Захворювання шлунково-кишкового тракту

На жаль, на сьогоднішній день захворювання шлунково-кишкового тракту входять в число найбільш поширених причин звернення до спеціаліста за допомогою. В знаки дається і екологія, і спосіб життя людини, їжа, яку споживає людина, спадковість та безліч інших факторів.

Проте, все ж таки, трапляється багато випадків, коли пацієнт звертається до лікаря вже маючи запущену стадію захворювання. В такому разі допомогти такій людині буде значно тяжче, лікування буде тривати довше та коштуватиме дорожче, а результат лікування буде важко прогнозований. Ці фактори мають змусити людину насторожитись одразу, як вона помітила певні збої в роботі свого шлунково-кишкового тракту.

Краще звернутись до лікаря одразу ж, або проходити регулярні профілактичні обстеження, щоб можна було розпочати вчасне реагування на розвиток захворювання, якщо є підозра на його появу.

Разом із захворювання шлунково-кишкового тракту добавляється безліч інших проблем, що будуть сильно дошкуляти людині. До таких проблем відносяться такі прояви, як регулярні болі в животі, стілець з кров’ю, запор, діарея, взуття живота, печія, нудота і блювота, утруднене дихання.

Як видно – це не просто симптоматика. Всі ці прояви будуть суттєво псувати якість життя людині. Тому, навіть найменше відхилення від нормального функціонування системи буде сильно помітним. Це стане першим дзвіночком звернутись до медичного центру «Ехокор» для діагностування і спростування, чи підтвердження наявності захворювання ШКТ (шлунково-кишкового тракту).

Запишіться на прийом за телефоном 38 (032) 232-95-85 або заповніть форму On-line: Записатися на прийом

Класифікація захворювань шлунково-кишкового тракту

Захворювання ШКТ мають багато особливостей та нюансів. Раніше найтиповішими діагнозами при підозрі на хворобу шлунково-кишкового тракту були панкреатит, гастрит та коліт. Сьогодні ж, знання та досвід разом із сучасним медичним обладнанням значно розширили список потенційних хвороб, що можуть бути віднесені до ШКТ.

В тому числі виділяють найпоширеніші: синдром роздратованого кишечника, непереносимість лактози, дивертикуліт, хвороба Крона, целіакії, виразкова хвороба, грижі, панкреатит, гастрит, холецистит.

Є цілий ряд тестів та досліджень, що допомагають поставити точний діагноз.

Коли справа доходить до людського тіла, одним із найчутливіших систем є травна система та шлунково-кишковий тракт. Багато із хвороб, що торкаються саме цих систем, мають не лише фізіологічний, але й емоційний чинник.  Це легко засмучений захворювання , емоційних чинників , і навіть збої в інших частинах тіла.

Гастрит

Захворювання шлунково-кишкового трактуГастрит представляє собою досить поширену патологію, під час появи якої страждає шлунок, зокрема – слизові його стінок. Гастрит переважно виникає під впливом специфічної бактерії, проте, може розвиватись і від інших факторів, як алкоголізм, регулярні стреси, неправильне харчування, куріння тощо.

Гастрит може протікати та проявлятись в різних варіантах, кожен з яких має унікальну специфіку. В медичній практиці виділяють гостру та хронічну форму гастриту.

Хронічний гастрит – це тривалий перебіг гастриту, що безпосередньо зачіпає слизову шлунка, та при якому розвивається цілий ряд морфологічних змін. Так, при хронічному гастриті порушується регенеративний процес, клітини епітелію поступово атрофуються.

Такий тип захворювання досить важко діагностується. Ускладнює процес діагностики той факт, що найчастіше розвитку підлягають ті його форми, при яких відзначається мінімальна симптоматика, на підставі проявів якої хворі просто не звертаються до лікаря. Це не заважає говорити про цифри: близько 80% населення земної кулі страждають від цього недугу.

На першому етапі (який може тривати досить довго) хронічний гастрит буде протікати практично безсимптомно. Загалом хронічний гастрит проходить стадії загострення та ремісії, під час яких симптоми, відповідно, будуть проявлятись більше, або менше.

Найтиповішими проявами хронічного гастриту є:

 • порушення апетиту,
 • відрижка,
 • больовий синдром після їжі (орієнтовно, 1, 5 години після прийому їжі),
 • болі в «підложечній» ділянці,
 • нудота,
 • печія.

