху у сприятливі міжсезонні періоди.

ГРВІ об’єднує в собі групу захворювань, для яких характерними будуть чотири головних ознаки:

 • Це вірусні інфекційні захворювання, що передаються від хворої людини через повітря при розмові, кашлі, чиханні.
 • Інфекція потрапляє в організм людини повітряно-крапельним шляхом, тобто через органи дихання.
 • Найчутливішими до збудників ГРВІ виступають органи дихання.
 • Усі відомі ГРВІ розвиваються миттєво, але триває захворювання недовго.

До головний і найбільш виражених симптомів відноситься озноб, підвищена температура тіла, біль у горлі, головний біль, відчувається «ломота» в тілі.

Що відбувається під час хвороби?

При попаданні в організм людини бактерії осідають на слизовій оболонці дихальних шляхів, виділяючи при цьому шкідливі токсини. Отруйні частки розносяться по організму завдяки циркуляції крові.

Переважно, ГРВІ хворіють діти та люди з пониженим імунітетом. Оскільки після застуди природній захист людини буде понижений, це збільшує ризик того, що людина може хворіти на ГРВІ кілька раз в році.

Від потрапляння збудника в організм до розвитку захворювання (при умові, що імунітет в цей момент виявився слабким) проходить, переважно, 2 дні. Людина буде почувати себе виснаженою, змученою, дратівливою. Потім почнуть проявлятись перші симптоми у вигляді головного болю та «ломоти» в тілі. Симптоматика буде лише наростати – з’явиться нежить, біль в горлі, кашель.

Якщо пробувати лікувати ГРВІ самостійно, це може призвести до погіршення стану та розвитку інших важких захворювань. Серед них – пневмонія, синусит, менінгіт, ураження серця. Крім того ГРВІ спонує розвиток інших хронічних захворювань, які є у людини.

Пневмонія

Пневмонія – це ціла група захворювань, що проявляються запальними процесами в легенях. Викликати подібні стани можуть грибки, мікроби та віруси, але для їх активного поширення та розмноження в організмі людини необхідним фактором є понижений імунітет.

Саме тому до групи ризику, в першу чергу, потрапляють люди старшого віку, ті, хто переніс оперативне втручання чи інші захворювання, люди, які мають супутні хвороби, або вроджений понижений імунітет.

Проявлятись пневмонія буде поступово, але швидко. Все починається від відчуття важкості за грудиною, сильного сухого кашлю. Поступово почне:

 • виділятись харкотиння,
 • збільшиться пітливість,
 • підніметься температура тіла,
 • виникне задишка,
 • слабкість.

Важливо звернутись до лікаря одразу ж, як людина помітила перші симптоми, оскільки на перших етапах лікування буде відбуватись більш легко і не потребуватиме госпіталізації. Ускладнена пневмонія лікується важче і довше. Тому не варто панікувати, а виконувати всі рекомендації лікаря медичного центру «Ехокор».

Гострий трахеїт

Трахеї (дихальне горло) є важливою частиною системи дихальних шляхів організму, що відповідає за надходження повітря через ніс або рот вниз — в дихальне горло. Трахеї розгалужується на дві трубки – бронхи, які доставляють повітря безпосередньо в легені. Через трахеї також відбувається викидання вуглекислого газу під час видиху.

Гострий трахеїт, зазвичай, притаманний дітям молодшого віку, хоча зустрічається і у старших. Він проявляється сухим затяжним кашлем та нежиттю. Якщо не почати лікувати на цьому етапі, у людини підвищиться температура тіла, кашель почне стрімко розвиватись, дихання стане утруднене з характерним звуком, синя може посиніти від нестачі кисню. На цьому етапі гострий трахеїт може нести загрозу для здоров’я та життя дитини.

Швидкість та якість лікування залежить від того, наскільки швидко людина звернеться по допомогу до лікаря, оскільки при набуханні трахеї можуть повністю заблокуватись, що призведе до зупинки дихання.

Гострий бронхіт

Бронхіт це респіраторне захворювання, при якому відбувається запалення мембрани в бронхіальних шляхах. Подразнена мембрана починає набухати, що призводить до звуження дихальних шляхів. У свою чергу це провокує напади кашлю, які можуть супроводжуватися виділенням мокротиння і задишкою.

Хвороба існує у двох формах: гостра ( тривалістю від одного до трьох тижнів ) і хронічна (тривалістю не менше 3 місяців в році протягом двох років підряд).

Сприяє розвитку захворювання переохолодження, куріння, понижений імунітет та інфекції верхніх дихальних шляхів. Він викликаний, переважно, вірусам та бактеріями, проте інколи спричинити гострий бронхіт можуть і грибки. Часто виникає на фоні існуючої застуди.

Спочатку виникають неприємні відчуття за грудиною, в’ялість, розбитість, з’являється сухий кашель, підвищується температура тіла. З часом кашель стає мокрим, починає відходити мокротиння.

Якщо вчасно розпочати кваліфіковане лікування, симптоми зникають і людина йде на поправку протягом тижня. Якщо ж лікування вчасно не розпочато, гострий бронхіт може перейти в хронічну форму, або ж розвинеться пневмонія.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)

ХОЗЛ – це захворювання легень, для якого характерним є утруднене дихання. Найчастіше, подібний стан не виникає раптово. ХОЗЛ розвивається протягом багатьох років, все більше пошкоджуючи легені. Сприяє розвитку ХОЗЛ такі звички як куріння (навіть пасивне куріння), дихання шкідливими випарами, надмірна забрудненість повітря.

ХОЗЛ переважно поєднує в собі два захворювання:

 • Емфізема – що проявляється пошкодженням та зменшенням еластичності вистилання легень. При цьому зменшується об’єм легень, людина починає відчувати задишку, оскільки в кров потрапляє недостатня кількість кисню.
 • Хронічний бронхіт – запалення дихальних шляхів, по яким повітря потрапляє в легені (бронхи). При цьому виділяється багато слизу, звужується прохідність дихальних шляхів і людина починає відчувати важкість при диханні.

Якщо несвоєчасно виявити захворювання та не розпочати необхідне лікування, ХОЗЛ буде лише розвиватись, стан людини буде погіршуватись. Оскільки ХОЗЛ розвивається протягом багатьох років, то найчастіше подібне захворювання діагностується у людей, старше 60 років.

Найтиповіші симптоми ХОЗЛ:

 • Затяжний хронічний кашель
 • Мокротиння
 • Задуха, що збільшується при фізичних навантаженнях

Деколи симптоми ХОЗЛ можуть посилюватись. Цей стан називається загострення ХОЗЛ. При несвоєчасному лікуванні загострення ХОЗЛ може стати небезпечним для життя людини.