Лімфатичні вузли – важливі органи імунної системи, їх у людському тілі сотні. Вони виконують захисну функцію, вони запобігають поширенню інфекції та шкідливих мікроорганізмів. Від стану лімфосистеми залежить загальний стан імунітету, здатність організму боротися з хворобами. Найкращий і найдоступніший варіант їхньої перевірки – УЗД лімфатичних вузлів.
Що покаже УЗД лімфовузлів?
УЗД лімфовузлів не показує наявну хворобу, а лише відмічає їхні візуальні зміни, що можуть бути причиною різних захворювань. Процедура діагностує наступне:
- збільшення розмірів лімфатичних вузлів, їх співвідношення;
- зміни в їх структурі;
- поява ущільнень;
- місце розташування збільшених вузлів;
- взаємодія з тканинами, іншими лімфатичними вузлами та органами.
Лімфовузли розміщені групами по всьому тілу. Деякі можна відчути пальцями (шийні, пахвові і пахові), бо вони знаходяться одразу під шкірою, інші – важкодоступні, адже перебувають поблизу органів. Загальна їх кількість в нашому організмі – від 400 до 1000. Крім того, не всі вони піддаються перевірці. Діагностику проводять лише для деяких зон: шийної, щелепної, пахвової, грудної, ліктьової, черевної, пахової, підколінної. Патологічні зміни в кожній з них можуть вказувати на певне захворювання, що поширюється організмом.
Лімфаденопатія сигналізує про наявність:
- інфекційних захворювань (туберкульоз, ангіна, сифіліс, підшкірний та шкірний стафілокок, карієс тощо);
- вірусних хвороб (кір, ВІЛ, СНІД, герпес, віспа, гепатит тощо);
- захворювань, що передаються від тварини до людини;
- хвороб, пов’язаних з грибком;
- червоного вовчака, ревматоїдного артриту;
- чутливості до ліків;
- хвороби Кавасакі;
- захворювання Кастлемана.
Вище наведено лише частину хвороб. Норма УЗД лімфатичних вузлів – до 2 см. При нормальному функціонуванні форма цих органів витягнута, нагадує боби. Детальнішу інформацію надає спеціаліст вже після процедури.
Показання для УЗД лімфатичних вузлів
Лікар призначає УЗД лімфатичних вузлів шиї або інших ділянок тіла, коли у пацієнта простежуються такі симптоми:
- дискомфорт у зонах розміщення органів (особливо під час обстеження), зміна відтінку шкіри;
- суттєве збільшення розмірів лімфовузлів – до 2 см;
- поява ущільнення та припухлості в місці вузла;
- підвищення температури без жодних причин, головні болі;
- біль у горлі, неприємні відчуття під час ковтання, дихання.
У випадку наявності онкологічних захворювань (найчастіше йдеться про хвороби крові) лімфовузли збільшуються в розмірах більше ніж на 2 см (навіть у нехарактерних місцях, наприклад, лікоть або ключиця), стають тверді, мають круглу, а не витягнуту форму, погано рухаються, не взаємодіють з іншими тканинами.
Варто пам’ятати, що будь-які неприємні відчуття можуть свідчити про те, що в організмі починає прогресувати інфекція.
Підготовка до процедури
Як і будь-яка інша процедура, УЗД лімфатичних вузлів дитині чи дорослому не вимагає специфічної підготовки. Виняток – черевна зона.
Перед ультразвуковою діагностикою лімфовузлів в зоні черевної порожнини потрібно:
- сім днів до перевірки дотримуватися спеціальної дієти, про яку заздалегідь повідомить фахівець;
- не вживати їжу, що провокує утворення газів (молоко, кефір, сильногазована вода тощо);
- не їсти мінімум за шість годин до обстеження.
Проведення діагностики лімфовузлів
УЗД лімфовузлів під пахвами, на шиї, у зоні живота тощо – безболісна процедура.
Жодних протипоказань до проведення немає. Не можна проводити діагностику лише, коли в зоні перевірки є відкриті рани, подряпини. Краще дочекатися їх загоєння.
Діагностика триває не більше 20 хвилин, проводиться лежачи. Пацієнт лягає на кушетку, під голову підставляє подушку. Лікар змащує зону, яка обстежуватиметься, спеціальним гелем, щоб полегшити ковзання. Якщо робите УЗД лімфовузлів на шиї, то краще одягнути на процедуру одяг, що не прикриває цю ділянку. У цій зоні може відчуватися біль при натисканні. Якщо він занадто сильний, варто повідомити спеціаліста. Після завершення залишки гелю витираються. Згодом фахівець видає повне розшифрування результатів, які пацієнт надалі обговорюватиме зі своїм лікарем.
Зробити УЗД лімфатичних вузлів у Львові можна в медичному центрі «Ехокор». У нас для діагностики використовується лише найкраще обладнання – апарат Toshiba Aplio 500, з яким працюють досвідчені спеціалісти.
Toshiba Aplio 500 – новітній японський пристрій преміум-класу, що показує найбільш точну об’ємну картинку в режимі реального часу. Це обладнання поєднує в собі найкращі технологічні розробки у сфері зображення та візуалізації. Воно оснащене цілим рядом корисних функцій, має дуже простий інтерфейс та допоможе виявити проблеми будь-якої складності.
Завітайте в медичний центр «Ехокор» та переконайтеся в цьому самі. У нас ви зможете зробити УЗД лімфовузлів, щитоподібної, молочної залоз тощо. Чудове обслуговування, найкращі лікарі, сучасна техніка – це про «Ехокор». Слідкуйте за своїм здоров’ям, записуйтеся на перевірку та отримуйте найкращі послуги. Ви цього заслуговуєте. Ласкаво просимо до нашої клініки! Чекаємо саме на вас.