Щодо прогнозу лікування, як правило, при своєчасному лікуванні прогноз лікування буде позитивним. У людей з таким діагнозом зберігається працездатність, а періоди загострення можна контролювати. Важливо постійно проходити профілактичні обстеження, оскільки в поєднанні з іншими недугами, наприклад. З підвищеною кислотністю, гастрит може переростати в інші недуги.

Хронічний холецистит

Холецистит або гострий холецистит — це запалення жовчного міхура. Якщо цей стан зберігається протягом тривалого періоду, або якщо загострення хвороби відбувається періодично, це називається хронічний холецистит.

Жовчний міхур являє собою невеликий, грушоподібної форми, орган, розташований під печінкою. Він зберігає жовч, що виробляється в печінці і відправляє його в тонку кишку через загальний жовчний протік, щоб допомогти в перетравленні жирів. Він з’єднує печінку, жовчний міхур і підшлункову залозу і виводить до тонкій кишці.

Камені в жовчному міхурі, що блокують жовчний протік, є провідною причиною холециститу. Ця блокада означає, що жовч накопичується в жовчному міхурі і розпочинається запальний процес.

Найчастіше це захворювання трапляється у жінок, ніж у чоловіків. Ризик розвитку холециститу підвищується після 40 років.

Симптоми холециститу можуть з’явитись раптово або розвиватися повільно, протягом декількох років. Основними ознаками та симптомами є:

 • гострі болі в животі
 • спазматичний біль в животі і здуття
 • біль, що поширюється на спину або нижче правої лопатки
 • лихоманка та озноб
 • нудота та блювота
 • колір шкіри набуває характерного жовтуватого відтінку
 • порушення стільця

Це є серйозним захворюванням, якщо не лікувати його належним чином.

Хронічний панкреатит

Хронічний панкреатит — це запалення підшлункової залози, яка буде розвиватись та погіршувати діяльність організму все більше. В результаті, якщо вчасно не виявити захворювання і не розпочати лікування, це призводить до необоротного пошкодження.

Підшлункова залоза – орган, розташований позаду шлунка, що виробляє хімічні речовини (так звані ферменти), необхідні для перетравлення їжі. Вона також виробляє інсулін і глюкагон. При запаленні підшлункова залоза пошкоджується і вже не в змозі виробляти потрібну кількість цих ферментів. У результаті, ваш організм може бути не в змозі перетравити їжу (особливо жирну).

Пошкодження ділянок підшлункової залози, що роблять інсулін, може привести до діабету.

Факторів, що впливають на розвиток хронічного панкреатиту, може бути багато. Найвагомішим є спадковість та алкоголізм.

Симптоми, якими проявляється хронічний панкреатит:

 • біль у животі, особливо у верхній частині. Може тривати від декількох годин до декількох днів
 • може погіршитися від їжі або пиття, алкоголю
 • біль може відчуватися в спині
 • виникають проблеми з травленням
 • хронічна втрата ваги, навіть якщо в організм надходить необхідна норма калорій та речовин
 • діарея, нудота і блювота
 • проблеми із стільцем

Якщо навіть після таких важких симптомів людина не звертається до лікаря, це може призвести до дуже серйозних наслідків, чи, навіть, смерті.

Виразкова хвороба

Виразкова хвороба найчастіше виникає у слизовій оболонці шлунка або в частині тонкого кишечника, що називається дванадцятипалою кишкою. Не існує конкретного першоджерела, що викликає виразкові хвороби. Проте, зрозуміло, що виразкова хвороба є результатом порушеного дисбалансу між вистиланням дванадцятипалої кишки, чи оболонки шлунка та травними соками, що містяться в шлунку.

Які симптоми виразки? Виразкова хвороба може мати або не мати симптомів. При появі симптомів, вони можуть включати в себе:

 • Пекучий біль в середній або верхній частині живота між прийомами їжі або в нічний час
 • Здуття живота
 • Печія
 • Нудота або блювота

Ці симптоми будуть проявлятись на перший стадіях розвитку виразки. У важких випадках симптоми можуть включати:

 • Темний або чорний стілець (через кровотечі)
 • Блювота кров’ю (що може виглядати як «кавовою гущею»)
 • Стрімка втрата ваги
 • Сильний біль у животі, що віддає в поперекову зону
 • Відрижка повітрям

Не варто очікувати, що виразка загоїться сама собою. Якщо не лікувати, виразки можуть привести до серйозних проблем зі здоров’ям, у тому числі до кровотечі, перфорації (отвір через стінку шлунка), обструкція шлунку тощо.

Не можна ігнорувати сигнали свого організму про наявність проблеми. Подолати захворювання без шкоди для себе та свого організму можна лише під наглядом кваліфікованого лікаря.